Как да оптимизираме мястото в гардероба си?

Pinterest LinkedIn +

Гардеробите са онези обемни, високи и същевременно ергономични мебели от обзавеждането, които са призвани да решат казуса с бъркотията в текстила и не само.

Достатъчно просторни, за да съберат сгънати или окачени на закачалка дрехи, завивки, възглавници, спално бельо, всекидневни или луксозни дамски чанти, раници, платнени торби за пазар, аксесоари, като колани и шалове и какви ли не други вещи. Определянето на точното място за тях в гардероба, създава психологически комфорт на обитателите на едно жилище. 

Досущ като в историята на Мечо Пух, в съвременното общество дрешниците – както са били познати някога, рядко са толкова обемни, за да поберат всичко нужно и тогава влизат в действие плановете за това как оптимално да подредим гардероба.

На какво да обърнем внимание, за да подредим правилно гардероба?

Първото, което трябва да направим, преди да започнем с подредбата, е да съпоставим размерите и вместимостта на тази мебел с вещите, които планираме да сложим в него. По-големите дрешници предлагат повече възможности за по-добро разпределение и прегледност, затова не е необходимо да се натъпкват, за да могат да поберат всичко, посочват специалистите от онлайн магазин mebelmag.bg. 

Освен класическите рафтове и чекмеджета, можем да си помогнем с още няколко елемента, за да подредим оптимално пространството:

  • надстройки за гардероби – не е задължителна част от обзавеждането, може да бъде придобита едновременно с него или в последствие, но е важно да е винаги с размерите на дрешника. Тъй като се слагат най-отгоре, в тях обичайно се съхраняват сезонни или по-рядко ползвани неща като завивки, покривки, зимни принадлежности и др.;
  • кутии и органайзери – обикновено са затворени с капак и са с различни размери, напасващи се по височина към рафтовете в дрешника. Често влизат едни в други, когато няма нужда от тях и по този начин освобождават още място. Предпочитани са за бижута, сувенири, декорации за дома, както и за вратовръзки или колани, които се съхраняват навити или изискват задължително нагъване и запазване на ръбовете;
  • кошници от метал, ракита или дърво – отворени и без капак. Обичайно имат платнено покритие. Подходящи са за бързо прибиране на бельо и чорапи. При гардеробите без врати, които са често срещани в скандинавския стил на обзавеждане, кошниците и кутиите могат да премахнат “визуалния шум” и сами да се превърнат в елемент от декора; 
надстройки за гардероби

Разнообразието в моделите - еднокрилни, двукрилни, трикрилни или повече, с класически или плъзгащи се врати, разположени по протежение на стените или ъглови, също може да превърне в предизвикателство акцията “да подредим гардероба”. Колкото по-голяма е височината и особено дълбочината на този вид мебел, толкова по-прибран вид има помещението, в което са разположени.

Обичайното им място е в спалнята, но не рядко могат да се видят гардероби, които уплътняват ниши в коридори или са елемент от цял мебелен сет със секции, етажерки, самостоятелни рафтове или тв шкафове.

Как да подредим правилно гардероба?

Изхождайки от количеството дрехи, с които разполага едно домакинство, това да подредим оптимално гардероба е все едно да подредим раница за по-продължителни преходи. Ето няколко препоръки:

  • ризи, сака, цели костюми, поли и панталони стоят на закачалка, като между закачалките задължително трябва да има въздух, за да дишат дрехите;
  • не повече от два реда дрехи поставени на рафтовете, като задължително трябва да има пространство до следващия рафт;
  • по-тежките и обемни дрехи като пуловери, поларени горнища, долници, жилетки и суичъри са обичайно на по-задния ред;
  • тениски, топове и по-фини дрехи е добре да са на предния ред;
  • чекмеджета са за бельо, чорапогащници и дребни вещи или сувенири;
  • добра идея е да разположите спалното бельо на най-горния рафт;
  • намерете място за обувките на най-долния рафт.

Да подредим оптимално гардероба означава и по-лесно сортиране на принадлежности и намирането им в последствие. За по-добро разпознаване могат да се използват различни по цвят или размер органайзери. При всеки опит да подредим дрешник, трябва да се отчита и височината на живущите в дома, както и предпочитанията им в облеклото. Затова една и съща тениска или дънки могат да бъдат сложени на поне три или четири места, в един и същи гардероб. 

Желателно е да се предвиди и опцията за свободно пространство за бъдещи покупки или увеличение на хората в домакинството. 

Не на последно място, трябва да подредим помещението, в което се съхраняват дрехи и аксесоарите към тях, поне веднъж на всеки шест месеца – в началото на по-топлите и на по-студените месеци. Така най-функционално се използва капацитета му, а като го подредим отново, отваряме възможност за освобождаване от излишните и неносени дрехи, както и за допълнително място за съхранение. 

Сподели.

Относно автора

Avtora.com е създаден през 2001 г. като поддържаща медия на популярния по това време клуб О!Шипка. Впоследствие платформата променя своя фокус и от музикален сайт разширява темите и начина за доставка на съдържание.