Социалните мрежи и медии - надвисналата заплаха над блог пространството

Pinterest LinkedIn +

Грабна ви заглавието, нали? Кой ще изяде голямата ябълка на потребителското внимание?! Решихме да заформим един дебат за това кой е по-силен днес - социалните медии или блоговете.

Блоговете безспорно не са най-предпочитания начин за комуникация и споделяне на полезна информация. Хората винаги са искали да изразяват себе си онлайн, но със сайтове като Facebook и Twitter, блоговете вече не са така апетитни за потребителите и особено за младото интернет поколение, което обича незабавното взаимодействие.

Отдавна се говори, че блоговете са практически загинали планети поради резкия скок в използването на социалните медии. Според официални данни на Уърдпрес обаче, новите блогове на популярната платформа са над 6 милиона през 2010 година, а разглеждането на страници се е увеличило с 53%.

Блогстването има своите сериозни основи, не е новата звезда на хоризонта, но потребителите все по-лесно се отпускат да публикуват съдържание онлайн и именно поради тази причина, един увлекателен текст в блог няма стойността на едно гръмко туитване, например.

Титани като AOL и Demand Media пък все още вярват в силата на блоговете и дори обмислят стратегии за разширяване на пазара.

Блогстването и социалните медии като цяло се допълват, а не се взаимоизключват. Без блоговете, хората биха били по-малко привлечени от възможността да споделят съдържание във Facebook или Twitter, а без последните, блогърите трудно биха достигнали до повече читатели.

Потребителите често не са наясно какво е блогстването. Въпреки че Tumblr се нарича блог платформа, потребителите му не са в течение с характеристиките на сайта и със сигурност не се наричат блогъри.

Но нима не се впускаме в блог приключения и във Facebook? Пишем бележки. ОК, наименованието на потока е различно, но независимо какво се случва, е съвсем ясно, че блогстването не е "погребано" в зелените долини на социалните медии. 

Освен това, много потребители са на мнение, че Twitter трябва да предложи по-голяма дължина на символите за публикуване на съобщение.

Да, потребителите не се свързват със света само със своя блог. Могат да пуснат в пространството един бърз ъпдейт, да се оплачат от времето, да очернят компаниите, които са ги разгневили, да коментират събития, да споделят снимки или да промотират кауза - всичко, което породи създаването на блоговете. А те си остават любимото място на хора, които търсят по-съдържателни разговори и дискусии.

Ако търсите по-сериозна информация, то със сигурност се доверявате на блог и някой доказал се блогър, който отсява потока и го превръща в ценен ресурс за хилядите си читатели. Търсите ли клюки и бързо сверяване на часовника, то ровите във Facebook или Twitter.

Разликата е видима - сериозните блогъри не биха заменили своето лично кътче със социални мрежи и медии, където не могат да бъдат чути. В същото време блогърите използват социалните медии като комуникационен източник, за да достигнат до потенциалните читатели, които инак трудно биха прочели и тяхното съдържание.

Не на последно място потребителите онлайн се характеризират с редица демографски характеристики. Младите лесно се увличат по новото и не се отличават с постоянство, което ги прави потенциални потребители на социалните медии.

Хората на средна възраст и по-възрастните обаче, предпочитат блоговете като форма на споделянe не съдържание. Мислите ли, че някой 65-годишен господин би написал: "Отивам до супермаркета да си купя X,Y,Z неща"... А как звучи: "Тази вечер ще ходим в новата дискотека - желаещи да се присъединят?".

Не нож с две остриета, а неделимите половинки на едно цяло - това са блоговете и социалните медии.

Сподели.