На фокус: "Край на мита за добрата майка" на Алисън Шейфър

Pinterest LinkedIn +

Няма идеални родители. Колкото по-бързо приемете този факт, толкова по-лесно ще ви бъде да се справите с всички предизвикателства на майчинството.

Всяка жена иска да е най-добрата майка и в това няма нищо странно. Проблемът е друг. Отглеждането на деца се е превърнало повече в проектен мениджмънт, отколкото в родителство. Затова Алисън Шейфър съвсем логично си задава въпроса, кога невротичното се превърна в нормално?
 
Повечето от вас вероятно са попадали в поне една ситуация, в която не просто не са се чувствали като успешни родители, а тъкмо напротив - били са твърдо убедени, че са се провалили напълно. Е, нека ви успокоим, това е съвсем нормално. Никой не е съвършен. Дори отстрани да ви изглежда така.
 
Алисън Шейфър е едно от безспорните светила в областта на семейната психотерапия, възпитанието и отглеждането на деца. И няма претенции, че е съвършен родител. Всъщност дори съветва всички родители да имат куража да бъдат несъвършени.
 
Канадската авторка е добре позната на българските читатели с превърналите се в световни бестселъри "Скъпи, провалих децата" и "Не, това не са глезотии", в които предлага ясни, кратки и логични отговори и предписания за действие в онези ситуации, в които родителите просто не знаят какво да направят.  
 
Първата й книга "Край на мита за добрата майка" е малко по-различна. Нейната цел е да ви помогне да обичате и приемате и себе си, и детето си такива, каквито сте, да загърбите абсурдните стереотипи, които обществото се опитва да налага и да даде отговори на няколко наистина сериозни въпроса.
 
Например кога отглеждането на деца се превърна от нещо естествено в непосилна свръх задача, от която зависи бъдещето на света? И как да намерим баланс между недъзите на свръхтолерантността и на деспотизма в отношението към подрастващите.
 
Според Шейфър един от основните проблеми на съвременните майки е, че са затрупани с изобилие от съвети при това, често диаметрично противоположни един на друг. Това не само прави избора на методи за възпитание и гледане на дете по-труден, но и кара жените да се чувстват изгубени и объркани, вместо щастливи и уверени в ролята си майки.
 
От биберона до храненето, от това да се върнеш бързо на работа до това да останеш вкъщи с детето и ужасяващо надвисналия над главата на всяка майка въпрос: "Ами ако сбъркам с избора, който правя?" - всичкото това допринася за огромното напрежение, на което са подложени родителите.
 
След като има проблем, трябва да има и решение. И колкото и невъзможно да ви струва, Алисън Шейфър е успяла да го открие. В практиката си като терапевт тя е помогнала на множество майки да намерят спокойствие и баланс като изоставят мита за добрата майка.
 
Тя използва действителни истории, разиграни проблемни ситуации и практически съвети, за да илюстрира по ясен, достъпен и забавен начин идеите си за промяна на перспективата в отглеждането и възпитаването на децата. Според нея да бъдем отговорни и удовлетворени родители на щастливи деца е напълно осъществима цел.
 
Достъчно е да отхвърлим културните стереотипи и бремето на непосилните си амбиции. И просто да насърчаваме децата си, да ги обичаме такива, каквито са.

Ако сте любопитни да научите повече за това как се постига на практика измъкването от капана на непосилните очаквания, можете да намерите "Край на мита за добрата майка" ТУК.

Сподели.