Ladytron - Witching Hour

Pinterest LinkedIn +

“Witching Hour” е третият албум на ливърпулската четворка Ladytron и е смятан за най-добрия им до момента. Пет години след сформирането си музикантите, сред които българката Мира Аройо, имат нова визитка - 13 нови парчета неконвенционален и немалко мрачен синт-поп.

Дебютният албум на Ladytron от 2001 г. “604” получи много добри оценки и роди множество последователи на качествения синт-поп и асиметричните прически. Но групата винаги е налагала този стил дискретно. Само след една година се появи по-мрачният като звучене албум “Light & Magic” (“Светлина и магия”), който включва световния хит “Seventeen” (“Седемнайсет”). Групата организира едногодишно турне, за да популяризира албума и своята музика. Завръщайки се у дома след изтощителната обиколка, музикантите веднага започнаха работа върху нов албум. За съжаление, английският и американският им лейбъл се пропукаха малко преди Ladytron да подпишат договор с Island Records и да запишат следващ албум. През цялото това време обаче четворката не спира да пътува, да пише и да усъвършенства музиката си.
 
От “европейския” албум “604” до “американския” “Light & Magic”, музиката на Ladytron винаги е наподобявала пътепис. Особено след албума “Light & Magic”, обиколките на четворката се умножават. Започват посещения в Аржентина, Бразилия и Китай. Мира се завръща в родната България, Ройбен посещава Хонг Конг, а Даниел живее между Ливърпул и Милано. Различната националност добавя още плътност към музиката им, защото се усещат множеството културни влияния и географската обусловеност.
 
“Witching Hour” е албум, който отразява развитието на Ladytron като концертна група. Този факт не се внушава грубо, но определено новият албум бележи напредък в това отношение. Сега звукът им разкрива влиянието на различните корени, експериментирайки с палитра от звуци. Все пак всичко се случва с помощта на продуцента Джим Абис, работил с DJ Shadow, Placebo и Kasabian.
 
Избягването на родовите традиции е решаващ момент за групата: “Никога не сме се стремяли към образа на традиционна група”, споделя Мира. “Всичко се получи много спонтанно. Била съм в различни групи и така и не разбрах какви музикални инструменти използват. Смешно е, но това няма кой знае какво значение.”
 
Тазгодишният албум на Ladytron е продукция, която се отдалечава от открито заявената аналогова диалектика на предишните албуми. През годините Ladytron предпочитаха мощната динамика, която отеква в творчеството на пионерите на синт-попа.
 
В албума “Witching Hour” има от всичко: балади (“Beauty Two”), неоготически поп (“International Dateline”) и дори песен, която напомня за кънтри наследството на Запада (“Last One Standing”); във “Fighting In Built Up Areas” пък са използвани елементи от традиционния български фолклор. 
 
Албумът “Witching Hour” може да е мрачен албум, но той е преди всичко емоционално изживяване. “Идеята, че ние сме студени и особени”, казва Хелън, “няма да е много далеч от истината. Този албум определено е най-доброто, което сме създали до момента – смесица от призрачност и красота.”
 
Траклист:
 
1. High Rise  
2. Destroy Everything You Touch  
3. International Dateline  
4. Soft Power  
5. CMYK  
6. amTV
7. Sugar
8. Fighting In Built Up Areas  
9. The Last One Standing  
10. Weekend  
11. Beauty*2  
12. White Light Generator  
13. All The Way
 
© Virginia Records/ Universal Music
Сподели.