Razer Blade - това ли е първият истински геймърски лаптоп?

Pinterest LinkedIn +

И друг път е ставало дума защо дори в съвременния свят на свърхмощни процесори, видео карти и огромно количество памет, терминът "геймърски ноутбук" е всъщност оксиморон. Основният аргумент "против" идеята за мобилно РС, подходящо и за гейминг (или по-скоро ексклузивно за гейминг) е, че болшинството ноут- и ултрабуци по дизайн са "универсални бойци". За да покрият нуждите и да удовлетворят желанията на максимален брой потребители (и респективно да завоюват колкото се може по-голям пазарен дял), те са така създадени, че да предлагат от всичко по малко и за всеки по нещо.

Освен това водещ мотив при разработката им почти винаги е максимизиране животът на батерията, т.е. стремеж към повече икономичност. А икономичността и вечно гладните за хардуерна мощ видеоигри, както знаем, не се съчетават особено добре.

На финала повечето модели, които пазарът предлага, почти с нищо не могат да зарадват един истински геймър. Липсва им както конкретен набор от функции и опции, които са насочени към неговите специфични нужди, така и нужната груба производителност, осигуряваща задоволителна скорост.

Неотдавна една от водещите хардуерни компании на пазара, специализирана конкретно в геймърски продукти, се зае да промени този факт. Един от първите резултати е Razer Blade – портативен компютър, които към настоящия момент е най-близко до понятието "геймърски лаптоп".

Да оставим настрана впечатляващите хардуерни изисквания – четириядрен процесор Intel Core i7 от последно поколение, 8GB оперативна памет, видео карта GeForce GTX 660M и хибриден SSD/HDD твърд диск.

Най-интересната отличителна черта на Blade е Switchblade – уникален тъчпад контролер, разработка на самите Razer.

Любопитното при него е, че, освен модул за сензорен контрол, Switchblade е същевременно и пълноценен втори LCD дисплей, с диагонал 4 инча и резолюция от 800 х 400 пиксела.

Благодарение на софтуера Synapse той може да се програмира с набор от различни функции по желание на потребителя: например може да играе ролята на допълнителен цифров пад, да се използва за уеб сърфиране, независимо от случващото се на основния дисплей (да прегледате видео упътване за играта, която играете в YouTube, без да излизате от нея например, или да чатите с приятели в Skype, без да превключвате между активните прозорци в Windows), да използвате социални мрежи и още, и още.

Иначе казано - макар да изглежда по-скоро като шарена екстра, Switchblade осигурява достъп до функции, които всички геймъри ще оценят – веднъж, защото са полезни и второ, защото са ориентирани най-вече и основно към техните специфични потребности.

Лошата новина относно Razer Blade е (очаквано) разорително високата му цена – близо 2500 долара. За сравнение: един от най-елитните геймърски модели на Toshiba – Qosimo X870, е оценен на около 1900 долара.

Сподели.