На фокус: "Всичко живо е трева" на Клифърд Д. Саймък

Pinterest LinkedIn +

Едва ли има фен на фантастиката, който да не е чувал за Клифърд Саймък и да не е чел поне един от неговите великолепни романи. Истински майстор на перото, Саймък е вдъхновение за голяма част от съвременните писатели фантасти и любимец на няколко поколения читатели.

Извънземни, пътуване във времето, роботи и дори религия, темите в творчеството на Саймък са разнообразни и едновременно с това винаги представени в различна от обичайната светлина. Не очаквайте космически кораби, които сриват света до основи, или машини, които го превземат.

Пришълците от други планети не идват, за да унищожат човечеството, тъкмо обратно - в повечето случаи те имат добри намерения и вместо да сеят смърт, пият бира с главния герой на романа. Всъщност персонажите на Саймък също трудно влизат в класическата представа за герои, защото са съвсем обикновени.

Когато един от редакторите му ги нарича "загубеняци", писателят отговаря, че харесва загубеняците. Ние пък сме сигурни, че вие също ще ги харесате, защото той определено умее да ги описва така, че да станат безкрайно симпатични на читателите.

Саймък е роден през 1904 година в Милвил, щата Уисконсин. Любовта му към научната фантастика се заражда още в детството му, вдъхновена от творбите на Хърбърт Уелс. През 30-те години на ХХ век Саймък започва да пише и публикува първите си разкази.

Постепенно развива своя характерен и най-често описван като внимателен и пасторален стил. Сред най-известните му произведения са сборникът с разкази "Градът", повестта "Големият преден двор" и романите "Отново и отново", "Резерватът на таласъмите" и "Всичко живо е трева".

Написан през 1965 година, "Всичко живо е трева" излиза за първи път на български език само десет години по-късно. Номиниран е за награда "Небюла" за най-добър роман и продължава, 50 години след първата си публикация, да е едно от любимите произведения на феновете на Саймък.

Действието се развива в малко, забутано, забравено от света градче в Америка. Името на градчето е Милвил (със сигурност не е случайно). Историята започва в една съвсем обикновена ранна сутрин, в която животът на жителите на Милвил се променя внезапно.

Причината е появата на тайнствена, невидима за окото бариера, която внезапно обгражда отвсякъде градчето. Първият, който се блъска в нея, е Брад, който изобщо не очаква подобно препятствие да се изпречи на пътя му. Всъщност, кой би очаквал?

Докато шофира и мисли за няколко неща едновременно, автомобилът му спира в невидима и непробиваема преграда. Не рязко, а сякаш се е забил в нещо гумено. Нещо, през което съвсем скоро Брад, а и всички останали жители на града ще установят, че просто не може да се премине.

Причината за появата на тази стена е галактическа форма на интелект, която се опитва наложи мир и хармония на човечеството. Ефектът обаче е далеч от желания. За хората тази бариера е ужасяваща, а страхът от непознатото ги кара да се държат нелогично и да се съпротивляват срещу всичко, което е в разрез с техния жизнен опит.

Саймък развихря въображението си, като едновременно с това описва изключително добре живота и нравите в провинциалните градчета в Америка. Именно това майсторско преплитане на фантазия и реалност прави "Всичко живо е трева" толкова изкушаващо четиво, а най-лесният начин да се сдобиете с него е ТУК

Сподели.