Korai Orom с концерт в София

Pinterest LinkedIn +

Добре познатата на българската публика унгарска транс ембиънт етно група Korai Orom отново ще направи концерт в София. Датата и мястото на събитието, част от тяхното европейско турне за представянето на новия им албум, е 19 май, в клуб Black Box (Пиротска 5) с начален час 21 ч.

Входът е 8 лв., а след лайв-изпълнението ще пускат диджеите от Korai's Banditos - Lejon, Tobiota El Ritmo.

Korai Orom (Корай Йорьом) е известна на българската публика от участието си в SUB фестивала в биологическия факултет през 1998-а, Мюзик Филм Фест през 1999-а, фестивала Слънце/Луна 2002, Триград и концерта им в НДК през май, 2004.

Образуването на групата e скрито в мъгла. Всичко, което знаем‚ е че в началото са били трима‚ а през различните периоди са състава им е достигал до 13 души. Постоянна част от него е българина Емил Билярски (клавир). През 1993-а година Korai Orom се качват на Шкоди и Застави и потеглят към пънк-столицата на Европа от 1990-те – Берлин, където започват изявите им в малки, но винаги препълнени ъндърграунд клубове. През 1995-а излиза първият им студио албум, следват още албуми и участия в многобройни фестивали (най-големия, от които Пепси-Зигет Будапеща, 1997-а) и гостувания в много европейски държави, между които също и непривлекателни за музикалната сцена места като Косово.

Съобразно с това в "неописуемо богатата по звук‚ но гарантирано смилаемата музика" (според берлинския ТАZ) вземат участие и много инструменти. Внимателният слушател ще открие силното присъствие на перкусионни и екзотични инструменти (диджериду‚ фуяра‚ гърлен дифоничен стил на пеене и др.‚ както и собствени творения).

Посетителите на концертите участват в жив пърформанс‚ смисълът на който е интензивното съвместно преживяване на "тук" и "сега". Основата за това се дава от музиката‚ съдържаща много импровизационни елементи и от зрелищната част - видео- и диапозитивни прожекции на няколко екрана едновременно плюс светлинни ефекти.

Пресата характеризира музиката на състава като: trance-ambient, "градска народна музика"‚ "психеделично етно"‚ "репетитивна музика на 90-те години"‚ "progressive dance"‚ "action-music" и т.н. Немското списание "MY WAY" сумира: "Korai Orom cъчетава в музиката си звуците на много народи и много галактики".

За повече информация вижте сайта на групата: www.korai.hu.

Сподели.