Топ 10 трикове с Google

Pinterest LinkedIn +

Че Google е най-често използваната машина за търсене в интернет, спор просто не може да има.

Проучванията вече дори не отдават внимание на факта, че сайтът е най-използванoто средство за намиране на информация в интернет. Доказателство за популярността на Google е и възникването на глагол, значещ търсене в Google на английски, и записването му в речниците.

Google обаче не е само търсачка. Повечето хора са наясно с допълнителните възможности, приложения и услуги, предлагани от компанията, но ние ще спрем вниманието си на триковете, които могат да се правят в самото поле за търсене на Google.

1. Правопис


Много хора разчитат на Google, за да разберат дали една дума се изписва правилно. Това не винаги е най-сигурният начин, защото има думи, които са изписани и индексирани милион пъти по грешен начин, но с добавяне на spell: преди търсената от вас думичка, особено ако тя е на английски, увеличавате шансовете си за правилно изписване.

2. Google като речник


Благодарение на една проста команда define:дума, вие ще можете да видите значението на почти всички думи в речника. Ще получите обяснение на термини, намиране на акроними и синоними на желаната от вас дума и т.н. За съжаление, тази функция работи само на английски засега.

3. Колко е часът?


Повечето мобилни телефони, компютри и всякакви други технологични джаджи имат раздел "Световен часовник". Дори с него обаче, да научиш колко е часът в момента при роднините ти в Чикаго или при приятеля ти, който е на екскурзия в Индия, е малко трудно. С помощта на Google всичко е много по-лесно. Влезте в сайта и напишете time името на града, който ви интересува и за секунди ще получите информация за това колко точно е часът там.

4. Какво е времето?


Поне веднъж сигурно ви се е случвало да трябва да проверите какво е времето в дадена страна - дали е по-хладно, дали вали, дали е топло. За това обикновено се влиза в сайтове с прогнози, търси се дълго определеното населено място и т.н. Това вече не е нужно - просто напишете
името на града, който ви интересува weather
и пред вас в самата търсачка се появява пълната информация за метеорологичния статус на мястото, което ви интересува.

5. Калкулатор


Досега, работейки на компютъра си, винаги решавахте някакви задачи като стартирахте специално приложение към операционната система. Вече няма нужда. Докато сте в търсачката просто напишете това, което ви интересува. Google може да решава дори по-сложни задачи със следните команди, като можете да поставяте дори и скоби:
+ : събиране
- : изваждане
* : умножаване
/ : разделяне
^ : степен
sqrt :
квадрат на число
sin, cos, tan, sec, csc, cot, т.н. : Тригонометрични функции
arcsin, arccos, arctan, arccsc, т.н. : Обратни тригонометрични функции
sinh, cosh, tanh, csch, arsinh, arccsch, т.н. : Хиперболични функции

6. Конвентор на валути


Това е едно от най-често използваните приложения. Единственото, което трябва да знаете, е съкратеното наименование на валутата, която ви интересува. Това, което трябва да напишете, е USD in BGN или друга комбинация, която ви е необходима.

7. Конвентор на мерни единици


Благодарение на вградения конвентор в търсачката, вие можете да преобразувате всевъзможни мерни единици. Това, което трябва да напишете, е convert едната единица to другата. Можете да използвате следните единици: bit, Byte, Kilobit, Kilobyte, Megabit, Megabyte, Gigabit, Gigabyte, Terabit, Terabytes.

С трансформирането на тегло и разстояние е още по-лесно. В полето на Google пишете само
брой и мерна единица in друга мерна единица
. За някои мерни единици можете да използвате и съкращение: nm- Нанометър; cm- Сантиметър; mm- Милиметър; km- Километър; inches- Инч; mile- Миля.

8. Търсене на музика


Благодарение на командата intitle, с Google много лесно можете да търсите и любимата си музика. Всичко, което трябва да направите, е просто да напишете в полето за търсене
[ "intitle:index of" queen mp3]
, където името на групата и форматът могат да се променят в зависимост от вашето желание. По същия начин можете да търсите и видео, като промените формата на такъв за видео - avi, mpeg, mpg и т.н.

9. Търсене на стара информация


Случвало ли ви се е да видите нещо в интернет, но след това на същата страница да се появи нещо друго, новината да бъде променена, цензурирана или нещо подобно. Е, Google има решение и за това. В полето за търсене просто пишете:
cache: сайтът, който ви интересува или конкретна негова страница
и пред вас се появява неговият предишен вид. Факт е, че тази услуга не винаги работи на 100%, но особено ако търсите нещо, променено преди ден или два, можете да разчитате.

10. Уебкамери


Както може би знаете, в мрежата има безброй камери от различни точки на света, които излъчват директно. Не винаги обаче, намирането им е толкова лесно. Не и с Google - просто отваряте следните линкове за различните модели камери:

Axis Webcams: inurl:/view.shtml или inurl:view/index.shtm
Cannon Webcams: sample/LvAppl/
MOBOTIX Webcams: control/userimage.html
FlexWatch Webcams: /app/idxas.html
JVC Webcams: intitle: "V.Networks [Motion Picture(Java)]"

Автор: Светлин Желев

Още:

 

Сподели.