Том Сойер и Хъкълбери Фин пребоядисаха Google по повод 176 г. от рождението на Марк Твен

Pinterest LinkedIn +

На 30 ноември 1835 г. във Флорида, щата Мисури, се ражда Самюъл Лангхорн Клемънс – авторът на Приключенията на Том Сойер и Хъкълбери Фин, считан за най-големия американски хуморист на своето време и бащата на цялата съвременна американска литература (У. Фокнър), познат и днес в цял свят с литературния си псевдоним Марк Твен. Днес, 30 ноември 2011 г., Google отбелязва 176-тата годишнина от този ден с ръчно рисуван Doodle, възпроизвеждащ сцената, в която Том и Хък боядисват оградата.

Смята се, че е почти невъзможно да бъдe намерено абсолютно всичко, написано от Твен, както поради огромната численост на произведенията му и най-вече на разказите, скечовете и пътеписите, които са публикувани във вестници с малък тираж и кратко съществувание, така и заради употребата на няколко различни псевдонима преди да се спре на този, с който ще остане в историята, като Томас Джеферсън Снодграс и Джош.

За първи път използва псевдонима Марк Твен на 3 февруари 1863 година, пописвайки с него хумористичния пътепис „Letter From Carson – re: Joe Goodman; party at Gov. Johnson's; music. Заимства го от друг писател, Исая Селърс, който вече се подписвал с него.

Първата творба на Твен, с която писателят се прочува в цялата страна, е разказът "Знаменитата скачаща жаба от окръг Калверас", публикуван от "Ню Йорк Сатърдей Прес" през 1865 г. След този внезапен успех Твен е назначен в "Сакраменто Юниън", където публикува хумористически писма от пътуванията си, започвайки с плаването си с парахода Аякс до Хаваите на меден месец. За "Алта Калифорния" пише хумористична бурлеска за пътуването си от Сан Франциско до Ню Йорк с кораб през Панамския канал. На 8 юни 1867 г., Твен отплава на борда на Куейкър Сити за пет месеца, резултатът от което е "Наивници в чужбина".

През 1872 г. Твен публикува друг пътепис - "В несгода", който се явява продължение на "Наивници в чужбина" и е полубиографичен, защото проследява пътуването на писателя до Невада и последващия му живот на запад.

"Приключенията на Том Сойер" излиза четири години по-късно, през 1876 г. Том е събирателен образ на Твен като дете и двама негови съученици - Джон Бригс и Уил Боуен. Книгата представя и Хъкълбери Фин като второстепенен герой, който пък е прототип на приятеля на Твен Том Бланкъншип.

"Приключенията на Хъкълбери Фин" излиза през 1884 г., но Твен започва работа по романа веднага след публикуването на "Том Сойер", разполагайки с 400 страници от ръкописа още в средата на 1876 г.

В периода около завършването на "Хъкълбери Фин" Твен написва "Живот по Мисисипи", която описва спомените на автора и новите му преживявания след 22-годишно отсъствие от река Мисисипи. Именно в нея той твърди, че "Mark Twain!" е възгласът, използван от моряците по Мисисипи, за да предупреждават за опасно спадане на водите до минимума, необходим за речното корабоплаване.

До смъртта си през 1910 г., Твен написва още осем романа, последният от които, "Мистериозният странник", е публикуван посмъртно през 1916 г.

Година, преди да си отиде от този свят от сърдечен удар (на 21 април в Рединг, Кънектикът), Твен казва: "Дойдох с Халеевата комета през 1835 г. Следващата година тя идва отново и очаквам да си отида с нея. Ще бъде най-голямото разочарование в живота ми, ако не си отида с Халеевата комета. Всевишния без съмнение е казал: "Ето две необясними явления; дойдоха заедно, трябва и да си отидат заедно".

Днес малка част от блестящите афоризми на Марк Твен са цитирани дори от хора, които никога не са чели Приключенията на Том Сойер и Хъкълбери Фин, или пък автобиографията му. Ето няколко от най-популярните:

Най-лесното нещо на света е да откажеш пушенето. Аз самият съм го правил хиляди пъти.

Добри приятели, хубави книги и заспала съвест – това е идеалният живот…

Не отлагайте нищо за утре, ако можете да го отложите за вдругиден.

Ако съм свършил някаква работа, то е било, защото съм я чувствал като игра. Ако трябваше да работя, никога нищо нямаше да свърша.

Човекът е единственото животно, способно да се изчервява. Впрочем, само на него му се налага.

Никога не съм допускал училищните занятия да пречат на образованието ми.

Един път в живота Фортуна почуква на вратата на всеки, но в това време човекът може да е в близката кръчма и да не чуе.

Докато се научиш да си държиш езика зад зъбите – те опадали.

Адам е бил най-обикновен човек. Пожелал е ябълката не заради самата нея, а заради това, че е била забранена. Ако забранена е била змията, щеше да изяде нея.

По-добре дръжте устата си затворена и оставете хората да ви смятат за глупави, отколкото да я отворите и да разсеете всички съмнения…

Тайният източник на хумора е не радостта, а тъгата.

През 1909г, Твен казва:

"Дойдох с Халеевата комета през 1835 г. Следващата година тя идва отново и очаквам да си отида с нея. Ще бъде най-голямото разочарование в живота ми, ако не си отида с Халеевата комета. Всевишния без съмнение е казал: "Ето две необясними явления; дойдоха заедно, трябва и да си отидат заедно".
Предсказанието му се сбъдва - Твен умира от сърдечен удар на 21 април 1910г, в Рединг, Кънектикът, един ден след най-близото приближаване на кометата до Земята.
Сподели.