За iPad и липсите

Pinterest LinkedIn +

Според Apple iPad е предопределен да промени потребителския пазар на компютърни системи завинаги.

В прегледа ни на новата система те запознахме с основните й отличителни характеристики, но не обърнахме почти никакво внимание на очевадни липсващи звена, които разочароваха голямо количество западни критици.

Много хора се запитаха дали Стив Джобс не представи просто iPhone с гигантски размери?

Или още по-лошо – iPhone с гигантски размери, с който дори не могат да се водят телефонни разговори?

В този материал ще откриеш основополагащите липси на хардуерно и софтуерно ниво в iPad. Които, естествено, вероятно по никакъв начин няма да попречат на устройството да постигне феноменален успех.

Поддръжка на Flash?

В очите на много хора Flash е крайно несъвършен медиен уеб формат и въпросният може действително да бъде смазан от HTML 5. В същото време мнозинството от най-големите портали все още го използват. А и не само те. 

Просто през 2010 година е почти задължително всяко приемащо се сериозно устройство да поддържа противоречивия формат.

От друга страна омразата на Apple към Flash може действително да убие популярния в момента формат, ако iPad се окаже успешно устройство от калибъра на iPhone.

Липса на OLED дисплей

Преди официалната премиера на устройството много хора спекулираха с идеята, че Apple ще представят два модела – единият с OLED дисплей, а другият с LED. В действителност се оказва обаче, че цената на OLED дисплей с размерите на iPad е около 400 щатски долара, което на практика би убило цялата идея на Apple да представи евтино устройство, което да се продава в масови количества.

И още, OLED-базираните дисплеи изразходват далеч повече енергия от LED побратимите си, което за портативно устройство като iPad определено не е плюс. В този смисъл това е "липса”, която единствено крайни тех-гийкове биха отбелязали като минус.

USB порт. Или по-скоро липсата му…

iPad е замислен като лесно за ползване устройство с множество апликации, а не като стандартен компютър, бил той PC или Mac. USB порт би бил страхотно улеснение за инсталирането на всякакъв тип драйвъри за принтери, скенери, камери и прочее устройства.

Вместо това обаче от Apple ще предложат док-допълнение, чрез което потребителят ще може да свърза своя фотоапарат или SD картата му към iPad.

За съжаление липсва слот за Compact Flash, което автоматично означава, че ще могат да се свалят единствено любителски снимки. Цената на устройството ще бъде 30 долара, а при всички случаи можеш да очакваш, че с времето ще се нароят подобни устройства, за които естествено ще е необходимо да се изръсиш известна сума финикийски знаци.

 

Мултитаскинг е невъзможен

Което на прост български език означава, че във всеки един момент ще можеш да работиш с една-единствена апликация и няма да имаш възможност да зададеш на iPad друга задача, която да извършва на заден фон. Силно се надявам, че с времето iPad ще предложи софтуерен ъпдейт за iPad, чрез който ще се поддържа мултитаскинг, но това едва ли ще се случи скоро.

По-вероятно е подобна възможност да бъде добавена с втората генерация iPad. В защита на Apple бих добавил, че именно в липсата на мултитаскинг вероятно се крие десетчасовият живот на батерията на таблета.

Липса на камера

Най-изненадващата липса на iPad определено е неналичието на камера. В днешно време  множество телефони от най-нисък клас разполагат с някаква камера. Естествено, Apple представя iPad като устройство за уеб сърфиране, с което можеш да четеш дигитални книги и да гледаш филми.

Имайки предвид колко евтино решение днес е прибавянето на подобен елемент обаче, нямаше да навреди, ако iPad разполагаше с вградена камера.

На практика липсата й няма да позволи на много хора да използват мега популярна апликация като Skype, чрез която много хора водят видеоразговори.

 

Екран, който не е в резолюция 16х9

Екранът на iPad е относително квадратен и по днешните стандартни изгледът 4х3 предлага особено старомодна визия при гледането на филми. Всеки широкоекранен филм ще изглежда странно на iPad, като можеш да очакваш набиващи се на очи черни ленти в долния и горния край на екрана.

От друга страна, предвид начина на използване и писане с iPad, решението на Apple да използва 4х3 формата не е лишен от логика.

Портерният изглед без никакво съмнение би изглеждал странно, ако мащабът на картината беше 16х9. На практика това е компромис от страна на Apple, който е по-скоро плюс за самото устройство.

Липса на HDMI

Забрави за лесното и бързо свързване на iPad с външни монитори или HD телевизори. HDMI изход няма да бъде наличен и едва ли някога такъв ще бъде прибавен.

Вероятно в бъдеще Apple ще пусне док станция, чрез която ще можеш да свържеш устройството към своя телевизионен приемник. Естествено, тя ще ти струва някой лев и това определено не е яко, но така стоят нещата.

За финал: този материал не толкова критикува Apple и техния iPad, а по-скоро обобщава успехите и пропуските на Стив Джобс и компания с идеята да предвиди бъдещото развитие на един от най-обсъжданите продукти на пазара.

Още за устройството можеш да откриеш тук.

Автор: Ивайло Коралски

Сподели.