SOCOM 4

Pinterest LinkedIn +

Жанр: Екшън от трето лице Година: 2011 Разработва: Zipper Interactive Издава: Sony Computer Entertainment Платформа: PS3

SOCOM серията е добре позната на всички фенове на PlayStation платформата с изключение може би на тези от тях, за които PS3 е била първата конзола на Sony до която се докосват. Причината е че единственото заглавие от тази поредица появило се за актуалния PS до момента беше SOCOM: U.S. Navy SEALs Confrontation – игра, фокусираща се изцяло върху онлайн опциите за мрежова игра и без истинска солова кампания.

За разлика от нея SOCOM 4 си е пълноценен, отборен екшън от трето лице, предлагащ увлекателна самостоятелна история в комплект с динамичен мултиплейър за до 32 играчи, но за нещастие с една основна липса – в тази четвърта част от серията тюлени (SEALS) не се виждат никъде.

Сюжета в SOCOM 4 се върти около командир Кълън Грей и неговият петчленен взвод от NATO командоси, изправящи се срещу група фанатични бунтовници опитващи се да превземат неназована държавица от Третия свят (да се чете – Югоизточна Азия). Всъщност в играта ще можете да управлявате само двама от главните герои – въпросния командир Грей и Forty-Five – гореща азиатка със специални бойни умения. Именно различието в стила на играта с всеки от персонажите определят и двата основни тактически профила на мисиите в SOCOM 4 – част екшън (мосю Грей), част стелт (мис Forty-Five).

Цялостната визия и излъчване на създаденото от Zipper Interactive (оригиналните автори на серията) е доволно познато на всеки който някога в игралната си кариера се е натъквал на конзолен екшън от подобна перспектива. Дали ще е Vanquish, Dead Space или Gears of War идеята е ясна – много стрелба, опция за прикриване зад различни обекти от околната среда, взривове и специални ефекти.

В това отношение играта предлага изобилие от визуални „благини” за всеки фен на този род заглавия, доволно честа смяна на темпото, впечатляващи и напрегнати ситуации. Забележки SOCOM 4 търпи само по отношение на леко постния дизайн на нивата – част от тях (особено онези в които действието се развива в джунглата) изглеждат лишени от живот, донякъде изкуствени и правени без особено въображение.

Както повечето екшън игри напоследък и тук сериозен акцент е поставен върху опциите за мрежова игра. Особено приятен плюс е наличието на кооперативен мултиплейър режим в който можете да изиграете всички солови мисии в компанията на трима свои приятели. От по-традиционните онлайн модове са налични детмач (всеки срещу всеки), capture the flag и Bomb Squad, като последният е може би най-забавен и ще се хареса на търсещите нещо по-оригинално като мрежово забавление. В него един от членовете на отбора играе ролята на сапьор, опитващ се да обезвреди една от трите бомби пръснати по нивото, докато съотборниците му го прикриват, опитвайки се да го защитят от атаките на противника, чиято цел пък е да осуети деактивирането на взривното устройство.

В крайна сметка SOCOM 4 (макар и без тюлени на борда) е доста приятен екшън и макар да не блести с оригиналност, предлага отлична комбинация от солово и мултиплейър забавление за всеки фен на жанра.

Сподели.