Суинг контра-банда - The Smugglers Collective

Pinterest LinkedIn +

Двама тайни агенти правят престъпно яки партита с мръсни танци, винтидж облекло и тонове суинг, рокабили и рокендрол. Разкрихме ги!

Младежи с костюми, раирани ризи, вратовръзки, тиранти и шапки.

Винтидж мацки с разкроени рокли на цветни щампи, ярки червила и ръкавици.

Претъпкан дансинг с двойки, които демонстрират театрални и акробатични умения.

Задимена и нагорещена атмосфера, секси танци, суинг, рокабили, рокендрол и ритъм енд блус и ретро клипове на стената.

Не, това не е филм от 60-те години на миналия век, а задължителна спирка в софийския клубен живот, зад която стоят The Smugglers Collective. Двамата диджеи внасят колорит в столичните вечери от почти две години.

Тези дни ще се състои поредното им турне с дати в Пловдив (клуб Петното на 29 януари), София (Строежа на 1 февруари) и Велико Търново (клуб Spider на 5 февруари).

Още – от самите тях...

Елена Пенева: Кои са The Smugglers Collective?

Павел: Митко и Павел. Организираме суинг и рокендрол партита в различни клубове в страната.

.: Как започнахте?

Митко: Започнахме преди около 5 години във Франция под друго име. Когато се върнахме в България, просто се преименувахме и продължихме започнатото.

Павел: Във Франция тази сцена е развита, но точно в града, в който ние учехме – Лион – нямаше такива събития.

Затова, търсейки парти, на което да се забавляваме, стигнахме до извода, че трябва сами да си го направим. На първото ни събитие страшно много се изкефихме, хората – също и това адски ни запали.

.: Кога открихте суинга?

Павел: Преди около 10 години чух една касетка на Big Bad Voodoo Daddy и я слушах постоянно, без да знам изобщо за какво става дума. След това се запалих, почнах да търся музика, филми като The Mask и Swingers, клипове. Във Франция, където информацията извън интернет е в пъти повече – в магазини, списания и хора, с които да говориш на тази тема – интересът ми се разви още повече.

Митко: Ние сме приятели още от гимназията във Варна и аз по същия начин достигнах до суинга. Целия процес го извървяхме горе-долу заедно...

.: А как се случиха нещата в България?

Митко: Аз първи се прибрах, няколко месеца след мен си дойде и Павел и направо ни сърбяха ръцете да пробваме да направим нещо и тук. Намерихме клуб и за месец и нещо направихме логистиката на събитието.

Павел: За наше голямо учудване клубът се напълни супер много.

.: Почти всички на партитата ви са облечени в тон с музиката – как го постигнахте?

Павел: Още в началото имаше наченки. Ние самите винаги се опитвахме да дадем тон. След това провокирахме хората на няколко партита с тематичен дрескод и с награди за най-добре облечените. Сега всички, които идват, имат желание да се готвят за парти по различен начин и да направят излизането си специално.

Митко: Според мен и филмчетата с ретро клипове, кадри от стари филми и снимки, които прожектираме на партитата, много помогнаха. Облеклата и танците вдъхновиха и хората...

.: Да не говорим, че Павел и танцува! Знам, че ти си се научил сам от филмчетата, а другите двойки, които правят невъобразими акробатични номера – те откъде дойдоха?

Павел: Повечето, също като нас, са самоуки. Има и групи, които дойдоха супер неочаквано, които се занимават с акробатичен рокендрол.

Митко: Беше страхотна изненада и за нас появата на двойките!

.: А ти защо не танцуваш?

Митко: Защото нямам партньор!

.: Суингът се свързва с неприлични танци и скандално поведение. Разкажете случка от ваше парти, която е била в тази традиция!

Павел: Аз не се сещам за много такива. Танци винаги има, даже веднъж счупихме тавана с една акробатика по време на танц. Иначе хората си се търкалят по пода.

Митко: Но това вече не е скандално – те навсякъде, като са пияни, се търкалят по пода...

Павел: А веднъж един пич танцуваше със стол – нямаше партньорка и взе един висок стол и добре го развъртя...

Митко: Това е идея – още в началото знаеш, че няма да си най-голямото дърво...


 

.: Освен че ще пускате в България, пътувате и в чужбина. Нещо ново на този фронт?

Митко: Имаме си агент, който организира тези пътувания.

Павел: И ако всичко е наред, през март отново ще имаме дати в Румъния. За по-нататък пък замисляме балканско турне – Сърбия, Хърватия, Македония и Босна и Херцеговина.

.: The Smugglers Collective е извънкласна дейност за вас – искате ли да се издържате от това?

Митко: Да, много!

Павел: Но на този етап трудно бихме могли.

Митко: В Западна Европа отдавна има такава сцена с различни диджеи, формации и колективи, които правят такива партита. Ако ние успеем да се интегрираме в тази система, ще ни бъде много по-лесно.

Павел: А и винаги съществува рискът, че ако много зачестят участията ни, ще се изтъркаме. Ние, за разлика от световноизвестните диджеи, не създаваме своята музика и работим с ограничен брой парчета, с които са работили и диджеите преди 50 години.

Митко: Както те, така ни ние се опитваме да накараме хората да танцуват. Но тази музика не е масова и новите неща, които излизат, се следят и чакат едно по едно...

.: Вие какво чакате в следващите месеци – кои нови банди и албуми ви вдъхновяват?

Митко: Аз чакам с нетърпение нов албум от един френски колектив диджеи, които правят суинг – C2C.

Павел: Аз вече си дочаках албумите от последните месеци. Единият е на една много яка немска група - Ray Collins Hot-Club, който излезе преди месец и сега го чакам да пристигне. Също на Brian Setzer Orchestra. Занапред май нищо интересно няма да излиза...

.: Толкова ли няма нищо, което да се измисли, че винтиджът и ретрото стават все по-модерни?

Митко: Има много нови неща, но ние усетихме глад към старата музика и то от поколение, родено много след като тя е била създадена.

.: Какви други партита правите?

Митко: Миналата година правихме фънк, но сега сме го замразили. Направихме и едно Beasty Boys парти, което мислим да продължим. Както и trip-hop abstract  парти. Иначе сега мислим да засилим своето Suggar & Spice парти с ретро ямайско реге от 60-те години.

Павел: Всички тези партита ние ги организираме, но с други диджеи. Нашата специалност са си суинг, рокендрол и ритъм енд блус от 40-те години до днес.

Автор: Елена Пенева, [email protected]

Сподели.