Колко далеч можеш да стигнеш... за един билет?

Pinterest LinkedIn +

Докато интересът за предварителна покупка на билети в България е повишен около някой международен футболен мач и няколко концерта в годината, то в световен мащаб проблемите с черноборсаджиите, които продават билети на по-високи цени, достига невиждани размери.

Напоследък черната борса на билети процъфтява като така наречените “скалпъри” използват eBay и други сайтове за търговия, като StubHub.com и FriendlyTickets.com, да продават билети на абсурдни цени. Специалисти обаче признават, че докато има купувачи, ще има и продавачи.
 
Има и хора, които прилагат по-нестандартен подход в желанието си да се доберат до заветните хартийки и предлагат безплатни стоки или услуги. Някои предлагат водопроводни услуги, други са съгласни да боядисват къщи или апартаменти, а трети да работят като диджеи на частно парти.
 
Д-р Стивън Броман, лекар от Колорадо например, предлага да направи безплатна вазектомия на този, който му намери два билета за футболния мач на отбора на Колорадо срещу Питсбърг следващия уикенд. Според вестник "Denver Post", досега никой не се е възползвал от офертата му, но мъж се обадил да пита дали Броман не може да направи обратна вазектомия в замяна на билети.
 
Преподавател в университета в Колорадо, пък, предложил на студентите си един семестър безплатни частни уроци по физика и астрономия за този, който му намери билети за този мач.
 
Тези, които нямат какво да предложат в замяна, а искат билети за концерт или спортно състезание, понякога са готови да платят десетократно повече за каквито и да е билети за мероприятието.
 
Според публикации във вестник "The Honolulu Advertiser", 35 000 билета за предстоящия концерт на U2 през април се разграбили за 45 минути. Часове по-късно част от същите тези билети се появили в Интернет. Два билета за хубави места, които струват $165 се предлагали за $1770.
 
Въпреки че купувачите рискуват да получат фалшиви билети, както се случи с над 250 човека в Бостън пролетта, хората продължават да плащат абсурдни суми, за да видят любимата си група или отбор на живо.
 
Според един от продавачите в eBay, Бил Еймън, цитиран от вестника, той изкарал добри пари от търговия с билети за U2 миналото лято. Пред вестника той разказва, че решил да се пробва случайно, докато се ровел в eBay в търсене на хубави места за концерт на групата. “Бях смаян,” каза Еймън. Той и негов приятел купили билети за $2000 и успели да ги продадат с добра печалба.
 
“Накрая спечелихме достатъчно да си купим 4 билета за $724 и ни останаха още $200 за вечеря преди концерта.

Подобни действия дразнят не само промоутърите и легалните продавачи на билети, но и самите изпълнители.
 
Преди няколко дни, британските звезди Coldplay се разгневиха от факта, че в Интернет се появили билети за техен концерт на надути цени. Според британския Channel4, билети за концерта им в Лас Вегас, чиято цена била $50, се продавали в мрежата по $1260.
 
“Coldplay не искат скъпи билети за концертите си, за да могат повече хора да ги видят”, казва човек, близък до групата. “Много държат на това, а могат да продават много по-скъпи билети, както някои други музиканти. За съжаление групата не може да направи нищо, за да спре алчните черноборсаджии.”
 
Според Channel4 17 000 билета за концерта на британците били разпродадени за 7 минути. Черноборсаджиите в други части на света, обаче, въртят успешен бизнес с най-различни билети.
 
В Китай например празниците около китайската нова година са “ден година храни” за спекулантите с билети за влак. Тъй като по-голямата част от китайците се връщат по родните места да посрещат нова година, железопътният транспорт работи на високи обороти. Билети обаче е трудно да се намерят и често пътниците са принудени да купуват билети от черноборсаджиите на безбожно надути цени.
Сподели.