Онлайн пазаруване: изглежда лесно, но?!

Pinterest LinkedIn +

Ежедневие за едни, абсолютна мистерия за други. Изглежда лесно, но дали е? Днес интернет може да бъде полезен с много неща. За някой уеб дори се превърна в начин на живот и почти изцяло измести контакта с хора от плът и кръв. Подобни индивиди (дори си има термин за тях - интернавти) общуват онлайн, работят онлайн, забавляват се онлайн и... разбира се пазаруват онлайн.

Естествено не е необходимо да се превръщате в асоциално изключение от общото правило, за да се възползвате от многото и полезни страни на интернет търговията. Все пак, добре е преди да се впуснете в серия бурни шопинг приключения онлайн, да се въоръжите с няколко кратки, но ценни указания относно покупките в уеб. 

Огледайте пазара

Универсално правило, което важи с пълна сила независимо от това дали се мотаете в МОЛ-а или разглеждате сайтове за онлайн покупки. Една и съща стока със сигурност се предлага от много и различни търговци, а в интернет е толкова лесно да проучите как се движат цените им. Докато в реалния живот това е свързано с отегчително (и отнемащо твърде много време) физическо обикаляне на щандове и магазини, в уеб е достатъчно да пуснете бърза заявка в Google, да огледате резултатите, които ще ви върне търсачката и да изберете търговеца, който предлага най-ниска цена.

Това е и една от най-силните страни на онлайн пазаруването в сравнение с шопинга "на живо". При равни други условия покупката онлайн ще ви спести пари - в някой случаи доста. Тъй като онлайн търговците не заплащат скъпи наеми за магазини (с който разход те, разбира се, натоварват клиентите си – т.е. вас, калкулирайки ги в крайните цени на стоките, които ви продават), продуктите и услугите, предлагани в интернет, са по-евтини - понякога значително по-евтини.

Все пак имайте предвид, че при този вид пазаруване има един друг екстра разход – куриерската (или пощенска) такса, която ще трябва да заплатите, за да може стоката, която сте поръчали, да стигне до вас. За щастие, тя не е много висока, а огромният плюс е, че закупеният продукт ще пристигне буквално до прага ви в удобно за вас време. Малко по-различно стоят нещата, когато пазарувате от онлайн търговци, намиращи се извън България – там разходите по транспорта и изпращането могат да са значителни, особено ако става дума за някоя по-обемиста и тежка стока. Ако пък търговецът е от страна извън Европейския съюз, ще платите и мито, което също трябва да прибавите към крайната цена на стоката, която сте поръчали. 


Проучете стоката

Друго голямо предимство на онлайн пазаруването е огромното изобилие от информация за всяка една стока или услуга, която се предлага на пазара. Докато при покупките "на живо" може да допуснете грешка от незнание и да закупите некачествен или не отговарящ съвсем точно на нуждите и желанията ви продукт, при уеб шопинга шансът да си дадете парите за (най-общо казано) ненужен боклук е много по-малък. За да го намалите съвсем, потърсете в интернет ревюта за избраната от вас стока (или услуга), прочетете мненията на хора, които вече са я купили (или използвали), разгледайте публикуваните из сайтовете снимки. 

Разбира се, пазаруването онлайн си има и ограничения и една от основните му слабости се състои в това, че не всеки продукт може да се избере "по картинка". Ако говорим за книги, музикални дискове, DVD или Blu-ray дискове с филми или видео игри, проблеми няма. Подобни стоки дори е препоръчително да се купуват основно онлайн, защото цените на които се предлагат в уеб понякога са с 20-30% по-ниски от тези в истинските магазини. По същия начин стоят нещата и с резервациите в хотели или покупката на самолетни билети, да речем.  

Много стоки обаче, като телевизори и компютърни монитори, например (за които е добре да съберете реални впечатления относно качеството на изображението, което предлагат) не е удачно да се купуват по интернет. Така стоят нещата и при луксозните и скъпи стоки от типа на произведения на изкуството, бижута, парфюми, автомобили, хай-фай техника. Една полезна идея тук е да съчетаете проучване "на живо" с онлайн покупка. Разходете се до истински магазин, който предлага стоката, на която сте се спрели (определена марка кола, например) и я огледайте там, на място. След това разгледайте цените, на които се предлага тя в интернет и ако те са по-изгодни, я поръчайте онлайн. 


Потърсете информация за търговеца

След проучването на избрания от вас продукт/ услуга, задължително съберете информация и за онлайн търговеца, от който смятате да ги закупите. Огледайте за "скрити" условия, които могат да "надуят" крайната цена (да речем допълнителни пощенски такси или застраховка "Транспорт"). Вижте и мненията на други хора, пазарували от същия търговец – дали са доволни от него или не.   

Ценен плюс е и опцията за връщане на стоката – в "белите" държави всички големи онлайн магазини предлагат подобна възможност. Така рискът от разочарование е много по-малък, дори когато става дума за продукти, за които, както преди малко посочихме, не е много удачно да се купуват онлайн.


Пазарувайте сигурно

За покупки от България най-добрият метод за плащане е т.нар. "наложен платеж", т.е. давате парите на куриера, който ви доставя стоката. Много куриерски фирми дори предлагат услугата "Виж преди да платиш", която ви дава възможност да огледате поръчаната от вас стока преди реално да я закупите.  

При покупки от чужбина нещата са малко по-сложни и задължително ще ви е необходима дебитна (или по-често кредитна) карта. Там вече възникват притеснения във връзка с използването на номера й в интернет. Всички сме чували какви ли не страховити истории за кражби на лична информация, източване на банкови сметки и прочее ужасии. Спокойно, както всички слухове и тези са доста преувеличени и нещата далеч не са толкова плашещи. Нивото на защита на онлайн транзакциите през последните години непрекъснато се повишава и шансовете някой просто така да ви "задигне" номера на кредитната или дебитната карта са сравнително малки. Просто внимавайте при попълване на лични данни и номера на банкови карти (сметки) и всичко ще е наред. 

Освен това, вече всички банкови институции предлагат много и различни гъвкави средства за безналични разплащания, съобразени с реалностите на онлайн пазаруването. Ако малко мъглявите обещания за онлайн сигурност не ви звучат достатъчно успокоително, попитайте във вашата банка за услугата "онлайн банкиране". Тя ще ви позволи не само да извършвате защитени преводи, но и ще ви даде достъп до услуги като цифров подпис (удостоверяващ, че именно вие сте платец по конкретната покупка). Осведомете се и за т.нар. виртуална кредитна карта. За разлика от класическите кредитни карти, тя не предлага опция за кредитиране (т.е. харчене на повече пари отколкото реално съдържа свързаната с нея банкова сметка). Вместо това, тя е "закачена" към вашата дебитна (или разплащателна) сметка. Така можете да я "захранвате" ръчно всеки път, когато решите да пазарувате онлайн само с толкова пари, колкото смятате да изхарчите.


Планирайте покупката

Предвидете правилно времето, за което поръчаната от вас стока ще пристигне до адреса, към който сте я насочили. Всеки сериозен търговец посочва конкретни срокове на доставка, а много онлайн магазини дори предлагат специална услуга, благодарение на която поръчаното може да ви бъде доставено в точен ден и час (срещу минимално допълнително заплащане, разбира се).  

Добре е да се осведомите и за различните промоции и отстъпки, които търговците предлагат. По-малоценни стоки като книги, игри или музикални дискове/ филми, могат да ви излязат още по-евтино, ако ги поръчате в по-големи количества. Тук често важи принципа на Мечо Пух: "Колкото повече – толкова повече" т.е. колкото по-голямо количество стоки поръчате, толкова по-голяма е отстъпката, която ви се предлага. 

Когато пазарувате по-скъпи стоки пък (лаптопи или компютърни конфигурации, например), добре е да го правите непосредствено преди национални празници или други специални събития, когато търговците предлагат по-изгодни цени, допълнителни отстъпки и промоции. Избягвайте да правите поръчки в края на седмицата или след края на работния ден, тъй като обработката на заявката ви отнема време и е възможно това да удължи периода на доставката (понякога с дни).

Сподели.