Защо моята Биткойн транзакция е непотвърдена?

Pinterest LinkedIn +

Ако имате непотвърдена Биткойн транзакция, бъдете сигурни, не сте единствени. В Биткойн мрежата във всеки един момент има над 100,000 непотвърдени транзакции, които чакат на опашка за потвърждение. На моменти достигат 500,000. Така че шансът вашата транзакция да е сред тях не е малък.

А причината е проста - транзакцията ви е с ниска такса. Биткойн миньорите съвсем естествено избират първо да потвърждават транзакциите с високи такси, защото таксите отиват при тях. В повечето случаи вината за ниската такса дори не е ваша. Просто мрежата се е натоварила в момента, в който сте публикували транзакцията.

В тази статия ще разгледаме какви са вариантите да се потвърди Биткойн транзакция, която е с ниска такса спрямо текущите пазарни условия на мрежата.

1. Използване на ускорител за биткойн транзакции.

Има компании, които си партнират с басейните за копаене на биткойни (миньорите) и предлагат услуги по ускорение на Биткойн транзакции. Реално транзакцията се изкопава с приоритет от съответния басейн, дори да е с ниска такса. Разбира се тази услуга не е безплатна, чрез нея реално доплащате липсващата такса на транзакцията ви.

Примерно BitAccelerate е компания, която предлага подобни услуги. Те са един от най-старите и утвърдени Биткойн ускорители. Функционират от 2018-та година. Имат безплатен пакет, който предлага базово ускорение на транзакции. Но той е подходящ, ако мрежата не е натоварена. Ако Биткойн мрежата е екстремно задръстена с транзакции, тогава има и премиум услуга, която гарантира резултат до няколко часа.

2. Ако получавате пари чрез транзакцията, използвайте CPFP

CPFP (Child Pays For Parent) е техника, при която за да ускорите непотвърдена транзакция (родител), създавате втора транзакция, която харчи един от нейните изходи (дете). Идеята е транзакцията наследник да е с много висока такса, така че средната такса на групата от двете транзакции да е достатъчна спрямо текущите изисквания на мрежата.

Ако някой Ви изпраща пари чрез Биткойн, тоест вие сте получател на средствата, тогава Вие реално нямате достъп до частните ключове, с които е подписана основната транзакция. Но въпреки това може да я ускорите чрез CPFP, тоест чрез създаване на втора транзакция наследник с висока такса, която да изкуши майнърите да потвърдят и предходната транзакция.

В Интернет има CPFP калкулатори, които ще ви помогнат да сметнете точната такса, необходима за втората транзакция (детето). Но както виждате, изискват се технически познания, за да може да се осъществи цялата процедура. Трябва и портфейлът, който използвате, да поддържа изхарчването на средства от непотвърдени транзакции.

3. Ако изпращате пари чрез транзакцията, използвайте RBF

RBF (Replace-By-Fee) е техника, чрез която може да замените текущата транзакция с друга аналогична, но с по-висока такса. Щом изпращате пари, значи имате достъп до частните ключове, което ви позволява да извършите RBF процедурата. Повечето съвременни портфейли поддържат RBF, така че просто трябва да откриете тази опция.

Тази техника е стандарт, така че се използва лесно. Чисто технически е една идея по-проста от CPFP. Но пък трябва транзакцията да е отбелязана като RBF преди публикуването ѝ. Обикновено съвременните портфейли го правят. Другото е, че е възможно крайната сума леко да намалее, така че имайте го предвид, ако се налага да изпращате точно определен брой Биткойни.

Тази техника има още един недостатък - транзакцията ви не е отбелязана като финална. Тоест, отсрещната страна, която приема плащането, ще има по-малко доверие в нея, защото във всеки един момент цялата транзакция може да бъде заменена. Но като цяло едва ли някой се доверява на непотвърдени транзакции.

Ако портфейлът ви не поддържа RBF или ако транзакцията ви е била публикувана без RBF флаг, тогава (вероятно) може да използвате CPFP за ускорение на транзакциите, които изпращате. Причината е, че най-вероятно единият от изходите на транзакцията е обратно към вас, тоест ресто. Така че вие може да изхарчите рестото с по-висока такса (CPFP) и по този начин отново да ускорите транзакцията.

Както виждате, винаги има начин да се потвърди една Биткойн транзакция, дори да е с много ниска такса. Няма нужда да се чака със седмици и месеци таксите да спаднат. Може да използвате една от тези техники и да потвърдите транзакцията си веднага. Използвайте най-подходящия вариант спрямо ситуацията и техническите си познания.
Сподели.

Относно автора

Avtora.com е създаден през 2001 г. като поддържаща медия на популярния по това време клуб О!Шипка. Впоследствие платформата променя своя фокус и от музикален сайт разширява темите и начина за доставка на съдържание.