Ricoh GR – Nikon Coolpix A за хора с ограничен бюджет

Pinterest LinkedIn +

В ерата на филмовата фотография Ricoh се радваха на добро име и техните камери като цяло се посрещаха доста ентусиазирано. Напоследък обаче марката рядко успява да се вреди за медийно отразяване в сектор, почти изцяло разделен между голямата тройка Nikon, Canon и Sony.

Вероятно точно по тази причина един от последните модели на Ricoh се прицелва в една ниша от пазара, на която трите изброени все още имат сравнително скромно присъствие – тази за компактни камери (така наречените CSC или compact system camera).

За новия Ricoh GR веднага можем да кажем следното: той влиза в директно противоборство с обявения неотдавна Coolpix A на Nikon, като предлага почти идентичен набор от функции и екстри, но на по-атрактивна цена.

GR например разчита на 16.2 мегапикселов APS-C (кроп) сензор без филтър за пълноекранно (АА) заглаждане – точно както Coolpix A, а също така и като новия D7200 и профи модела 800Е на Nikon.

Това означава по-резки, контрастни и детайлни изображения директно от камерата без нужда от допълнително изостряне при постпроцесинг обработка, но с цената на евентуална възможност от възникване на така наречения "моаре" дефект.

Това обаче явно не е чак такъв проблем при сензорите от последна генерация (с какъвто е екипиран и GR). Освен това дори и да получите подобни неприятни "ефекти" в изображението, винаги можете да ги коригирате софтуерно. Да не говорим, че камерата на Ricoh разполага с такава опция, вградена направо в нея.

Подобно на Coolpix A, и Ricoh GR се предлага с фиксиран (несменяем) обектив с фокусно разстояние от 18.3 мм (което е 28 мм в 35 мм еквивалент). Иначе казано – малко по-широко от нормалното, но не супер широко. Светлосилата му също е отлична – неговата максимална бленда е f/2.8.

Подобно на всички ентусиастки модели от този клас и GR, разбира се, предлага както изцяло автоматичен, така и полуавтоматичен и изцяло ръчен режим за управление на експозицията. Оптичен визьор няма (поне не стандартно, но може да се закупи като опция) и, както при всички безогледални камери, за композиране се използва вграденият LCD дисплей, който е с диагонал от 3 инча и доста висока резолюция – общо 1.2 милиона пиксела.

Цената, на която Ricoh възнамеряват да предложат тази камера, е около 700 евро, което, честно казано, е с около 500 евро по-малко отколкото Nikon искат за Coolpix A. Така че ако се нуждаете от компактна, но мощна камера с гъвкави възможности и високо резолюционен, модерен сензор, GR на Ricoh определено е много интересно предложение.


Сподели.