"Планета вода", или славното завръщане на Фандорин

Pinterest LinkedIn +

Любимецът на читателите – джентълменът детектив Ераст Фандорин – отново е тук. При това не с едно, а с цели три нови приключения. В трите повести, събрани в книгата "Планета вода", ви очакват подводно пътешествие, влаков обир и мистериозно убийство.

Борис Акунин сам класифицира трите повести в "Планета вода" като "технократска", "носталгична" и "идиотска". С присъщото си чувство за хумор писателят ни потапя в атмосферата от самото начало на ХХ век, донесъл на човечеството много страдание, но започнал с надежда за един по-добър свят.

Преди да ви разкажем повече за книгата обаче, сме длъжни да представим накратко автора и неговия най-известен персонаж, в случай че досега не сте се срещали с тях. Борис Акунин е псевдоним на писателя Григорий Чхартишвили. 

Освен световноизвестен писател, носител на огромен брой литературни отличия, Акунин е и филолог, литературен критик, преводач, журналист и японист. Романите му са преведени във Великобритания, Италия, Франция, Япония, Германия и в много други държави, включително и у нас.

Поредицата, с която през 1998 година започва литературната му кариера, е озаглавена "Приключенията на Ераст Фандорин". Читателите се запознават с Фандорин още в първата книга – "Азазел".

Дори да не сте чели романа, вероятно сте попадали поне на едноименната екранизация. Всъщност голяма част от приключенията на Фандорин са пренесени и в киното. А филмът по "Турски гамбит" е сниман в България (поне отчасти). 

В споменатите и поставили началото на поредицата книги Фандорин е млад, понякога наивен, но все пак чаровен. Първата книгата Акунин посвещава на "... 19-ти век, когато литературата е била велика, а престъпленията са се извършвали и разкривали изискано и с вкус"

Разследването на престъпления е в основата и на трите новели в "Планета вода", точно както и в останалите приключения на Фандорин. Целта на поредицата е във всяко заглавие да бъде представена една от разновидностите на класическия криминален роман.

Именно това е причината подзаглавието на първата повест (дала името си на цялата книга) да е "Технократична детективска история". И така, в "Планета вода" откриваме Фандорин – вече възрастен, но все още в отлична форма – на борда на собствената му подводница "Лимон-2".

Цитрусовото име е препратка към формата на плавателния съд, а цифрата обозначава факта, че е той по-добър от предшественика си. В началото на ХХ век Фандорин и неговият скромен екипаж са по следите на потънал преди двеста години кораб, пълен със злато.

Докато "разглежда" дъното на Атлантическия океан, детективът се надява да намери не само богатство, а също и спокойствие и душевна хармония. И стига до прозрението, че: "Любовта към цветистите фрази и парадоксалните идеи все някога ще погуби човечеството".

Помощниците му обаче – японецът Маса и заядливият инженер Пит Бул – шумно изразяват взаимната си неприязън, което отчасти разваля удоволствието от пътуването. Но не това е най-неприятната част. На един остров героят се натъква на садистичен престъпник и на неща, които човешкият разум отказва да приеме за възможни.

Не по-малко вълнуващи изненади очакват Фандорин и в другите две повести.

"Платно самотно" е носталгична детективска история, в която жестокото убийство на жена, в която Фандорин някога е бил влюбен, става причина той да се върне в руската провинция, изоставяйки сладкия си живот в Париж.

За десерт Акунин е оставил "Накъде да плаваме?" – една идиотска детективска история, която започва с влаков обир в Полша, който Фандорин разследва и който ще го срещне с едни от най-значимите личности на ХХ век. Хора, които предстои да решават съдбата на Европа.

Ако вече сте любопитни да разберете каква ще е развръзката, най-прекият път към "Планета вода" е ТУК.

Сподели.