Не е важно какъв телефон имаш – важно е какво има в него

Pinterest LinkedIn +

Не е важно какъв телефон имаш – важно е какво има в него. Това е мотото, под което започва да се развива телекомуникационната индустрия в България що се отнася до крайните устройства.

Софтуерът измести хардуера и докато преди години най-впечатляващото беше външният вид на даден телефон, то сега потребителите започнаха да отделят по-голямо значение на съдържанието, с което може да се "екипира" слушалката.

Две години подред на най-голямото изложение за мобилни технологии, провеждащо се в началото на годината в Барселона, тази тенденция се налага като водеща, а такова вече е положението и в България – официално.

По света компаниите обръщат все повече внимание на търсенето от потребителите и в отговор сме свидетели на шеметна надпревара между операционните системи на най-големите производители. Тенденциите да се използват все повече приложения в мобилните телефони, както и все по-често да се ползва интернет за набавянето им или просто за сърфиране, отдавна са проучени от компаниите и са известни на широката публика.



До тази седмица положението в България обаче бе "тъмна Индия" що се отнася до това какви телефони всъщност използваме, какви функции и от какво имаме нужда на практика. Това се промени благодарение на един от най-големите играчи на пазара, който обяви резултатите от свое изследване.

Проучването показва, че близо ¼ от използващите мобилен телефон някога са използвали интернет през мобилния си телефон, а 28% имат инсталирани приложения на телефоните си, като средният брой на програмите, използвани от отговорилите утвърдително, е около 8.

Едно от най-често използваните приложения сред българските потребители е навигацията (44%), следвано от програмите за следене на новини, времето и т. н. Съвсем естествено повечето от използвания софтуер е безплатен, като само 13% от всички, ползващи мобилни приложения, са купили продуктите си.



По-голяма част от това се дължи директно на производителите на приложения (44%), OviStore Nokia (34%) и Application Store на местните мобилни оператори (22%). Най-често споменаваните причини за използването на определелен App Store са свързани с по-голямо разнообразие на приложения, преинсталиран достъп на мобилния телефон и липса на допълнителни регистрации.

"Проучването, което Nokia подготви за ползването на мобилен интернет и приложения, е първото, което е правено някога в България. Досега нямаше официална статистика, която да се ползва от компаниите, потребителите или мобилните оператори" - споделя Росен Петков, регионален мениджър на Nokia за Балканите.

"Интересът към мобилни приложения в световен мащаб не е просто голям, а огромен. В момента Ovi Store генерира повече от 1,7 милиона сваляния на ден. Затова и гледаме на това проучване като начин да покажем нуждите, желанията и въпросите на потребителите свързани с употребата на мобилен интернет и приложения в България"



Наред с това интересно проучване от компанията предложиха своя софтуерен принос към приложенията с регионален характер. Nokia обяви, че представя безплатна навигация за ходене пеш или движение с кола на смартфоните си в България като част от нова версия на Ovi Maps, достъпна за сваляне от България.

Новата версия на Ovi Maps включва всички важни функции на навигацията за ходене пеш или придвижване с кола като гласова навигация за 74 държави на 46 езика, информация за трафика за над 10 страни, както и детайлни карти на над 180 държави.

Българската версия ще бъде също оборудвана с гласова навигация и ще включва всички  адаптирани функции. Новите смартфони с активиран GPS ще включват новата версия на Ovi Maps, предварително зареждане на локалната карта на страната с висококачествена навигация за пешеходци и шофиране и достъп до гайдовете за път на Lonely Planet и Michelin без допълнително таксуване.



Освен че даде по-широк поглед и доказа, че нашият пазар не само не е изостанал, но дори се развива по-бързо по някои показатели спрямо световния, това проучване ще развърже ръцете на производителите на приложения. След като се доказа търсенето на подобни продукти и в България, вече можем да очакваме много повече локален софтуер от производителите.

Не е далеч времето, в което ще можем да използваме мобилния си телефон, за да проверим здравните си осигуровки, разписанието на градския транспорт или защо не да запазим маса в ресторант.

Сподели.