Хора с увреден слух ще усетят музиката на живо – чрез кожата и сърцето си

Pinterest LinkedIn +

За първи път в България и на Балканите хора с увреден слух ще могат да преживеят големи музикални събития по напълно нов начин – чрез специални тактилни костюми, които превеждат звука във вибрации. Иновативната технология ще бъде използвана по време на концертите на Dream Theater, Guns N’ Roses, Роби Уилямс, както и на фестивала Hills of Rock, съобщиха от организаторите Fest Team.

Костюмите са разработка на компанията Music: Not Impossible и се считат за едно от най-впечатляващите технологични постижения в света на музиката. Те позволяват на хора с пълна или частична загуба на слух да „усещат“ музиката чрез вибрации по цялото тяло – от китките и глезените до гърдите и гърба. Усещането е потапящо, сетивно и дълбоко емоционално.

„Музиката е универсален език, но доскоро тя не беше достъпна за всички. С тези костюми премахваме една от последните бариери в културната сцена,“ казва Ралица Мерджанова, директор CSR проекти във Fest Team.

Според организаторите, шест специални костюма ще бъдат предоставени на хора с увреден слух по време на събитията. Преживяването ще бъде допълнено с професионален музикален жестов превод, реализиран в партньорство със Stray Sheep, Deaf.bg, фондация „Развитие и интеграция“ и Съюза на глухите в България. Проектът е в синхрон с Закона за българския жестов език и отбелязва нова ера в приобщаването на хора със слухови увреждания в културния живот.

Не просто технология, а културно равноправие

Костюмът тежи няколко килограма и се носи като раница, с допълнителни елементи за крайниците. Звукът от сцената се превръща в вибрационни импулси, които се разпределят по тялото – така музиката се усеща буквално „на кожата“.

„За глухите това не е само концерт – това е възможност да бъдат част от тълпата, от енергията, от общото преживяване, което чуващите приемат за даденост,“ подчертават от Fest Team.

Инициативата е част от дългосрочната програма „Живот по ноти“, в която музиката се използва като двигател за реална социална промяна. Освен достъпността за хора с увреждания, програмата включва и други каузи – подкрепа за двойки с репродуктивни затруднения (в партньорство с фондация „Искам бебе“), достъп до музикално образование за деца („Музикална класна стая“) и арт терапия за възрастни хора („Аз съм тук“).

Символично, концертът на Роби Уилямс в София на 28 септември ще се проведе в Седмицата на глухите, като подчертаване на мисията за по-достъпна и приобщаваща културна среда.

 

Сподели.

Относно автора

Автор и филолог с близо 15-годишен опит като репортер и редактор във вестник, а по-късно - главен редактор в интернет издание. Иначе пише от малка. Пише стихове, пише за мечтите си и за всичко, което я вдъхновява. Обича да пътува. Обожава да пътува. Не си представя живота без пътуване. И вдъхновение.