Интернет след Megaupload, или защо отсичането на една пиратска глава води до изникването на десет нови

Pinterest LinkedIn +

Ако следите подновената с пълна сила напоследък дискусия относно така нареченото софтуерно пиратство (и нарушаването на законите за защита на авторските права по принцип), то вероятно сте чули, че в средата на януари Федералното бюро за разследване на САЩ гръмко разтръби, че са постигнали сериозен успех в борбата с този вид престъпления.

Акцията, предприета от ФБР и куп други правителствени служби в САЩ, беше свързана с ограничаване достъпа до един от най-популярните сайтове за споделяне на информация – Megaupload. Появилите се впоследствие официални прес-съобщения не пестяха суперлативи и определиха случката като едва ли не преломна точка в борбата с пиратите. Иначе казано – "ударихме ги, спрени са".

Всеки, който поназнайва нещо за интернет и има поне обща представа от механизма за онлайн обмена на файлове обаче, отдавна е наясно, че подобни шумни и показни акции не са нищо повече от буря в чаша вода.

Искате доказателства? Погледнете статистиката на сайта Alexa.com. Той може да ви даде подробна информация за трафика от и към даден интернет домейн, която макар да не е 100% точна, описва картинката след затварянето на Megaupload доста красноречиво.



Съдейки по графиката на Alexa.com, непосредствено след ограничаване достъпа до сайта от ФБР на 20 януари, следва рязък спад в броя на посещенията му. Въпреки това, трафикът към сайта си остава доста висок, тъй като милиони потребители по цял свят продължават да кликат върху линкове, водещи до Megaupload, и макар в отговор на това да им се връща "грешка 404", тези посещения все още се отчитат от Alexa като валидни.

Разбира се, постепенно трафикът към Megaupload ще спадне до нула в рамките на следващите няколко месеца. Междувременно, сродни сайтове за споделяне на файлове като Filesonic също отчитат спад в посещенията вероятно в отговор на изявлението от страна на администраторите му, че възнамеряват да блокират опцията за споделяне на сайта.

В същото време обаче, един от най-емблематичните сайтове за обмен на файлове в уеб – култовият (и все така упорито отказващ да умре) Pirate Bay, отчита сериозен ръст в посещенията непосредствено след затварянето на Megaupload и до настоящия момент.

Защо е така, всеки с глава на раменете може да се досети. Цифрите говорят сами за себе си и показват очевидното: единственият сигурен начин да се ограничи свободният обмен на информация в уеб е тоталното спиране на интернет.


Всяко друго действие просто ще пренасочи трафика от един сайт към друг, а всякакъв род репресивни мерки от страна на корпорации и правителства ще доведе до още по-ожесточено противопоставяне на интернет общността.

Иначе казано – просто ще се налива още масло в огъня на непримиримостта на всички поддръжници на свободния обмен на информация.

От една страна са големите собственици на авторски права, които очевидно отказват да влязат в крак с времето и да признаят, че светът вече не е същият, че има нужда от драстична промяна в установения бизнес модел, и че самата идея за авторските права като такива се нуждае от сериозно преосмисляне.

От друга - са стотиците милиони интернет потребители, които настояват свободата и правата им да не бъдат ограничавани от лични, корпоративни или политически интереси.

Пряко или косвено, гласно или негласно, те показват ясно едно – че всеки опит за насилствено решаване на проблема просто ще ги направи по-изобретателни и още по-малко склонни да заплащат за легално използване на софтуер, филми и музика.

Сподели.