Що е то Netflix и ще дойде ли в България?

Pinterest LinkedIn +

Няма какво да се лъжем - днес, основен източник на телевизионни и филмови забавления за целокупната българска нация е интернет. Уви, не по начина, по който си представят нещата в останалия цивилизован свят.

За никого не е тайна, че у нас огромна част от развлекателното съдържание, което се консумира, е пиратско.

Една от големите заслуги за това, разбира се, е липсата на стабилно законодателство и институции, които да имат волята и желанието да го налагат с цялата му строгост (т.е. пръчка). Другата, далеч по-съществена причина, е чисто и просто липсата на достъпна алтернатива (моркова).

Макар, че вече от близо половин десетилетие се водим членове на една по-голяма общност (ЕС), в това отношение българите все още сме третирани като втора ръка - излишно е да спорим с фактите.

Дали става дума за премиерата на хитов нов ТВ сериал, поредната серия на "Междузвездни войни" или "Хари Потър", България винаги е на опашката за премиерите и рядко има шанса да се наслади на готините и модерни развлечения, успоредно с останалите зрители по света.


В същото време цените, на които се предлагат легално въпросните развлечения, са просто скандални на фона на неумолимата статистика, отреждаща ни място сред най-бедните държави в ЕС.

Алтернативата всички я знаем - лесно достъпни и "безплатни" торент сайтове, в които има каквото ти душа поиска - от новите епизоди на Grimm, The Fringe и House M.D., до копия от най-новите премиерни филми, току-що прожектирани в САЩ (вярно с отвратително качество, но седмици и дори месеци преди появата им в България).

Както се казва, трудно е да надцакаш подобна услуга, която е едновременно "безплатна", широко достъпна и актуална.

Въпреки това, в САЩ (където проблемът с пиратското съдържание може да не е чак толкова голям, но не е като да го няма изобщо) се намери решение на тази съвременна ентъртейнмънт Гордиева дилема.


То се нарича Nеtflix и изпълнява две от изброените по-горе три изисквания за успех на подобна услуга - широко достъпно е, актуално е и... хайде, не безплатно, но дяволски евтино.

Накратко Netflix представлява онлайн услуга за поточно предаване на мултимедия през интернет. Влизате в сайта на компанията, регистрирате си акаунт, плащате минимална такса (около $8 на месец в САЩ) и получавате незабавен достъп до огромна (и постоянно растяща база) от филмово и ТВ съдържание.

Услугата е достъпна както през всяко РС или Mac, свързани с мрежата, така и през игрални конзоли като Wii, PlayStation 3 и Xbox 360.

Красотата на Netflix е в това, че върши практически същата работа като мега популярните в България торент сайтове, но напълно легално. Разбира се, услугата е платена и макар цените да са горе-долу съпоставими с тези на абонамент за кабелна телевизия, и дума не може да става за сравнение, що се отнася до актуалност на съдържанието.


Отделно, услугата предлага избор на три формата за качество (в зависимост най-вече от скоростта на интернет връзката, с която разполагате), като най-високият е 720р (HD Ready).

Отскоро вече се предлага и опция за Full HD (1080р), но за целта ще ви трябва специално устройство, а и доста бърз интернет.

Един от съществените недостатъци на Netflix (от нашенска гледна точка) е, че за момента това си остава строго САЩ базирана услуга. Извън американския континент, компанията все още е слабо представена, но Netflix вече стартира разширението на своите услуги и последната държава, която се включи, е Бразилия.


Предстои и скорошно включване на още 43 държави от Латинска Америка и Карибите. След това на дневен ред идва Европа. Иначе казано, някъде през 2012 година слънцето може да огрее и нашия регион.

Плюсовете са несъмнени. Скромна такса и... алтернатива вече има. Торентите все така ще си останат една възможна опция, но - хей, какъв е най-големият проблем на пиратското съдържание? Точно така - липсата на официална поддръжка.

Да, новите епизоди на любимия ви сериал "цъфват" по торените броени часове, след като са излъчени в САЩ, но колко време чакате за субтитри, за да можете да ги гледате?


А какво се случва с по-малко популярните филми и сериали, за които никой не намира сили, време и желание да преведе надписи? Да не говорим, че субтитрите-самоделки в повечето случаи са ужасни и под всякаква критика - пълни са с неточни или нелепо преведени по слух фрази от хора с елементарни познания по съответния език, гъмжащи от правописни грешки.

Да не говорим за така наречените CAM рилийзи - актуални филмови заглавия, които за да изпреварят всички, са снимани с камера в киносалона, а резултатът е меко казано ужасяващ за всеки уважаващ себе си киноман.

Netflix има потенциала да сложи край на всичко това и ако нещата вървят наистина по план, и ако и когато дойде в България, то напълно възможно е той да сложи край на едно вредно масово явление, с което нито властите, нито пазарът успяват да се справят вече 20 години.

Сподели.