Windows 7 – създаден за теб!

Pinterest LinkedIn +

На практика втората част от заглавието на материала е мотото, избрано от Microsoft за промотирането на новата операционна система на софтуерния гигант.

И въпросното е подбрано много правилно, защото Windows 7 действително е може би най-надеждният и лесен за работа и усвояване до момента „прозорец”. Операционната система, която трябваше да бъде Vista. OS-ът, който наистина надгражда по много правилен и съвременен начин безсмъртния Windows XP.

В този артикъл ще се опитам да споделя какво да очаква от новата операционна система стандартният потребител без да навлизам в ненужни технически отклонения, от които въпросният юзър яростно не се интересува.

Има ли го в България?

Вече ти съобщихме, че официалната премиера на Windows 7 от страна на българския клон на Microsoft вече със състоя. На практика обаче новият OS ще се продава официално на родна територия от 30 октомври. Освен това е редно да спомена и кои пакети ще се продават в България, защото (напълно очаквано всъщност), част от първоначалното обявените пакети няма да бъдат официално предлагани у нас.

Тези, които могат да бъдат открити на родна територия, са Windows 7 Home Premium, Windows 7 Professional и Windows 7 Ultimate. Редно е да се отбележи, че предназначената специално за нетбуци версия Windows 7 Starter ще се продава и в България заедно с въпросните устройства. Споменатите три версии могат да бъдат закупени и отделно.

Ъпрейда от Vista и XP?

Преминаването към Windows 7 при инсталирана на компютъра която и да е версия на Vista e изключително олекотен и лесен за изпълнение процес. На практика с няколко клика може да стартира инсталацията на „седмия прозорец”. Скокът от Windows XP към Windows 7 обаче далеч не е толкова елементарен процес.

На потребителя се представя алтернативата да извърши чиста инсталация като премахне напълно XP от своя компютър и започне всичко на чисто или да опита алтернативни методи чрез флаш инсталация и т. н., но дори при евентуални успешни опити юзърът ще трябва да инсталира своите програми отново.

Каква минимална конфигурация ще ми е необходима, за да се насладя на Windows 7?
• Процесор с тактова честота 1 гигахерц (ГХц) или по-бърз и 32-битова (x86) или 64-битова (x64) архитектура
• 1 гигабайт (ГБ) RAM памет (32 бита) или 2 ГБ RAM памет (64 бита)
• 16 ГБ свободно пространство на твърдия диск (32 бита) или 20 ГБ (64 бита)
• DirectX 9 графично устройство с WDDM 1.0 или по-нова версия драйвер
 

Споделените изисквания са тези, предоставени от Microsoft. Истината обаче е, че за да нямаш почти никакви проблеми с производителността, минималното количество RAM трябва да бъде 2ГБ, а процесорът минимум 2ГХц и по възможност двуядрен (Windows 7 е оптимизиран за процесори с две и повече ядра). Ситуацията с нетбуците е малко по-различна, защото те ще използват олекотената версия на Windows 7.

С какво ще ме спечели Windows 7?

Microsoft изтъква 7 основни характеристики, които отличават Windows 7 от предходните операционните системи на компанията. Въпросните са както следва:
Бързина; Търсене; Персонализация; Мултимедия; Защита; Свързване; Продуктивност;

За Windows 7 е характерно, че програмите се стартират по-бързо и по-лесно, използваните документи се откриват изключително бързо с помощта на функции като Pinning (закачане на приложенията към таскбара) и JumpLists (отваряне с десен бутон на последно използваните файлове). Функциите Start up, shut down, sleep и resume също изискват по-малко време, което е голям плюс за новия OS спрямо Windows Vista.

Освен това създаването на домашни и офис мрежи вече може да се извършва с натискането на няколко бутона. С функцията Home Group се създава домашна мрежа за секунди, в която се осигурява достъп до принтери, снимки, видеоклипове, музика и други файлове между PC –тa с операционна система Windows 7. 

Десктоп навигацията също е на убийствено ниво и е може би най-големият видим скок спрямо Vista. Aero Peek предоставя възможността да следиш изкъсо работния плот на Windows 7 през всички отворени прозорци. С Aero Shake минимизирането и максимизирането на прозорци се извършва с едно разклащане на мишката. Новият таскбар от своя страна е прекрасно решение за по-бърза и лесна навигация при много отворени отделни прозорци. Директно от навигационната лента могат да се преглеждат отворените там интернет страници, документи и всякакви апликации без да е необходимо въпросните да бъдат максимизирани.

Не на последно място Windows 7 увеличава сигурността и възможността за контрол на потребителите предоставяйки нови функции на операционната система. Личната информация на компютъра вече се предпазва много по-сигурно и лесно с функционалности като BitLocker-to-Go и BitLocker Drive Encryption, които защитават информацията, записана на компютъра или USB устройства и флаш карти, като я кодират.

Не е за пропускане и възможността за виртуален XP режим под Windows 7, който ще позволи на съответния потребител, който желае да използва програма, която принципно не работи под Windows 7, да се възползва от нейните услуги чрез споменатия виртуален XP режим.
Разбира се, много може да се каже за новия начин на персонализация, силно обогатените мултимедийни възможности, тъч функциите, подобрените версии на Paint, калкулатора и още десетки малки на пръв поглед промени, които обаче работят в почти перфектна симбиоза.

Нужно е да знаеш, че онова от заглавието „създаден за теб” не е просто рекламен слоган от страна на редмъндския гигант.

Безплатни лицензи за Windows 7?

Има безплатни лицензи за Windows 7 за студенти от университети, които участват в програмата MSDN Academic Aliance (MSDN AA). В България бройката на подобни университети наброява 25 и нагоре.

Да му дам ли шанс?

Windows 7 със сигурност не е перфектна операционна система, да не говорим, че в момента Microsoft вече се труди усилено върху наследника на „седмицата”, който по предварителна информация трябва да се появи две години след дебюта на Windows 7.

 

От друга страна тук представената операционна система е побрала във себе си всичко най-добро, характерно за Windows XP и Windows Vista. Като към това прибавиш и новите елементи, изграждащи цялото обаяние на Windows 7, получаваш OS, който без да предлага революционни нововъведения на практика е най-добрата комерсиална операционна система появявала се за PC до този момент. Моят съвет към стандартния потребител, който не може да бъде окачествен с титли като гийк или нърд, е този път да се довери на Microsoft и да премине на седмо ниво при първа възможност.

За финал - някои интересни факти около създаването на Windows 7:

• Beta версията на Windows 7 е тествана от около 8 милиона потребители от 113 държави по света като досега това е най-големият интерес за тестване на продукт създаден от Microsoft.

• Проведени са повече от 16 000 директни интервюта, за да се подготвят и разработят характеристиките на новия софтуер според желанията и в полза на потребителите.

• Над 2600 души участват в проучване и изследване на потребителите и работата свързани с Windows 7.

• Над 15 милиона души са участвали в програмата на Microsoft – CEIP (Customers Experience Improvement Program) преди пускането на Windows Vista и Windows 7 на пазара.

• Над 600 нови идеи за характеристика в Windows 7 са тествани, за да може крайният продукт да е съобразен с бързо развиващите се ИТ продукти на пазара.

• Над 40 000 часа работа с Windows 7 са записани по време на изследване работата с новата операционна система от крайни потребители.

• Постигнатите резултати в подобренията на Windows сочат 50% подобрение в Еко матрицата на Windows 7 в сравнение с Windows Vista.

• Създадени са 50 нови шрифта за ползване.

• Достъпните езици при Windows 7 са 34 на брой.

• Продуктът ще се предлага от 45 000 търговци в световен мащаб.
 

Автор: Ивайло Коралски

Сподели.