На фокус: "Лъжи на дивана" на Ървин Д. Ялом

Pinterest LinkedIn +

Всички лъжат – и пациентите, и терапевтите. Понякога дори не го правят умишлено, но неизбежно лъжат. Ървин Д. Ялом е едно от най-значимите имена в съвременната психотерапия, а вече и в съвременната литература. "Лъжи на дивана" е вторият му роман, който го утвърждава като писател и новатор.

"Животът е проблясък между две еднакви бездни: тъмнината преди раждането и мрака след смъртта" казва Ървин Ялом – изтъкнат американски психиатър, преподавател в Станфордския университет и практикуващ психоаналитик, смятан за един от родоначалниците на груповата психотерапия.

Автор е на много научни трудове и книги, които бихме могли да причислим към така наречената "популярна психология". Дългогодишната му практика и най-успешните му клинични експерименти са в основата и на неговите белетристични творби.

Може би най-известната му творба е романът "Когато Ницше плака", който не само оглавява класациите за бестселъри в цяла Европа, но и става основа на прекрасна екранизация. Всъщност филмът по "Когато Ницше плака" е американско-българска копродукция, а главните роли са поверени на Арманд Асанте, Бен Крос и Катрин Уиник.

"Лъжи на дивана" е вторият роман на Ялом. Издадена за първи път през 1996 година, книгата затвърждава присъствието на автора си в литературата. Освен това бележи появата на нов жанр – този на психоаналитичния трилър.

В "Лъжи на дивана" се преплитат историите на няколко терапевти и техните пациенти. Играта на думи, заложена в заглавието (едва ли има нужда да уточняваме, че на английски "лъжа" и "лежа" се пишат и произнасят по един и същ начин), дава достатъчно ясна предства за това колко е тънка границата между истината и неистината и между доверието и измамата.

Джъстин Астрид е дълбоко нещастен. Хванат в капана на лош брак, той няма сили да напусне съпругата си. Независимо от усилията, които терапевтът му полага, за да му помогне да го направи. Затова една сутрин, когато след пет години терапия Джъстин заявява на терапевта си Ърнест Лаш, че все пак е оставил жена си, Лаш не приема новината особено радушно.

Маршал Страйдър е опитен и изключително самонадеян психоаналитик. Освен това е ментор на Ърнест Лаш. И по някаква причина е успял да спечели уважението на младия си колега, макар че единственото, което всъщност го интересува, са парите.

Сложните взаимоотношения между пациенти и терапевти се изострят допълнително, защото лъжата е на всяка крачка. А когато се намесват двама интелигентни измамници, които се оказват по-добри психолози от психотерапевтите, всичко излиза извън контрол.

Ако сте любопитни да разберете как терапевти и пациенти ще се измъкнат от тази каша, най-прекият път към "Лъжи на дивана" е ТУК.

Сподели.