8 важни детайла, които все още не знаете за "Кръстникът"

Pinterest LinkedIn +

Премиерата на екранизацията на Франсис Форд Копола по едноименния роман на Марио Пузо "Кръстникът" е на 15 март 1972 г. 45 години по-късно криминалната лента все още успява да държи 177 минути в напрежение дори най-върлите си фенове.

Ясно е, че новелата на Пузо е неговият шедьовър, с който той ще остане в историята, а в кино продукцията са вложени 7 милиона долара. Тя пък носи на създателите си колосалните 245,1 млн. долара. Това са просто данни, които всеки може лесно да открие.

А не са ли най-важни малките детайли, които са в основата на съвършенството? Ето 8 малки подробности, които все още не знаете за "Кръстникът".

През май 2017 г. звездите на лентата се събраха, за да отпразнуват годишнината. Вижте кадри ТУК.

1. Франсис Форд Копола получава режисьорското място заради предишния си филм "Дъждовни хора". Но той не е бил първият избор на Paramount Pictures. Елия Казан, Артър Пен, Ричард Брукс и Коста-Гаврас – всички те са отказали предложението на компанията.

Дори след започването на снимките е имало вероятност Копола да бъде уволнен, тъй като режисьорското му виждане не е удовлетворявало желанията на продуцентите.

2. Копола се бори със зъби и нокти за запазването на логото, представляващо повод на кукла на конци, защото е писал сценария с Пузо. Логото е създадено от графичния дизайнер С. Нийл Фуджима специално за издаването на книгата.

3. Можело е историята да бъде друга. Заради стремежа към намаляване на разходите от Paramount са искали Копола да модернизира сценария, така че действието да се развива през 1972 г. в Канзас, вместо в много по-скъпия Ню Йорк. 

4. Копола е провеждал импровизирани репетиционни сесии. Нареждал е на актьорите да влязат в ролите си и ги е събирал на вечери, които са имитирали вечери в семейство Корлеоне. По този начин режисьорът е виждал всички пропуски в играта.

5. От Paramount не са искали в проекта да участва Марлон Брандо. Когато разбират, че Копола споменава Брандо като евентуалния Вито Корлеоне, шефът на компанията Чарлс Блъдорн твърдо заявява, че Брандо никога няма да се появи в продукт на Paramount.

Публикация, споделена от films make your life better (@the_goodfilms) на %месец %-ден %година в %-часа:%минути%сутрин/вечер ST

Студиото притискало Копола да вземе Лорънс Оливие. В крайна сметка Копола отстоява своя избор, но при три условия: Марлон Брандо да направи пробни снимки, да участва без хонорар и да намери начин на компенсира евентуалните загуби за продукцията, които могат да бъдат пречинени от лошата му репутация.

6. От Paramount са виждали в ролята на Майкъл да влезе Робърт Редфорд или Райън О`Нийл, но Копола винаги е смятал, че Ал Пачино е перфектният избор. Мартин Шийн и Джеймс Каан също са ходили на кастинг за образа.

7. Робърт Де Ниро е искал да се превъплъти в Сони – роля, която по-късно получава Каан.

8. Първоначалната идея е била да има антракт, тъй като 177-минутен филм е бил твърде дълъг за стандартите на Холивуд. По-късно се е разбрало, че подобна пауза би убила интригата и би изгонила зрителите от кино салоните.


Публикация, споделена от Brett Gregory (@seriousfeather) на

Сподели.