"Музикаутор" спря музиката по БНР

Pinterest LinkedIn +

Дружество за колективно управление на авторски права "Музикаутор" даде официална пресконференция по повод неизплащане на дължими от Българското национално радио суми. Пресконференцията съвпадна с рождения ден на радиото, което днес отбелязва 72 години от създаването си.

Разяснения на казуса дадоха изпълнителният директор Цеца Ефтимова, както и Вили Казасян, Кирил Маричков, Васил Гюров и други в качеството им на членове на Управителния съвет на "Музикаутор".

В началото на януари дружеството изпраща нотариална покана за изплащане на дължимите суми до БНР, чийто десетдневен срок изтича в понеделник, 22 януари. След тази дата договорът с БНР се счита за анулиран и от 23 януари Националното радио не може да използва легално произведения от репертоара на "Музикаутор", който са включва над 2000 български автори и над 2 милиона чужди.

"Единствената претенция на "Музикаутор" от 1993 г. до настоящия момент е била точното изпълнение на постигнатите договорености. Последният договор, който подписахме с Националното радио 2003 г., гарантира един минимум от 0,8 % от бюджетната субсидия и двете страни са стигнали до споразумение, че възнаграждението, което радиото трябва да плаща, трябва да стигне до 1,5% от бюджетната субсидия, което до сега не се е случило", съобщи Цеца Евтимова.


Снимка: Avtora.com 

Председателят на УС Вили Казасян заяви, че е емоционално свързан с БНР, където е прекарал 40 години от съзнателния си живот, но въпреки това като член на "Музикаутор" не може да толерира поведение, което ощетява артистите, представлявани от дружеството. Освен това той добави, че ако "Музикаутор" не си свърши работата, чуждите изпълнители ще започнат да си търсят правата по друг начин и че е недопустимо подобни неща да се случват в една европейска държава.

Румен Бояджиев от ФСБ, който присъства на пресконференцията, заяви, че според него трябва да се акцентира върху моралната страна на въпроса. "Ограбвайки интелектуалния труд на творците, други хора печелят от това. Това е един абсолютен примитивизъм от нивото на една национална институция", допълни той.

Запитан от журналист колко е спечелил през изминалите години от авторски права, Кирил Маричков каза, че се срамува да говори с цифри, които са смешно ниски, но може да каже, че това, което е получил като автор на музика, е в пъти по-малко от това, което получават колегите му в Унгария например. Музикантът уточни, че преди 1989 г. всички автори са получавали коректно дивидентите от авторските права. В допълнение Кирил Маричков добави, че "Музикаутор" ще заведе дела срещу по-големите ползватели на музиката, управлявана от дружеството. "Но нарушителите са толкова много, че ако трябва да се водят дела срещу всички, на нас няма да ни остане време да пишем музика", добави той.

Сподели.