Различният Бегбеде, или 5 причини да прочете поне един френски роман

Pinterest LinkedIn +

Романтичният егоист на френската литература Фредерик Бегбеде пристига в България специално за откриването CineLibri 2016 на 5 октомври. Той ще представи лично новия си филм "Идеалът", който е екранизация по собствения му роман "Помощ, простете".

Скандален, обожаван, отричан. Винаги способен да изненада и неочаквано сериозен зад привидно фриволното си поведение. Фредерик Бегбеде е един от малкото писатели, които всички четат. Независимо дали го харесват, или не. Понякога само за да могат спокойно да заявят, че не го харесват.

Професионален дразнител, Бегбеде умее да провокира, често заради самата провокация. Но е и безспорно талантлив – не само като писател, а и като режисьор и сценарист. Филмът му "Идеалът", с който ще бъде открито второто издание на единствения кино-литературен фестивал в света CineLibri, е повече от достатъчно доказателство за това.

Това, което повече хора пропускат покрай скандалния имидж на писателя, е фактът, че произведенията му са изключително разнообразни. Следващите пет заглавия са великолепен начин да "разгледате" многото лица на Фредерик Бегбеде.

Ироничният Бегбеде

"Помощ, простете", точно като предхождащия го "99 франка" (с ново заглавие "6.66 евро", защото заглавието всъщност е цената на книгата), е роман, който развенчава митове. И докато в първата книга Бегбеде ни поднася унищожителната истина за света на рекламата, в "Помощ, простете" брилянтната му ирония се стоварва върху модния бизнес.

Героят отново е добре познатият Октав Паранго, който се впуска в лов на бъдещи топ модели, при това не къде да е, а в Москва. Философските размисли на Октав за красотата се преплитат с един циничен поглед отвътре към грозните страни на модната индустрия.

В екранизацията "Идеалът" ролята на Октав е поверена на Гаспар Пруст, когото вероятно сте гледали и в "Любовта трае три години". Едва ли има нужда да ви убеждаваме, че не бива да пропускате възможността да гледате лентата и да се срещнете със самия Бегбеде на 5 октомври в зала 1 на НДК.

В случай че все още не сте чели книгата, можете да я намерите ТУК.

Романтичният Бегбеде

"Уна & Селинджър" е роман толкова различен от всички останали книги на Бегбеде, колкото изобщо е възможно да бъде. Едновременно с това очарова с искреността си. Омагьосващо пътуване в миналото и начин Бегбеде да почете един от любимите си автори, книгата разказва за неосъществената любов на Селинджър и Уна – дъщерята на големия американски драматург Юджийн О’Нийл.

Един ден Селинджър ще стане известен писател, а Уна ще бъде съпруга на Чарли Чаплин, но в момента, за който книгата разказва, те все още са съвсем млади и почти неизвестни. Бегбеде разказва за тяхната неосъществена любов – нежно, деликатно, с уважение и обич. 

Най-прекият път към "Уна & Селинджър" е ТУК.

Сериозният Бегбеде

"Windows on the World" е книга, която, макар и белязана от характерния стил на своя автор, не притежава скандалния чар на повечето му творби. Поглед към най-болезнената страница от съвременната история на американската нация, романът ни пренася на последния, 107-ми етаж на Световния търговски център. 

Датата е 11 септември 2001 година, а Windows on the World е името на ресторанта, който се намира на последния етаж на една от кулите. Сред посетителите е Картю Йорстън с двете си деца. През неговия поглед виждаме минута по минута последните мигове от живота им. 

"Windows on the World" не е лишен от характерната за Бегбеде хаплива ирония, нито му липсва елементът на безжалостна социална сатира, които присъстват в повечето романи на френския денди, но едновременно с това е сериозен и задълбочен разрез съвременната действителност. 

Можете да намерите "Windows on the World" ТУК.

Откровеният Бегбеде

Скандалният имидж на Фредерик Бегбеде е едно от основните неща, с които се свързва името му. Самият той го поддържа с удоволствие и не е склонен да отрича или да прикрива пороците си. Зад медийния шум и провокативното му поведение обаче се крият много други неща.

"Един френски роман" е словесен автопортрет, създаден от Бегбеде след двата дни, които той прекарва в ареста заради смъркане на кокаин на улицата. Тази поредна скандална проява му дава повод да погледне назад в историята на семейството си (а заедно с това и в историята на Франция) и да създаде един наистина нетрадиционен, ироничен и трогателен роман.

Ако сте любопитни да видите Бегбеде през собствения му поглед, можете да го направите ТУК.

Алтер егото на Бегбеде

Персонажите на Бегбеде често притежават по нещо от своя автор – дали същата професия или същия вкус към охолен живот, дали неговата ерудиция или афинитета му към провокации, но винаги имат нещо общо. 

Това важи с пълна сила както за Октав от "Помощ, простете", така и за Оскар от "Романтичният егоист", но най-вече за Марк Мароние – героя на "Почивка в кома" и на култовия "Любовта трае три години". И докато в част от романите си Бегбеде е откровено автобиографичен, в случая с Марк той дава свобода на своето алтер его чрез фикцията.

В "Почивка в кома" откриваме хаплива ирония, но и доза снизходителност, а Марк описва нощния живот на Париж с чувство за хумор, зад което все пак прозира истината. А тя е съвсем проста – зад партита, екзотичните коктейли, дрогата, екстравагантния начин на живот и всички останали пози всички искат едно и също: любов и нормалност.

Най-прекият път към "Почивка в кома" е ТУК.

Сподели.