Pearl Jam: 20 години по-късно!

Pinterest LinkedIn +

Има много причини, поради които Pearl Jam заслужават поздравления – те са единствената гръндж група, която продължи да свири без прекъсване и без промени в състава си в последните 20 години. Освен качествена музика, увличат феновете си в еко и социални каузи, също така решително отхвърлиха имиджа на комерсиална банда, който им беше прикачен в началото на кариерата им. По случай годишнината от издаването на най-успешния албум на бандата - Ten, сиатълската група преиздаде албумите Vs. и Vitalogy, направи биографичен филм, саундтрак към него, както и и биографична книга, а Avtora.com представя няколко любопитни моменти от историята на бандата, които я правят по-специална.

Много групи, един корен: Характерното за грънджа е, че групите възпроизвеждат стила отново и отново, което вероятно се дължи на факта, че известна част от тях са сформирани от членове на други гръндж банди. В средата на 80-те Green River са предшественици на всичко онова, което през 90-те ще залее музикалните канали като гръндж. По това време двама от членовете на групата - Стоун Госард и Джеф Амент, се раздават по клубовете, а след разпадането на Green River продължават да развиват стила в Mother Love Bone. Бандата издава само един албум - Apple през 1990 г., чийто рилийз е предшестван от смъртта на вокалиста Андрю Ууд от свръхдоза четири месеца по-рано.

Банда без вокал, вокал без банда: През 1990 г. Pearl Jam не съществуват дори като идея. Стоун Госард започва да пише нови парчета, привличайки към начинанието Майк Маккрийди, чиято банда Shadow също се е разпаднала, а след това към трито се присъединява и Джеф Амент. Техен запис достига до тогавашния барабанист на Red Hot Chili Peppers Джак Айрънс, който е поканен да седне зад барабните, или поне да разпространи новината, че се търси фронтмен. Така записът стига до Еди Ведър в Сан Диего – по това време той е вокал на местната банда Bad Radio през нощта и бензинджия през деня. Текстовете за три от композициите му хрумват спонтанно, преди да се пусне да сърфира и изглежда е бил вдъхновен, защото това са основите на бъдещите парчета Alive, Once и Footsteps.

Гръндж семейството: Гръндж бандите наистина са много близки помежду си и се поддържат като едно семейство. През 1990 г. Крис Корнел от Soundgarden се свързва със Стоун Госард и Джеф Амент, защото е написал две песни в памет на Андрю Ууд, като предлага да ги запишат като сингъл. В последствие, концепцията се развива в цял албум, като за барабанист е привлечен Мат Камерън също от Soundgarden. Включват се и Майк МакГрийди и Еди Ведър на бек вокали, който прави и дует с Корнел за песента Hunger Strike. Трибют начинанието в памет на Андрю Ууд става повод за създаването на бандата Temple of the Dog, която през 1990 г. дори издава едноименен албум. Това не е първият път, когато членове на Pearl Jam свирят в една банда с музиканти от други гръндж групи. През 1994 г. Майк Маккрийди събира бандата Mad Season, в която като вокалист участва и приятелят му Лейн Стейли от Alice in Chains. За съжаление, групата издава само един албум, заради проблемите с наркотиците на Стейли и смъртта на басиста Джон Сондърс от свръхдоза през 1999 г. Като във всяко семейство, и в грънджа не минава без скандали.

Фронтменът на Nirvana Кърт Кобейн първоначално не е сред феновете на Pearl Jam, защото смята, че са твърде комерисални и "продават" стила. По-късно двамата с Еди Ведър се помиряват и дори се говор , че са в приятелски отношения до смъртта на Кобейн през 1994 г. 

Ten: През 1990 г. година Pearl Jam се сдобиват с барабанист - Дейв Крусън и с първото си име – Mookie Blaylock, на името на популярен баскетболист от NBA. Поради опасения от проблеми с името на групата, момчетата в крайна сметка го променят окончателно на Pearl Jam. По това време Еди Ведър твърди, че името е взето от това на пра-пра баба му Пърл, която била женена за индианец и имала специална рецепта за сладко (jam) с пейоте. През 2006 г. той признава пред Rolling Stone, че тази история е "пълна глупост", въпреки че наистина има прабаба на име Пърл. Всъщност, Амент измислил Pearl, а Jam се появило, след като момчетата били на концерт на Нийл Йънг, на който негова банда "джемила" здраво 15-20 минути. През 1991 г. Pearl Jam са в студио, за да запишат дебютния си албум Ten. Десет е номерът на фланелката на Муки Блейлок. Дейв Крусън не успява да се задържи в групата, влиза в рехабилитационна клиника и е заместен от Мат Чембърлейн, който след това е заместен от Дейв Абръзис, който свири на турнето в подкрепа на Ten.

Мнозина считат Ten за най-добирят албум на бандата - Pearl Jam свирят и се държат като преки наследници на рок бандите от 70-те, но окраските в албума са повече от меланхолични и мрачни, като вероятно това е част от причините, поради които в началото Ten да не се приема добре от феновете. През 1992 г. албумът набира скорост и достига номер две в класацията Billboard 200, като печалбите му му донасят златен статут. В хит сингли се превръщат Alive, Even Flow и Jeremy, а албумът остава в чарта на Billboard за две години и се превръща в един от най-добре продаваните материали на рок група, ставайки платинен 13 пъти. Следващите албуми на Pearl Jam също са успешни и печелят многобройна фенска маса, но никога не достигат култовия статут на Ten.

Въпреки това, албумът Vs., който излиза през 1993 г., също постига голям успех, поставяйки петгодишен рекорд по продажби на албум в рамките на една седмица. Третият материал на Pearl Jam - Vitalogy, е издаден през 1994 г., като CD-то става вторият най-бързо продаван албум в историята с повече от 877 хил. изкупени бройки за една седмица. В последствие групата издава още 6 албума, белязани от интроспекции, напрежение и борба за поне частица справедливост.

Бунтовници с множество каузи: Pearl Jam са една от групите, които през цялото време са били политически и социално ангажирани. През целия си мандат Джордж Буш - младши е обект на нападки от страна на редица американски артисти и Pearl Jam не правят изключение. Еди Ведър е един от най-големите критици на бившия американски президент и яростно критикува външната политика на САЩ, поставяйки множество въпроси към вашингтонската администрация в песни като Bu$hleaguer и World Wide Suicide.

Pearl Jam са известни с това, че са запалени еко активисти. Групата от години обръща внимание на проблема с въглеродните емисии във въздуха и дори обяви, че ще даде 210 хил. долара за засаждане на дървета в щата Вашингтон. Бандата активно призовава всички да използват правото си на избор по отношение на всичко – от абортите до гласуването на избори, и изнася множество благотворителни концерти като този в Сиатъл през 2001 г. в подкрепа на борбата срещу световния глад. През 2005 г. Pearl Jam свириха в Chicago House of Blues като част от кампания за набиране на средства за пострадалите от урагана Катрина.

Контра jam: Въпреки обвиненията в комерсиалност, Pearl Jam се оказват по-трудни за смилане, отколкото музикалната индустрия е очаквала. Вместо да се радват на парите и успеха на Ten и 4-те статуетки от MTV Music Awards, момчетата решават, че клиповете разсейват аудиторията от истинското послание на музиката и въпреки натиска на лейбъла си,  отказват да заснемат видео към песента Black. Това е само началото на серия откази на групата да прави клипове към парчетата си. Pearl Jam дори отиват по-далеч, като открито игнорират медиите, стремейки се да получат непосредствен достъп до феновете си. Напрежението с лейбъла покрай отказа да снимат клипове само провокира Pearl Jam да се бунтуват още повече. Бандата обвиняват компанията за продажба и разпространение на билети Ticketmaster в надути цени на билетите за концерти и започва кампания срещу нея. За техен късмет, американското правосъдно министерство също разследва Ticketmaster и така Госърд и Еймън се оказват в съда като свидетели срещу компанията.

През 1994 г. Pearl Jam започват самотен кръстоносен поход срещу индустрията и дори отменят турнето си в знак на протест срещу Ticketmaster. Бойкотът продължава, дори след като властите се отказват от случая, а Pearl Jam продължават да упорстват и да отказват изяви на събития, които имат договори с Ticketmaster.

Бойкотът на бандата до голяма степен саботира подкрепата на албума Vitalogy през 1995 г. въпреки отличните му продажби. Pearl Jam все по-трудно намират дати за концерти и на практика остават изолирани от основните събития на американската сцена в следващите три години. Съпротивата срещу индустрията е продължена и за реализирането и промотирането на следващия албум No Code, но бойкотът приключва през 1998 г. под натиска на недоволните фенове, които изпитват трудности в намирането на билети за концертите на групата.

Кино pearl jam: Бандата е свързана с режисьора Камерън Кроу, след като записва две парчета за саундтрака на филма Singles през 1992 г. В него Еймън, Госард и Ведър се появяват с малки роли като банда на име Citizen Dick. На 20 септември 2011 година излезе документален филм на режисьора за бандата - Pearl Jam Twenty, който е придружен от биографична книга и саундтрак към филма с избрани парчета от самия Камерън Кроу. Друг известен режисьор - Тим Бъртън, помоли групата да запише парче за саундтрака към неговия филм Big Fish и така се появява песента Man of the Hour, която по-късно е номинирана за Златен глобус.

Ведър каза: "Чувствам се като докер. Искам да остана във връзка с докерската си среда, защото съм израснал с нея. Не съм готов да бъда онзи тип, който се среща със световни лидери!".


Сподели.