София - домакин на турнир по бой с топчета

Pinterest LinkedIn +

На 9 октомври в София се проведе Национален турнир по атрактивния екстремен спорт Пейнтбол, за купата на спортен комплекс "Пейнтбол мания". Победител в турнира стана отборът на Крусейдър от Плевен.

Специално за мероприятието организаторите бяха подготвили терен, съобразен с международните стандарти на играта. Както повеляват правилата, зорки съдии, "въоръжени" със специални радиостанции, следяха всеки един ход на играчите по време на турнирните битки.


Игрището за пейнтбол е оградено с плътна мрежа
Снимка:Avtora.com

Отборите, съставени от по 5 души, носеха колоритни имена нато "Чичките", "Цунами", "Пейнбол", "Ваучърс" и др. В тима на победителите от Крусейдърс-Плевен се открояваше и една от двете единствени дами, участнички в турнира, а за настроението на състезатели и зрители се грижеше вокалистът на Last Hope - Сашо, този път в ролята на DJ.


За победителите в турнира бяха осигурени ценни награди 
Снимка:Avtora.com

Отборите, заели призовите места, получиха ценни награди - "пушки"-маркери 'Tippman 98 Custom', защитни комплекти, включващи ръкавици, нагръдник и протектор за врата, както и няколко хиляди топчета за игра.

Пейнтбол - история

Топчетата с боя (Пейнтбол) и Пейнтбол маркерите са изобретени в САЩ, когато лесовъдната служба измисля маркиращ с боя пистолет за маркиране на дървета от разстояние. След това идеята е приета от Асоцияцията на скотовъдите за маркиране на добитък в свободно пасящи стада като алтернатива на жигосването.

През 1977 година Чарлз Гейнс - писател и Хайес Ноел - брокер на ценни книжа замислят концепцията на игра за оцеляване, която да е безопасна и да се базира на детското развеселяване от дебненето и да бъдеш издебнат, която да разчита на основни инстинкти и умения.

Пейнтболът започва в Хеникер, Нов Хампшир, през май 1981 г., когато Джордж Бутлер намира в каталог за селскостопанска техника Пейнтбол маркер Nel-spot 007 за маркиране на крави и дървета.

Първата игра се провежда на 27 юни, 1981, от 12 играчи един срещу друг в мисия "плени знамето". Най-интересният факт е, че победителят в тази игра не изстрелва нито едно топче. Играта бързо добива популярност. Няколко години по късно пейнтбол вече се играе в повечето европейски страни. Започва провеждането на международни турнири.

Пейнтбол днес се играе в 40 страни (и броят се увеличава) от милиони мъже и жени от всички възрасти и начини на живот. Дали домошари, ученици, студенти, работещи или пенсионирани, всички пейнтбол играчи споделят съвместно любовта към авантюрата и силния дух на конкуренцията.


Добрите аксесоари са гаранция на безопасна игра
Снимка: Avtora.com

Сподели.