Мери Лики откри "Стъпките в пепелта на Google" навръх стотния си рожден ден

Pinterest LinkedIn +

На 6 февруари 2013 г. се навършват точно 100 години от рождението на Мери Лики – британски археолог и антрополог, чиито открития са знаменателни за развитието на тези науки и разбирането за произхода на човека. Ето защо на тази дата Google посреща потребителите на най-експлоатираната уеб търсачка в света с портретна рисунка на мястото на традиционното й лого, чийто централен обект е самата Лики в компанията на своите два далматинеца и с очила, заместващи двете букви "О" в името на сайта.

Фамилното име Лики в контекста на палеоантропологията се свързва както с Мери, така и с нейния съпруг Луис Лики. Заедно с него тя прекарва години наред в проучвателна дейност в дефилето Олдувай, намиращо се в източната част на Серенгети в Танзания. През лятото на 1959 г. тя се натъква на разтрошен череп на същество, обявено от двамата за нов вид хоминид (прародител на човека) въпреки многото прилики с Австралопитекус Робустос.

Двамата кръстили своята находка Зинжантроп, а тъй като освен черепа му намерили каменни оръдия, го провъзгласили за първия истински човек. Една от заслугите на Мери Лики е разработването на система за класификация на многото каменни оръдия, намирани в Олдувай, чийто произход се простира от 100 000 до 2 000 000 години назад във времето.

Година след откриването на Зинжантропа и близо 35 години след като в 12-годишното й съзнание се заражда влечението към праисторията и археологията, Лики става ръководител на разкопките в Олдувай и сформира свой собствен екип, в който впоследствие се включва и средният от тримата й синове – Ричард. По същото време бракът на Луис и Мери става формален – неговата слабост към нежния пол и чести авантюри довеждат до отчуждаването им както в личен, така и в професионален план.

След смъртта му през 1972 г. Мери Лики продължава своята работа в Олдувай и отстоящата на 45 км от дефилето местност Летоли. Именно там тя открива вкаменелостите на хоминид, живял преди повече от 3,75 млн. години, както и един нов животински род и 15 нови животински вида.

Годините между 1976 и 1981 г. Лики и екипът й посвещават на работата по разкриването на отпечатъците от стъпки, оставени във вулканичната пепел от хоминид, живял преди повече от 3,6 млн. години. В своята статия, публикувана в National Geographic, Лики нарича откритието си "Стъпките в пепелта на Времето".

Мери Лики умира на 9 декември 1996 г. на 83-годишна възраст, радвайки се на огромно световно признание за откритията си в областта на палеоантропологията.

Сподели.