62 държави на фестивала за късометражно кино в Балчик

Pinterest LinkedIn +

Петият поред Международен фестивал за късометражно кино в Балчик ще предложи филми от 62 държави. Събитието ще се състои между 9 и 15 септември в черноморския град.

Официалната програма на фестивала ще бъде разделена на две части - конкурсна и образователна.

Най-много заявки за участие тази година са получени от България, Великобритания и Германия, съобщават организаторите от фондация Студентски филм форум. Най-късият филм, който ще бъде показан на фестивала, е 60-секундният "Муха", а най-дългият - "Алтернатива на любовта" от Германия.

В рамките на фестивала ще бъдат проведени две филмови предизвикателства: традиционното, при което в рамките на 48 часа участниците трябва да заснемат и монтират късометражен филм, и рекламно, при което за 24 часа трябва да се създаде реклама със социална тематика.

За повече подробности около петото издание на кино форума Avtora.com потърси директора на фестивала - 33-годишния режисьор Цанко Василев.

Avtora.com: Здравей, Цанко! Как взе решение да организираш подобен фестивал преди 5 години?

Цанко Василев:
Когато за първи път учих режисура, мой филм беше селектиран за фестивал в Битоля. Но за съжаление се оказа, че вместо мен с моя филм ще отиде ректорът на университета, който трябваше представи филмите и академията. Не ми дадоха право да ида да представя своя филм като автор, затова аз се фръцнах и казах, че ще направя мой си фестивал, където младите хора и автори ще бъдат важните, а не някои друг.

Avtora.com: Какво си спомняш от първото издание на фестивала?

ЦВ:
При фестивалите е като при секса - винаги помниш първия път. Тогава нямахме никакви спонсори - беше точно сякаш си празнуваш рождения ден. Обадихме се на всичките си познати и приятели, казахме им, че ще правим фестивал - тогава във Велинград - и ги поканихме да дойдат. Аз нямах представя колко качествено кино има в България. Тогава видях страхотни филми. На първия фестивал наградихме филма "Възкресение" на Петър Вълчанов от класа на Людмил Стайков. Тогава бях супер окрилен и ми беше толкова приятно от това колко лесно може да бъде организирано едно филмово събитие. Естествено нямах никаква представа какво означава професионално организиране на филмово събитие и колко много и колко трудно се работи. Може би ако имах тази информация от начало сега нямаше да се занимавам с това и да правя този фестивал, но пък когато се е търкулнало колелото трябва да си го буташ.

Avtora.com: По какъв начин се разви фестивала за тези пет години?

ЦВ:
На първото показахме 51 филма и участваха 60-тина автори, само българи. На втория фестивал участваха 16 академии от 10 държави. В момента за това издание обаче имаме 1630 заявки само от чужбина и то от 52 държави. След всяко издание на фестивала си мислим, че именно въпросното издание е най-голямата работа, но...

Avtora.com: Как оценяваш българското късометражно кино?

ЦВ:
На много добро ниво. Аз съм супер доволен, че има българско късометражно кино, защото във време, в което работим по на 2-3 работи, все по малко хора в България могат да отделят по 2 часа на ден, за да идат на кино. За мен това е една чудесна форма, при която една история може да бъде разказана стегнато.
Сподели.