ASUS P5K3 – желязно!

Pinterest LinkedIn +

Когато се замисля за чудовищен компютър, първите ми идеи са за видеокарта, процесор и рам. Но доброто дъно, на което да залепите всички тези платки, е най-често пренебрегваният, но не по-малко важен компонент.

Много често приятели са се оплаквали, че след като са си купили компютър, той не се справя особено успешно с игрите, въпреки че имат най-добрия видео ускорител или процесор. Започва ровене по форуми в търсене на проблема. Сменя се харддискът с по-бърз, добавят се плочки рам. След това започва лудо търсене на вентилатори, защото от цялото натоварване компютърът се е превърнал в печка "Раховец" (за по-младите – имаше такива в соц периода, много добри – ставаха и за ядрени убежища). И тъкмо когато всичко изглежда добре, нещо се пропуква и цялата система заминава на кино. И се оказва, че дънната платка просто не е могла да понесе цялото това натоварване или някой от чиповете й е прегорял.

Всъщност дъното е скелетът на твоя компютър, който крепи всичките му органи и ги кара да си взаимодействат. Дори най-могъщият процесор няма да може да си свърши работата, ако дъното не му позволява адекватна комуникация с останалите компоненти и то с добра скорост. И въпреки че е хардуеристиката не е голяма философия, добре е да помолите някой специалист да избере най-подходящото за вашия компютър.

Това, което прави дъното по специално, са четирите му слота за DDR3 оперативна памет, която е доста по-бърза от предишното поколение DDR2 (логично). Тази технология позволява повече памет да бъде наблъскана в чипове за един слот. По този начин можете да си сглобите наистина геймърска машина, за която да сте сигурен, че ще е актуална дори след 2 години.

Споменахме и проблема с охлаждането. ASUS P5K3 е проектиран така, че да има достатъчно свободно място около процесора дори за много голям вентилатор, а жаковете за харддисковете и другите периферни устройства са поставени така, че кабелите им да не пречат на въздухообмена в кутията. Единственият проблем се появява, ако решите да използвате доста дълга и широка видеокарта. Тогава има вероятност да се сблъска с рам паметта. Учуди ме и присъствието на вградена звукова карта – това е дъно, предвидено за маниаци, които едва ли биха направили компромис точно със звука на приложенията си. Но пък вградената Lan карта го прави готов на секундата за интернет.

Технически характеристики:

CPU Interface: Socket T (Socket 775)
Поддържани процесори: LGA775-based Pentium 4, Celeron D, Pentium D, Pentium EE, Core 2 Duo, Core 2 Extreme
Chipset: P 35
FSB: 1333 MH/z
Ram слотове: 4 X DDR3 800/1066/1333
Други слотове: 2 - PCIe X16 ; 2 x PCIe X1 ; 3xPCI
Харддискове: 6 X SATA II /1 X ATA 133
Звук: 8 channel HD Audio Azalia
Lan: Dual Gigabit
ASUS WiFi-AP Solo
S/PDIF-out on Back I/O Port
SATA on the Go

Купи от: Plesio
Сподели.