На фокус: "Убийства в Оксфорд" на Гийермо Мартинес

Pinterest LinkedIn +

Омагьосваща английска атмосфера, математически и криминални загадки и нетрадиционни персонажи. Така най-кратко може да бъде описан "Убийства в Оксфорд" - роман, който превръща автора си от гениален математик със слабост към литературата в един от най-значимите творци сред съвременните латиноамерикански писатели.

Гийермо Мартинес е известен аржентински писател, освен това има докторска степен по математика и в продължение на две години е специализирал математически науки в Оксфорд. Последното уточнение е важно, защото обяснява не само защо Мартинес описва толкова майсторски атмосферата на града, но и защо именно "Убийства в Оксфорд" е най-успешният му роман.

Книгата се превръща в истински бестселър още с излизането си през 2003 година, преведена е на повече от тридесет езика и е отличена с най-високото аржентинско литературно отличие "Планета". През 2008 година се появава и едноименната екранизация на романа, в която главната роля е поверена на Илайджа Ууд.

"Убийства в Оксфорд" е третият роман на Гийермо Мартинес. Пресечна точка между загадките на математика и неразкритите убийства, книгата е истинско изкушение за ценителите на нетрадиционните трилъри. В нея ще откриете серия от загадъчни убийства и неочаквана развръзка, но и последната теорема на Ферма и парадокса на Витгенщайн относно крайните правила, както и стиховете на Превер и Борхес.

Години след събитията, описани в романа, неговият главен герой - млад аржентински математик, заминал да специализира в Охфорд -решава да разкаже подробно историята на серия от мистериозни убийства. Действието се развива през 1993 година, когато младият учен пристига в Англия. 

Една от преподавателките му му предлага да се настани в самостоятелна стая в дома на вдовицата на известен професор. Предложение, което е повече от изкушаващо, особено откъм цена, и определено е за предпочитане пред общежитията на университета. Когато пристига в къщата на мисис Ийгълтън, той е приятно изненадан от факта, че тя живее със своята внучка Бет, млада и много красива жена.

Идиличната картина в новия живот на аржентинския математик обаче съвсем скоро е нарушена от убийството на хазайката му, което поставя началото на серия от зловещи престъпления. Ключът към разкриването им пък е истинска математическа загадка. Всяко убийство е придружено от различен символ. Първият, белязал смъртта на мисис Ийгълтън, е кръг.

Изглежда, че серийният убиец може да бъде спрян само от някой, който е способен да предвиди кой ще бъде следващият символ в поредицата. И тъй като става дума за математика, вероятно вече сте се досетили, че за негово откриване няма да са необходими нито късмет, нито полицейски нюх, а солидна математическа логика.

Младият аржентинец обединява сили с преподавателя по логика Артър Селдъм, за да открие каква е връзката между мистериозните убийства, последната теорема на Ферма и парадокса на Витгенщайн.

Едноименната лента по романа на Гийермо Мартинес е режисирана от Алехандро де ла Иглесиа и повтаря успеха на романа, като печели награда Гоя в категориите за най-добра оригинална музика, най-добър монтаж, най-добра продукция и е номинирана за същото отличие в категориите за най-добър адаптиран сценарий и най-добър филм.

Освен Илайджа Ууд в лентата участва и брилянтният британски актьор Джон Хърт, добре познат на феновете на фантастика като едно от много лица на Doctor Who. Романът "Убийства в Оксфорд" и неговата екранизация са част от програмата на първия по рода си кино-литературен фестивал CineLibri.

Ако сте любопитни не само да прочетете, но и да видите "Убийства в Оксфорд", можете да откриете както книгата, така и билети за прожекциите на лентата ТУК.

Сподели.