Наближава крайният срок за участие във второто издание на Европейската литературна награда "Димитър Димов"

Pinterest LinkedIn +

Първият етап от организацията на второто издание на Европейска литературна награда за роман "Димитър Димов" е към края си. Заявки за учредената под патронажа на кмета на Община Варна Иван Портних награда по повод 110 години от рождението на големия Димитър Димов се приемат на имейл [email protected] до 15 януари (включително).

Право да номинират имат само издателствата, като всеки издател може да кандидатства с до 2 български и до 2 чуждестранни европейски романа от съвременни живи писатели, издадени у нас през календарната 2019 г. След подаване на заявките експертното жури отново ще определи петима финалисти, които ще бъдат обявени публично в края на март. Всеки от финалистите ще получи покана за лично участие във втората церемония по връчване на наградата през май 2020 г., когато ще стане ясно и името на победителя. Носителят на приза печели парична награда в размер на 10 000 лева (5000 евро), грамота и специално изработена статуетка.

От тази година журито на конкурса смята да включи и допълнителна награда – за превод. Тя ще бъде връчена на най-добре представилия се преводач на роман от подадените от издателите номинации за приноса му към точното интерпретиране и запазването на авторовия стил при превод от един език на друг.

Европейска литературна награда за роман "Димитър Димов" има за цел да отличи съвременни романи с висока художествена стойност, писани на територията на Стария континент и издадени на български език в предходната година – в случая през 2019-та. Първият носител на наградата е романът "Проповед за падането на Рим" (изд. "Факел Експрес") на френския писател Жером Ферари, който е отличен за книгата и с "Гонкур" през 2012 г.

Формулярът за кандидатстване може да се изтегли от сайта на фестивала ВарнаЛит, както и от сайт към Община Варна.

Сподели.

Относно автора

За Катя Димитрова журналистиката е не просто професия, а начин на съществуване. Интересите й са свързани с международната политика, лайфстайла, здравето, науката и технологиите, а хобитата – с литературата, театъра и хубавата музика.