"Марионетка" на Ахмед Юмит: брилянтен политически трилър, който стиска за гърлото

Pinterest LinkedIn +

Политически кризи, кървави сблъсъци и злободневни интриги в медиите. Звучи познато, нали? Безпощадно реалистичен, романът на Ахмед Юмит "Марионетка" рисува ярка картина на неподозирани аспекти от днешната турска реалност.

Ахмед Юмит Паметта на ИстанбулАхмед Юмит е един от най-известните съвременни турски писатели. Освен като автор на хитови трилъри той е познат и като поет и литературен критик. Успехът на романите му е повече от впечатляващ. "Паметта на Истанбул" е истинско чудо за книжния пазар в Турция – само за три седмици са продадени 200 хиляди екземпляра.

Вдъхновен от богатата история на Истанбул, Юмит създава впечатляващи и изключително увлекателни исторически трилъри, които бързо го превръщат в единствения турски автор в този жанр, преведен на чужди езици. "Паметта на Истанбул" дори е сравняван с романите на Дан Браун.

"Марионетка" разкрива едно по-различно лице на известния писател. Юмит отново използва криминалния жанр, за да опише и тълкува значими социални явления, но този път се е съсредоточил върху съвременността. 

Една сутрин журналистът Аднан слиза от колата си пред лъскавата сграда. В нея се помещава редакцията на вестника, в който той работи от години, но още с влизането установява, че картата му за достъп в сградата е блокирана. 

Ахмед Юмит МарионеткаАднан е наясно, че не става дума за случайност или технически проблем. Шефовете му просто са решили, че вече нямат нужда от него. След кратък размисъл журналистът, който отдавна е изгубил хъс към работата си, се сеща и за причината. Позволил си е да направи неласкаво изказване по адрес на новия главен редактор на вестника и то очевидно някак е достигнало до него.

Аднан описва вече бившия си шеф като: "Разтропан, напорист, знаещ два езика и най-важното – разбиращ от търговия и бизнес администрация също толкова, колкото и от журналистиката". Такова е лицето на съвременните печатни медии и Аднан, макар някога да е бил нахъсан и успешен разследващ журналист, вече просто не се вписва.

Юмит проследява сриването на медиите до нивото на сензационното и примитивно-зрелищното и изтъква ролята на онези, които влияят върху общественото мнение, на чувството им за отговорност и морал. Едновременно с това вплита умело в сюжета и личните взаимоотношения на персонажите. 

Доведеният брат на Аднан, Доан, е активист на националистическа групировка. Идеализмът отдавна е отстъпил място на убийства, насилие, терор, а Доан е просто един от мнозината, превърнали се в оръжие на групировката. 

Историите на двамата братя се преплитат непрекъснато, докато Юмит използва изкусно построена интрига и тънък психологизъм, за да изгради един зловещ, но реалистичен портрет на турската действителност. А тя притеснително напомня на тази в останалите балкански държави.

Кой от двамата братя всъщност е марионетката? Дали машината на системата не си играе с индивидите като с кукли на конци? "Марионетка" е роман, който задава болезнени въпроси и оставя читателите сами да достигнат до отговорите.

Сподели.