Alice In Chains - динозаври vs. Бог

Pinterest LinkedIn +

Тревопасните трицератопси през Креда (период от края на Мезозойската ера, когато са изчезнали динозаврите) са били като съвременните носорози - масивни, величествени и без естествени врагове. Да, наистина, мнозина смятат, че трицератопсите са имали естествен враг в лицето на хищните тиранозаври, населявайки същите територии през същата епоха, но най-новите изследвания на палеонтолозите все повече отричат подобна версия.

Както големи котки като лъвовете не биха си позволили да нападат носорози, така вероятно и иначе легендарният Т-Рекс едва ли е изпитвал голямо желание да тества остротата на рогата на растителноядните бронирани крепости.

Небрежният урок по палеонтология свършва някъде тук. Интерлюдията бе с цел по-различно навлизане в територията на Alice In Chains - едно животно, тръгнало към славата през 80-те години на 20-ти век и, макар да е преживяло доста битки, все още показва, че може да бъде опасно.

The Devil Put Dinosaurs Here е вторият албум след реформацията на сиатълските легенди през 2005 година. Името на албума и самата обложка предизвикаха куп коментари. Идеята за втори, невидим за невъоръжено око череп на трицератопс, който заедно с видимия образ от червената корица прелива в образа на Сатаната, е, меко казано, брилянтна.

Самото заглавие пък няма как да не предизвика разнопосочни коментари. В култовия филм "Духът на времето" (Zeitgeist) имаше момент, в който сатирично бе осмяна официалната позиция на църквата, че "Господ тества вярата на хората със скелетите на динозаврите". Иначе как да бъде обяснено на вярващите, че планетата Земя е на 6000 години или там колкото са според Библията?

Явно опитите да бъдат пратени в коша убедителните научни доказателства в името на безрезервната вяра в Божието слово са дошли до гуша на Alice In Chains. И групата тръгва "да прави разкопки на фосили" - не толкова за да обори съществуванието на Всевишния, колкото да се противопостави на промиването на мозъци.

The Devil Put Dinosaurs Here e като кирка, а всяка една песен вътре е четчица - такива, каквито палеонтолозите използват, за да извадят костите във възможно най-добро състояние. Мощното начало със сингъла Hollow е като първи удар в земята - силен и тежък, а колкото по-надълбоко се копае, толкова повече ударите стават по-различни и по-внимателни.

Alice In Chains използват цял куп похвати от съвременния и не толкова съвременния рок, за да запишат своя втори албум с фронтмена Уилям Дювал (William DuVall). В почти всяка статия за бандата се говори за това дали той успява да замести Лейн Стейли (Layne Staley). А вероятно никой не трябва да се вълнува вече толкова много. Просто почеркът на Дювал е съвсем различен от този на покойния вокалист.

Както и в Black Gives Way to Blue, и тук китаристът Джери Кантрел (Jerry Cantrell) е дал най-доброто от себе си, за да сътвори един ядосан и мрачен набор от песни. Разчупени бийтове, сайкъделик, прогресив и стоунър рок влияния, малко олдскуул хеви метъл рифове, много груув и дуелни вокали - това е The Devil Put Dinosaurs Here.

Песни като Stone, едноименната с албума, Scalpel, Phantom Limb, Choke... вероятно ще се превърнат в любими на мнозина фенове, вероятно ще станат концертни фаворити, а може и да бъдат отритнати, но в никакъв случай няма да оставят никого безразличен.

Alice In Chains пак са тук и ако група от техния ранг не може да накара хората да разграничат вярата от сляпото следване на християнските канони, то значи динозаврите не са населявали земята преди възхода на човечеството.


Сподели.