Rechenzentrum - аудиовизуален пърформанс в Дома на киното

Pinterest LinkedIn +

Германската група 'Рехенцентрум' /'Изчислителен център'/ ще представи аудиовизуален пърформанс в Дома на киното тази вечер (11 октомври), съобщиха съорганизаторите от Гьоте институт в София. Входът е свободен. Формацията включва Лилевен (визия) и Марк Вайзер (музика).


Създадена в Касел по време на Световното изложение 'Документа'97', групата търси нов процес на музициране/филмиране, усъвършенствайки различни форми на представяне, които създават на сцената аудиовизуален диалог. За тях звукът и визията имат еднакво значение. Спектаклите им включват анимация, куиктайм филми и DVD в завършено цяло. С всяко следващо изпълнение те все повече се доближават до своя идеал за единен аудиовизуален продукт.

През май 2003 г. излезе новият им албум Director's Cut от реномирания франкфуртски лейбъл Mille Plateaux.

Артистите избягват рамката и представят изкуството си в различни пространства - музеи, на нови музикални фестивали, ъндърграунд сцени и т. н. - от музея 'Лудвиг' в Кьолн до хонконгския легендарен 'Кемикъл Сузи' бордей. 'Параметрите на нашите живи представления - импровизирани, понякога дразнещи, понякога меланхолични, от доставящи удоволствие до граничещи с агресия - съвпадат с параметрите, на които се базира целият ни проект - вечно развиващи се и органични,' обясняват Лилевен и Марк Вайзер.

'Работата ни е повлияна от разнообразни артистични направления - летризма, дадаизма, пънка, допълват те. Общите нишки, които откриваме в тези тенденции, от една страна, са търсене на втория пласт под музикалната повърхност или подвижния образ (извадки от филми и музика, които избираме заради техния потенциал, а не заради общия им вид). От друга страна, винаги сме се интересували от това - да изведем музикалната и забавната комуникация на друго равнище, отнасящо се към ролята на изпълнителя и на публиката.'

'Рехенцентрум' често си партнират с изпълнители от други жанрове. Понякога работят с хореографи и танцьори, като прожектираните образи са единственият източник на сценично осветление, а целият звук се извлича от жива интервенция.
'Използваме компютри и дигитална техника, но на тях гледаме като на средство за изразяване на нашите музикални и визуални желания, не като на моден атрибут, пред който трябва да се прекланяме, нито пък като на метод и със сигурност - не като на приятел', уточняват артистите.

Инфо: Дарик Радио
Сподели.