"Човекът, който пресмяташе": за математиката, мъдростта и литературните мистификации

Pinterest LinkedIn +

Приказно пътешествие в света на математиката, роман, който може да бъде разглеждан едновременно и като учебник, и като предизвикателство, "Човекът, който пресмяташе" е необикновена книга, написана от двама души, които всъщност са един.

Ако очаквате поучителни притчи или сте готови да се отдръпнете предпазливо от думата математика, "Човекът, който пресмяташе" несъмнено ще ви изненада. Всъщност ще го направи, независимо какво очаквате. 

Малко литературни произведения успяват да съберат в себе си толкова много, при това на съвсем скромен брой страници. "Човекът, който пресмяташе" е пътешествие през вековете, разказващо за велики математици, но и очарователна арабска приказка. Ще се изненадате колко много общи неща има между две на пръв поглед съвсем различни науки, каквито са математиката и литературата, и колко много неща можете да научите без усилие.

Малба ТаханЗащото в тази книга няма сложни уравнения и неразбираеми изчисления, а пленителна в своята логичност история на числата. Това, което я прави още по-привлекателна, е фактът, че смело можем да я определим като една от най-големите литературни мистификации на нашето време. 

"Човекът, който пресмяташе" е публикувана за първи път през 1938 година и към момента е преведена на повече от 12 езика по цял свят. Повече от 15 години след излизането на книгата никой не подозира, че нейният автор всъщност не е източен мъдрец от древността.

Зад името Малба Тахан се крие бразилският учител по математика Жулио Сезар. Раздвоението на Сезар започва още в самото начало на литературна му кариера, когато установява, че е много по-лесно да привлече вниманието на издателя си, като му каже, че разказите, които му предлага ,са преводни.

Човекът, които пресмяташеТака той публикува първите си творби с псевдонима Р. С. Слайд, а няколко години по-късно измисля името, с което ще стане световноизвестен. Очарован от арабската култура и познаващ я изключително добре, бразилският математик създава Малба Тахан - арабин, пътешественик, роден през 1285 година. 

Стилът му е толкова убедителен и увлекателен, че дълго време никой не подозира, че зад "Човекът, който пресмяташе" всъщност стои съвременен автор. Книгата има повече от 100 000 продадени екземпляра и 45 преиздавания - логичен резултат от майсторското съчетание на наука и творчество.

Жулио Сезар, или Малба Тахан, е автор на 120 книги, голяма част от които са посветени на математиката. В една от тях, озаглавена "Изкуството да бъдеш перфектният лош учител", той пише: "Перфектният лош учител по математика преподава изключително и само суха алгебра, сложна и безполезна. Този престъпен и грешен начин да се представя математиката превръща много интелигентни хора в нейни врагове".

"Човекът, който пресмяташе" е разделена на кратки глави, всяка от които разказва отделна история. Тези кратки притчи са обединени от един пастир с необикновени математически умения – персиеца Беремис Самир, който разрешава интересни практически задачи по време на своето пътуване към Багдад.

Осланяйки се на познанията и логиката си, той съумява да раздели 35 камили между трима братя, така че да изпълни завещанието на баща им, те да останат доволни и дори да остане една камила за самия него. Способен е да преброи неща, които друг дори не би помислил да брои (например листата на едно дърво) и да ни убеди, че има разлика между просто деление, точно деление и честно деление.

Най-прекият път към тайните на математика и "Човекът, който пресмяташе" е ТУК.

Сподели.