Facebook извърши поредна реформа в News Feed - Story Bumping

Pinterest LinkedIn +

Информационният поток, който всеки потребител на Facebook получава в своя News Feed, вече се пресява по нов начин, което включва две промени в алгоритъма, извършващ тази операция без човешка намеса.

Наречена Story Bumping, новата функция на News Feed позволява на потребителите да виждат онези ъпдейти, които вероятно биха ги заинтересували, но досега "потъваха" твърде надолу, така че да могат да бъдат видени само след продължително скролване.

Това са дължеше на факта, че при всяко посещение най-отгоре в News Feed-а се показваха най-скорошните публикации и за да бъдат открити тези по-стари ъпдейти, се изискваше време и търпение, което малцина имат, използвайки най-голямата социална мрежа в забързаното си ежедневие.

По време на специално събитие по повод извършената реформа в News Feed, организирано от Facebook в централата на компанията в Менло Парк, Калифорния, бе съобщено, че след едноседмичен мониторинг на 7000 потребители, проведен през юли 2013 г., е установено следното:

Количеството ъпдейти, които биха могли да се визуализират на нечий News Feed на ден, е около 1500. От тях обикновено се пресява около 1/5 или 300 публикации, които човек може да достигне чрез своя News Feed.

Селекцията им се извършва чрез алгоритъм, който автоматично дава рейтинг на всяка публикация, базиран на интереса на потребителя към даден профил – колко често харесва и коментира неговите публикации, общува директно с него чрез IM функцията на Facebook и пр.

Определяща за Story Bumping е и популярността на дадена публикация – броят на потребителските коментари, споделяния и харесвания.

След влизането в сила на промяната от Facebook са отчели 5-процентов ръст в Like-овете, коментарите и споделянията на приятелски публикации и 8-процентов ръст в интеракцията с публикациите на Pages.

Другата промяна в алгоритъма на News Feed е свързана с приоритета, който се дава на последните 50 интеракции на даден потребител, независимо дали става дума за засвидетелствания интерес спрямо публикациите на приятели или за страници. Тази промяна обаче все още не е въведена във всички версии на Facebook.

Сподели.