Peter Greenaway кара картините да говорят

Pinterest LinkedIn +

Британският режисьор Питър Грийнауей (Peter Greenaway) обяви новия си проект - използвайки видеопроектори и аудио записи, той ще прави мини-филми за знаменити произведения на художественото изкуство, които се намират в различни музеи и църкви по света.

Първата картина, която ще "оживее”, ще бъде "Тайната вечеря" на Леонардо да Винчи, съхранявана в църквата "Санта Мария делле Грацие" в Милано. Грийнауей ще работи върху нея през април и май на 2008 г., пише вестник The Guardian.

В мини-филма за "Тайната вечеря" Грийнауей няма да се ограничава само върху епизода, в който Христос съобщава, че един от учениците му ще го предаде. На фона на картината на Леонардо режисьорът възнамерява да покаже цялата история на Христос - от рождението до разпъването му на кръст.

"Това ще бъде значителен акт и ще има хора, които със сигурност ще го сметнат за богохулен", споделя Грийнауей по време на презентация на проекта си, пояснявайки намерението си да включи във филма си "груби" изображения на гениталиите на Христос и неговото разголено тяло по време на разпъването. Тези образи Грийнауей е заимствал от други творби на Леонардо.

 


Последният филм на Грийнауей е по картина на художника Рембранд.


След "Тайната вечеря" ще последват "Сватбата в Кана" на Паоло Веронезе и "Las Meninas" на Диего Веласкес. В плановете на Грийнауей влиза и "Герника" на Пабло Пикасо. Режисьорът вече е отправил и писмо към Ватикан с молба да му бъде разрешено да осъществи аналогичен проект в Сикстинската капела с фреските на Микеланджело "Страшния съд".

По мнението на Грийнауей, хората днес са отвикнали да разбират произведенията на живописта, те трудно проникват в съдържанието им и похватите на киното могат макар и частично да поправят това положение.

През 2006 г. Питър Грийнауей засне "Nightwatching" – филм по знаменитата картина на Рембранд.

Сподели.