Пет често задавани въпроса за HDTV

Pinterest LinkedIn +

Или какво задължително трябва да знаете, преди да се запътите към близкия магазин за техника, за да се сдобиете с HDTV.

LCD или плазма?

Ако вече сте решили, че имате нужда и ще си купите HDTV, вероятно се чудите дали да изберете LCD или плазма. И двете технологии си имат предимства и биха осигурили качествена картина. Но все пак, вие искате това, което е най-добро за вашите нужди.

В днешно време повечето предлагани в големите магазини HDTV модели са LCD. Технологията се подобри многократно през последните години, частично благодарение на въвеждането на LED подсветка. С нейна помощ LCD телевизорите станаха малко по-ярки от предшествениците им, които използваха флуоресцентни лампи. Още по-хубавото е, че LCD-та, използващи LED подсветка, обикновено са по-тънки от традиционните LCD модели и от плазмите, както и консумират по-малко енергия.

От друга страна, LED LCD телевизорите са по-скъпи от обикновените LCD-та. Например, флагмана в продуктовата линия на Vizio – 47-инчовият 4SV с LED подсветка струва $1799, докато друг 47-инчов модел на компанията, използващ конвенционална подсветка, е $950. Другите производители обикновено също имат подобно ценово разделение според вида на подсветката, като някои изобщо не произвеждат флуоресцентни модели за високия клас.

Ако търсите голям телевизор, имайте предвид, че при LCD моделите качеството на картината започва да деградира при увеличаване на размера. В повечето случаи, изборът на 50-инчов LCD не е най-добрият вариант, освен ако не е с LED подсветка.
Освен това, картината при LCD-та понякога не е максимално добра при гледане под ъгъл.

През последните години, този проблем е в голяма степен туширан, но е далеч от перфектен в сравнение с плазмите, например.

Ако смятате да купите плазмен HDTV, не очаквайте да намерите модел по-малък от 42 инча – производството им би било неизгодно и цената няма да е конкурентна с LCD моделите. Съответно, ако търсите голям телевизор, например 50-инча или повече, плазмата е по-добър вариант. Важна е да се отбележи, че сцени с бързо движение изглеждат по-добре на плазмен екран, а и картината е еднакво добра при различни ъгли на гледане.

Но плазмите също си имат недостатъци. Размерът им, например – окачването им над камината е възможно, но няма да е толкова естетично издържано, колкото с LCD модел.


Какъв размер телевизор е подходящ за мен?


За да определите подходящия размер за вашия нов HDTV, измерете колко далеч смятате да седите от него, когато го поставите на място. Ако ще седите на до 1,5 м от телевизора, не ви трябва нищо по-голямо от 32 инча. Ако разстоянието е около 2 метра, то не избирайте телевизор по-голям от 46-инча.

При разстояние между 2,5 и 3 метра, изборът ви не трябва да надвишава 80 инча. Естествено, това не е точна наука, тъй като предпочитанията на всеки са различни, но все пак е добър стартов ориентир.

Кое да използвам – HDMI или Component?

Вече сте поставили чисто новия телевизор на място и сте нагласили всичко, както ви харесва. Да кажем, че имате на разположение определено HD съдържание, но трябва да изберете как да свържете неговия източник с телевизора.

Най-очевидният и спестяващ място избор е HDMI – един кабел, който пренася видео и аудио сигнала. Component от друга страна, използва пет кабела – три за видео и два за звук. В общия случай, component е напълно достатъчен за HD съдържание. Ако гледате програми от кабелен или сателитен доставчик, или имате Apple TV, свързан с телевизора, component е перфектен, тъй като предава до 720р или 1080i видео сигнал.

Ако обаче, планирате да играете игри на 1080р резолюция или да гледате Blu-ray филми, ще трябва да използвате HDMI кабел. Той е единствената опция, която позволява максималната 1080р резолюция, но естествено поддържа и по-ниските като 720p, 1080i, and 480p. Така че в общия случай е най-добре да използвате HDMI кабел, независимо дали телевизорът е свързан към Blu-ray плеър или приемник за кабелна телевизия.

Така се застраховате, че ще може да гледате най-високо качество, което телевизорът може да покаже. Преди да изтичате до магазина, за да купите HDMI кабел, имайте предвид, че те всички са еднакви. Независимо какво ви казва продавач-консултантът, намерете най-евтиния HDMI кабел в магазина. Няма да намерите никаква разлика в качеството на картината, ако използвате кабел, струващ 5 долара или такъв струващ 100.


Как да си намеря повече канали, без да имам кабелна?


Като начало уверете се, че телевизорът, който купувате, има вграден тунер. За да активирате тунера, просто го изберете като източник. Оттам ще имате възможността да му зададете да търси радио-сигналите, които са в обхват. В повечето случаи ще откриете локалните телевизонни канали и може би някои други, които не сте очаквали.

Не се надявайте обаче, да получите всички канали, които кабелните оператори предлагат. Ако искате още канали, помислете за покупката на т.нар. set-top-box като Roku или Apple TV. Така ще имате достъп до интернет телевизия и платени стрийминг услуги като Netflix.

Ако пък имате конзола PlayStation 3, тя ви дава възможността да използвате Hulu Plus (8 долара на месец). Друга алтернатива е да свържете компютъра с вашия HDTV и да го използвате като мултимедиен център.


Как лесно и бързо да калибрирам телевизора?

Първо, уверете се, че калибрирате телевизора във времето през деня, когато ще го ползвате най-често. От това зависи количеството светлина в стаята и съответно настройките на картината.

Пуснете филм или шоу, което ви е познато и го паузирайте на сцена, която познавате добре, за да се уверите, че телесните тонове и цветовете изглеждат естествено, докато калибрирате. Намерете видео настройките в менюто и изберете 'Movie' или 'Film' режима.

В повечето случаи тази опция предоставя най-оптималните настройки за вашия телевизор. Ако сте доволни от начина, по който изглежда картината, оставете го така и не настройвайте повече. Ако мислите, че може и по-добре, поиграйте си с настройки като Brightness, Sharpness and contrast (яркост, острота и контраст).


Яркостта обикновено влияе най-много на черното. Стремете се към ниво, което дава резултат наситено, мастилено черно.


Остротата обикновено създава странни артефакти и сияния около обектите. Тъй като се стремим към максимално точна картина, е най-добре да оставите остротата на нула.


След това избере настройката за контраст (понякога е означена като "Picture") и го намалете, докато белите елементи на екрана започнат да изглеждат рязки, с достатъчно детайл, но да не изглеждат странно. На този етап може да се наложи да се върнете на настройката за яркост, за да се уверите, че тъмните тонове не са прекалено черни и не сте изгубили детайл.


Ако след тези малки настройки все още не сте доволни от картината, имате пълната свобода да я нагодите според вашето лично предпочитание.

Сподели.