Продажбите на пиратски CD достигнаха 1.1 млрд. копия годишно!

Pinterest LinkedIn +

Лондон, 22 юли 2004г.:Продажбите на пиратски музикални дискове в целия свят удариха нов рекорд, достигайки 1,1 милиарда копия годишно. Благодарение на засилените действия от страна на правоохранителните органи обаче ръстът в продажбите на фалшиви CD намалява в сравнение с последните години.


Музикалното пиратство продължава да е широкомащабен нелегален бизнес, оценяван на 4,5 милиарда щатски долара, който съществува благодарение на организираната престъпност, бездействието на правителствата и корупцията.

Това са основните теми на доклад, публикуван днес от представителите на международната музикална индустрия IFPI (Международната федерация на звукозаписната индустрия). В доклада се съдържа и призив към правителствата на десет приоритетни страни - четири азиатски държави, три държави от Латинска Америка и три европейски страни, където своевременно трябва да се предприемат антипиратски мерки.

Обемът на продажбите на фалшиви дискове през 2003г. е нараснал с 4%, като пиратството в света е достигнало рекорден размер от 35%. Съотношението между продадените легални и нелегални CD се увеличава: през 2000г. един от всеки пет продадени диска е пиратски; през 2003г. това съотношение е един пиратски носител от всеки три диска, и тази тенденция продължава.

Окуражаващ е фактът, че нарастването на музикалното пиратство на компакт дискове през 2003г. е най-слабо за последните четири години. Това показва, че в настоящия момент действията срещу пиратството от страна на антипиратските екипи на музикалната индустрия и редица правозащитни институции оказват значителен ефект. Обемът на конфискуваните пиратски дискове и оборудване за тяхното производство също е достигнал рекордно ниво.

Десетте приоритетни страни

Десетте приоритетни страни, включени в доклада на IFPI, са: Бразилия, Китай, Мексико, Пакистан, Парагвай, Русия, Испания, Тайван, Тайланд и Украйна. Това са страни, които по мнението на IFPI не са способни да защитават правата на интелектуална собственост и да се борят с недопустимо високите нива на пиратство.

Според обема на продажбите на пиратски продукти начело на списъка са Китай, където нивото на пиратската продукция е най-високо (повече от 600 милиона щатски долара), и Русия, където нивото на пиратството се оценява на 330 милиона щатски долара, като огромни количества пиратски дискове се експортират за повече от 30 страни в света.

Мексико и Бразилия се споменават като страни, които до неотдавна се отнасяха към десетте най-големи легални музикални пазара в света, но музикалната индустрия там, изпълнителите и много хора, работещи в тази област, бяха погубени от CD-R пиратството.

Пакистан е включен за първи път в списъка на десетте приоритетни държави, тъй като за последните три години страната се е превърнала в един от най-крупните производители и износители на дискове.

Рекордни количества на иззети дискове и оборудване

През годината драстично се увеличиха количествата иззето оборудване за производство на CD, като след мащабни антипиратски акции в Югоизточна Азия беше изваден от употреба капацитет за производство на 300 милиона компакт диска – почти една трета от всички пиратски дискове, продадени в света, количество, равняващо се на общия пазар на дискове във Франция и Германия.

Иззетите пиратски дискове достигнаха рекордните 56 милиона. Броят на иззетите стампери (матриците, използвани за пресоване на нелегалните компакт дискове) достигна над 12 000, шест пъти повече от предходната година.
Сподели.