Лили Друмева: Хубавата музика е саундтракът на нашия живот

Pinterest LinkedIn +

Лили Друмева е създателката на популярната кънтри група Lilly of the West. Освен от сцената, гласът й звучи и от радиопредаването "Настроение с Лили" вече цели 10 години. Ако сте сред почитателите на хубавата музика и стойностните разговори, предлагаме да надникнете в следващите редове.

Avtora.com: Група Lilly of the West скоро ще отпразнува своя 20-ти рожден ден. Какво ти даде сцената за това време?

Лили Друмева: Много щастие, радост и хубави емоции. Запознах се със страхотни хора и виртуозни музиканти, които свирят в групата ми (Ясен Василев – китара, Мишо Шишков – слайд китара, Боди Боздуганова – контрабас, Росен Христов – банджо, Люси Стойнев – цигулка). Приятно ми е да съм с тях на сцената и в живота. Когато създаваме хубава музика и шоуто върви добре, усещането е уникално. Когато публиката те харесва и те аплодира, все едно ти поникват крила и си готов да полетиш.

.: Как българската публика приема кънтри музиката?

Лили Друмева: Този жанр е малко познат в България. През 90-те години, след промените, интересът към кънтри музиката се повиши. Тогава имахме възможност да гледаме Country Music Television, където се въртяха най-новите клипове на кънтри звездите. След това като че ли пазарът се насити със западна музика. Медиите се фокусираха предимно върху младата аудитория, която търси новите денс хитове. Кънтри феновете са на по-зряла възраст – около 40 години. Може би както има специализирани радиостанции за рок и джаз, би могло да има и такава за кънтри. Искам да кажа, че ако кънтри музика звучеше по-често в българския ефир, тя щеше да бъде и много по-популярна.

Другата причина е, че балканският манталитет е различен от този на Англия, Ирландия, Германия и скандинавските страни, откъдето жанрът носи корените си. Първите преселници на Американския континент са именно от тези държави. Техният фолклор се смесва с блуса на черните в южните щати. По новите земи започват да се създават песни в кънтри стил, които постепенно се доближават до попа и рока.

Кънтри музиката е популярна и има традиции в САЩ, Австралия, Канада, Великобритания, Ирландия, скандинавските страни и Германия. Интересен бум на жанра се наблюдава в държавите от Източна Европа – Полша, Чехия, Словакия и Унгария. На Балканите кънтри групи има в Хърватска (Plava Trava Zaborava), Румъния (Desperado), България (Lilly of the West) и Гърция (където има и асоциация, която издава свой вестник). Надявам се, че в България постепенно ще се създадат такива традиции.

.: Откъде идва влечението ти към този стил?

Лили Друмева: Това е дълга история. За първи път чух кънтри в колата на баща ми. Пътувахме към морето по подбалканския път, а в уредбата се въртеше само една касета – най-големите хитове на Уили Нелсън, Доли Партън, Джони Кеш и Бренда Лий. Докато шофираше, баща ми въртеше волана в такта на музиката и подсвиркваше с уста.

По-късно, като студентка във Виена, отидох на концерт на Емилу Харис – страхотна кънтри певица и китаристка, която се специализира в баладите. Акомпанираха й виртуозни музиканти на акустични инструменти като цигулка, мандолина, банджо, китара и контрабас.

Бях запленена от това шоу. Започнах да си купувам дискове и да изучавам стила. Подражавах на любимите си кънтри певци и се научих да пея и да свиря на китара. Първо участвах в австрийска кънтри група, а като се завърнах в България, основах Lilly of the West през 1996 г.

.: Кой е най-важният урок, на който те научи музиката?

Лили Друмева: Концертите на сцена са истинско физическо натоварване. За да издържа, имам специална програма за подготовка и почивка. Опитвам се да организирам нещата максимално добре, за да съм сигурна, че събитието ще мине гладко. Въпреки това винаги има изненади и стресови ситуации. Важно е това да не влияе на шоуто, артистът трябва да забавлява публиката и да излъчва увереност и самочувствие. На сцената няма място за притеснение.

.: Откъде черпиш вдъхновението си?

Лили Друмева: От хубавите песни. От контактите ми с талантливи, способни и симпатични хора.

.: Музиката на Lilly of the West е покорила много кънтри сърца както у нас, така и зад граница. Каква е цената на подобна популярност?

Лили Друмева: Голяма част от времето ми минава в търсене на участия, организация на концерти и турнета, работа пред компютъра и много документация. Като прибавим към това и срещите, телефонните разговори, репетиции и работа в студио, остава твърде малко свободно време. За съжаление, организационната и административна работа е по-голяма, отколкото творческата, а би трябвало да е обратното. Въпреки това удоволствието от това да видиш един завършен качествен продукт е несравнимо.

.: Наскоро издаде първата си книга "Настроение с Лили. Музика в 50 теми". Как дойде идеята за написването й?

Лили Друмева: Книгата е създадена по 50 сценария на музикалното предаване "Настроение с Лили", което водя по радиото вече 10 години. Във всеки от тях разглеждам определена тема: кънтри, блуграс, блус, рокендрол, суинг, соул, диско, ню уейв, хитовете от 40-те години до първото десетилетие на нашия век, великите автори на песни, продуценти и звукозаписни компании, най-хубавите тъжни, весели и любовни песни, песни за ядене и пиене, дъжд и слънце, градове и държави и още много други.


50-те теми са събрани в 10 глави, които нарекох "Стиловете", "Хитовете", "Великите", "Емоционално", "Възторжено", "Информативно", "Избрано" и т.н. Използвайки тези сценарии, добавих и много знания и опит от работата ми като музикант, изпълнител, автор на песни, продуцент, издател на албуми и импресарио. Реших да напиша книга, в която да събера и подредя всичко това.

.: На какво е посветена книгата ти?

Лили Друмева: На хубавата музика, която е саундтракът на нашия живот. Книгата е предназначена за тези, които колекционират, следят и се интересуват от всичко качествено и стойностно, което излиза на музикалния пазар. Тя би могла да бъде полезна и на професионалистите в музикалната индустрия.

.: Делила си една сцена с музиканти от цял свят! Има ли някой, който е оставил ярка следа в кариерата ти на певица?

Лили Друмева: Много са. Работила съм с най-добрите музиканти в блуграс музиката. Да свириш с тях е уникално изживяване. От тях може да се научи много. Въпреки огромния си талант и постижения, те са много земни и симпатични хора, готови да помогнат и да са полезни.

.: Какво ти предстои оттук нататък?

Лили Друмева: Официалното представяне на книгата в понеделник, 29 септември от 18:30 ч. в НДК, клуб "Рубаят". Събитието ще бъде литературно-музикално. Ще участват актьорите Ася и Радослав Рачеви, които ще четат избрани моменти от книгата, а между тях ще свири групата ми Lilly of the West. Ние ще илюстрираме музикално всяка тема. Водещ ще бъде Тома Спространов. Очаквам много приятели и колеги от музикалните среди и медиите.

На 10 октомври Lilly of the West ще свири в блус бар "Сабина", а на 21 ноември - в Софийска градска художествена галерия. През декември ми предстои пътуване до Сан Франциско, където съм поканена като консултант на известно кънтри и уестърн шоу. Трупата подготвя европейско турне, което включва и България.

Работя и върху нов албум с авторски песни, който ще излезе през 2015 година.


Сподели.