Съхранение и споделяне на цифрови фотографии онлайн - пет отлични cloud предложения

Pinterest LinkedIn +

Нащракахте ли цял куп снимки по празниците? И сега, естествено, бихте искали да ги споделите с вашите приятели. Или просто търсите начин да ги запазите като скъпи спомени, а оптичните медии и твърдите дискове ви се струват несигурни?

Спокойно, благодарение на набиращите скорост cloud онлайн услуги, днес в интернет можете да намерите много сайтове, предлагащи едновременно опции за бързо и лесно съхранение на цифрови фотографии, които можете да споделяте с всеки. Ето пет от най-интересните оферти по темата.

Flickr

Един от безспорно най-популярните сайтове, предлагащи опции за фото споделяне. Някои дори на шега го наричат "YouTube за снимки". Най-често потребителите на Flickr се възползват от опцията за регистрация на безплатен акаунт, но имайте предвид, че тя включва доста ограничения - можете да качвате до 300 МВ изображения месечно (около стотина снимки в зависимост от резолюцията), а от тях едва 200 от най-новите са видими за посетителите на сайта. Има и рестрикция за размера на снимките, достъпни за сваляне - в безплатния вариант са налични само ниските резолюции. Срещу 25 долара годишно обаче, всички тези ограничения отпадат.



Microsoft SkyDrive

За разлика от доста "публичния" Flickr, SkyDrive залага на защитената лична информация. Ако не желаете фотографиите ви да са достъпни за всеки и да са максимално защитени от повреждане или случайно изтриване, SkyDrive е точно за вас. Услугата, предлагана от Microsoft, си е истински онлайн твърд диск, до който можете да получите достъп от всяко устройство, свързано в мрежата. При това, имате възможност за стриктен контрол върху достъпа до вашите снимки, като можете да ги споделяте защитено, без компромиси в качеството им. След бърза регистрация на безплатен Windows Live акаунт, сайтът ви дава достъп до цели 25 GB пространство за съхранение на данни, като не сте ограничени само до фотографии, разбира се. В SkyDrive можете да съхранявате и документи, видео, музика.



500px

Ако искате да придадете на споделените от вас снимки професионален вид, няма по-добър сайт от 500px. Опциите за регистрация са две: безплатен акаунт, при който имате ограничение за качване до 20 фотографии на седмица, или платен (50 долара на година), при който нямате никакви лимити. Платената версия също така предлага и повече възможности за управление на албумите от снимки, които със сигурност ще допаднат на запалените любители на фотографията.



SmugMug

Това е сайт, ориентиран най-вече към професионалистите и феновете на креативната фотография. Точно поради тази причина, ако търсите безплатно пространство за съхранение на цифрови снимки онлайн, SmugMug не е вашият сайт. Базовият акаунт започва от 35 долара годишно, без ограничения за качване на фотографии. По-сериозният профи-план (за 55 долара на година) прибавя към това опция за собствен домейн, специална защита на авторското право върху снимките и възможности за съхраняване на видео с висока резолюция. Най-скъпият вариант за регистрация ще ви струва 145 долара, но ще ви даде възможност да търгувате с ваши снимки онлайн. Предвидени са още и опции за фин контрол на споделянето, както и за създаване на резервен архив на качените албуми като допълнителна предпазна мярка.



Zenfolio

Ако услугите, предлагани от SmugMug са ви заинтересували, но цените на сайта не ви устройват, Zenfolio е добър компромис. И тук възможности за безплатна регистрация няма, но пък има 14-дневен безплатен период за тестване. Освен това, базовият акаунт на Zenfolio е по-евтин - 25 долара годишно, срещу които получавате 2 GB пространство за съхранение и по 1 GB допълнително за всяка година, през която сте абонат. Неограниченият план е отлична алтернатива за фото ентусиастите - срещу 50 долара на година те получават неограничен обем за съхранение на снимки онлайн. Срещу няколко долара допълнително пък можете да получите достъп и до още профи-опции като възможност за търговия с качените фотографии и допълнение за директен експорт от специализиран софтуер като Adobe Lightroom, например.


Сподели.