Как да преборим лошите хранителни навици

Pinterest LinkedIn +

Много хора имат лоши хранителни навици. Дали ще хапваме чипс пред телевизора или ще се "тъпчем" със сладолед, когато изпаднем в депресия – това са често срещани навици, които можем да преодолеем. Ето 8 прости правила за борбата с тях:

1. Ограничете закуските

Сигурно много от вас обичат да "хрускат" нещо, докато гледат филм или да хапват бонбони по време на работа. Този навик може да не бъде толкова вреден, ако се уверите, че храните са здравословни. Изхвърлете всички дребни бонбонки, шоколадчета, чипсове и хрупанки, и се опитайте да намерите тяхна алтернатива... под 300 калории. Ядките, зърнените закуски и плодовете са идеален вариант, който ще ви засити и няма да ви навреди.

2. Дъвчете бавно

Дъвчете храната бавно и като цяло се хранете толкова бавно, колкото е възможно. По този начин стомахът ви ще свикне с храната. В същото време си осигурете и глътка вода между всяко ястие.
3. Не се поддавайте на емоциите

Ядосани сте? Тъжни? Или просто се чувствате безполезни? Тогава стойте далеч от шкафа, пълен с нездравословна храна. Когато хапвате, повлияни от емоциите, вие даже може да забравите какво точно ядете. В голяма част от времето, когато се насочвате към закуските, дори не сте гладни. Когато отново се почувствате емоционално зле, по-добре се разходете навън или се обадете на приятел. Този план ще ви помогне много повече и няма да ви навреди.

4. Поставяйте си цели и се придържайте към тях

Ако сами усещате, че хранителните ви навици са нездравословни, е добре всеки път да си напомняте това и да се опитвате да ги избегнете. Приемете, че здравословната храна е по-полезна за вашето физическо и психическо състояние и си поставете за цел да преодолеете лошите ви навици.
5. Яжте седнали

Дали ще е закуска, обяд или вечеря – избягвайте хапването "на крак".  Разбира се, когато сте у дома, е много удобно да хапвате излегнати на дивана, но е по-полезно да седнете и бавно да се насладите на храната.

6. Не се хранете близо до компютъра или телевизора

Храненето пред телевизора/компютъра, а и дори докато четете книга, ще ви отвлече вниманието от това какво ядете. Седнете и се концентрирайте върху храната си спокойно. Ако пък е важно да догледате мача, по-добре отложете вечерята.
7. Не вечеряйте след 21 ч.

Удари ли 21 ч., стойте далеч от закуските и манджите. Ако почувствате глад, пийнете чай или мляко. Резултатът ще е промяна в теглото, но и ще се почувствате по-добре.

8. Внимавайте с поръчките

Когато се храните в ресторант и сте гладни, е възможно да поръчвате повече храна от обикновено. Така ядете повече отколкото всъщност трябва. Съобразявайте се с вашите лични предпочитания, но и не прекалявайте с всички вкуснотии, които видите в менюто.

Сподели.