The Book Thief - ако Смъртта можеше да разказва истории

Pinterest LinkedIn +

Екранизацията по едноименния роман The Book Thief (Крадецът на книги) на Маркъс Зюсак (Markus Zusak) е филм, който няма да ви остави безразлични. От онези, които омагьосват и които искате да гледате отново. Заслугата е колкото на прекрасната книга на Зюсак, толкова и на режисьора на лентата Брайън Пърсивал (Brian Percival), събрал изключително силен актьорски състав.

Дали за качествата на един филм може да съди от броя на наградите, които е спечелил, е спорен въпрос. Има прекрасни филми, които остават напълно незабелязани от критика, както и кошмарни продукции с купища отличия. Особено когато става дума за екранизации по романи.

Точно както не трябва да съдите за филма единствено по наградите, невинаги качеството на книгата е определящо за качеството на лентата и обратно. The Bridges of Madison County (Мостовете на Медисън) например е прекрасен филм, въпреки че романът би могъл да бъде определен в най-добрия случай като посредствен.

The Ninth Gate (Деветата порта) е един от най-добрите романи на Артуро Перес-Реверте, но екранизацията е повече от разочароваща въпреки участието на Джони Деп (Johnny Depp). Естествено, примерите за прекрасни литературни произведения, превърнали се в истински шедьоври на седмото изкуство, също никак не са малко.

И съвсем спокойно можем да кажем, че The Book Thief попада именно сред тях. Не само заради солидния брой номинации (включително за "Оскар" за музика), награди и прекрасното изпълнение на Джефри Ръш (Geoffrey Rush), от когото, така или иначе, сме свикнали да очакваме съвършенство.

Най-ценното в The Book Thief е, че притежава нещо, с което малко екранизации могат да се похвалят. Успява да улови атмосферата на книгата, изборът на актьори е повече от адекватен и едновременно с това малките различия с романа не са дразнещи. Така че, ако случайно не сте чели романа, който се задържа в списъка с бестселъри на The New York Times цели 230 седмици, той няма да ви е скучен, дори първо да сте гледали филма.

Режисьор на The Book Thief е Брайън Пърсивал, работил и над шест епизода от Downton Abbey. Въпреки че заслугата за прекрасния актьорски състав и майсторското пресъздаване на епохата са именно негови, името, което няма как да не споменем, когато става дума за този филм, е Джон Уилямс (John Williams).

Един от най-успешните композитори в американското кино, Уилямс е автор на музиката на Schindler's List, E.T. the Extra-Terrestrial, Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi, Indiana Jones and the Temple of Doom, Harry Potter and the Prisoner of Azkaban и още сериозен брой филми, които със сигурност сте гледали, а някои от тях са му донесли повече от 40 номинации и 5 статуетки "Оскар".

Така че, освен да се види, The Book Thief заслужава и да се чуе. Историята не е просто поредният разказ за Втората световна война. Не само защото разказвач е самата Смърт, а и защото представя случващото през погледа едно малко момиче (Софи Нелис), оставено от майка си в приемно семейство. Дете, което открива магията на литературата на фона на един от най-ужасяващите периоди в немската (а и в световната) история.

В заключение - The Book Thief е не само едно от най-интересните предложения в програмата на София Филм Фест 2014, но и филм, заслужаващ вниманието на хора, които еднакво обичат киното и книгите.

Сподели.