Galaxy Gear 2 – тежката артилерия при смарт часовниците

Pinterest LinkedIn +

Трябва да признаем, че сме големи фенове на така наречените "носими" технологии – все стандартни предмети, само че със статус "умни", и не се държат в джоба, а някъде по тялото ви. Да вземем например смарт часовниците. От векове насам проверяваме колко е часът, като си гледаме телефоните. Вече можем да погледнем на китката си!

Добре де, хванахте ни, откраднахме тази шега от Елън Дедженерис. И все пак носимите технологии са парадокс в хай-тек индустрията в момента – всеки казва колко важни ще са в бъдеще, но никой не иска да ги използва в момента. Apple показаха идеята си за умен часовник и светът я прие хладно. А щом дори Apple не успява да прокара някоя концепция, значи имаме проблем.

При все това, има и компании, които твърдо вярват в бъдещето на wearable джаджите, и най-сериозната сред тях е Samsung. Тази година те пуснаха на пазара цели три различни модела смарт часовници, замислени да вървят ръка за ръка с флагманските им смартфони. Тук ще разгледаме Samsung Galaxy Gear 2 (цена 549 лв.)най-усъвършенствания от групата, макар че ще открием, че някои от функционалностите можеха да ни ги спестят.

Най-общо, Galaxy Gear 2 е джаджа, която носите на ръката си и служи като допълнение към вашия Samsung смартфон. Устройството не е съвместимо с телефони на други производители, което е гигантски минус, но идеята на корейската компания е ясна – тотална доминация в полето на умните дивайси. Може да се ползва и като часовник, но ще е все едно да използвате Galaxy S5 само като калкулатор. Размерите му са доста солидни, но не е неудобен за носене. Специално този модел е с множество метални елементи, които му придават стил и здравина, докато другите представители на серията са видимо по-пластмасови. Освен всичко друго е водоустойчив, така че няма нужда да го пазите от дъжд.

Galaxy Gear 2 е снабден с 1,63-инчов (4,14 см) Super AMOLED дисплей, достатъчно ярък, за да се гледа без проблеми дори на пряка слънчева светлина. Екранът не е включен през цялото време, но хитро се събужда автоматично, когато си вдигнете ръката, за да го погледнете. Отвътре джаджата се захранва от двуядрен 1 GHz процесор – подобрение спрямо предишната версия, която беше с едно ядро.

Частично идеята на смарт часовника е да действа като допълнение към смартфона ви, спестявайки ви необходимостта да го вадите от джоба си – на практика трябва да служи като втори екран. С тази задача Galaxy Gear 2 се справя по-скоро частично. От една страна, той е изключително удобен, ако получавате много съобщения и друга текстова информация. Когато обаче опрем до операции, изискващи глас, нещата се оплитат. Разбира се, можете да провеждате разговори по него, има вграден микрофон и високоговорител, но ще изглеждате като идиот, докато говорите на китката си. Можете да набирате с изговаряне, но процедурата е тромава, а и забравете S-Voice да разпознае български имена на контакти. Общо взето, за по-сложни процедури по-добре бръкнете в джоба и използвайте телефона.

Друга силна страна на Galaxy Gear 2, поне на теория, са богатите възможности да увеличите функциите му с различни приложения. В него има вградени най-разнообразни полезни apps като ТВ дистанционно, музикален плейър, следене на здравето и т.н. Последното е нещо, на което Samsung силно наблягат. Устройството може да измерва различни показатели, например изминатите крачки или ударите на сърцето, но за съжаление невинаги е точен. Както често се случва, ако искате фитнес устройство, по-добре да заложите на някое специализирано такова като предложенията на Jawbone или Fitbit. Естествено, освен изброените апликации има още десетки, които могат да бъдат свалени допълнително.

Часовникът няма жак за слушалки – можете да използвате единствено такива с Bluetooth връзка. Имате възможност да прехвърлите музика във вътрешната памет на устройството (с обем 4GB), макар че процесът не е особено интуитивен. Galaxy Gear 2 също така разполага и с камера – 2 МР, разположена в горния край, над екрана. Всъщност тя и външният вид са единствените разлики между този модел и друго предложение от серията – Galaxy Gear 2 Neo. Проблемът в случая е, че камерата оскъпява модела с почти една трета, а е почти напълно безполезна. Като изключим обстоятелството, че в смартфона си гарантирано имате по-добро фото, самата позиция на часовника върху китката ви прави заснемането на каквото и да било доста мъчна задача.

Galaxy Gear 2 е едно, само по себе си, страшно интересно устройство, което се пръска по шевовете от функции и възможности. За съжаление, обаче, пред успеха му има два основни препъни камъка – първо, цената му е доста висока и дори хората с възможности да си купят съвместимите смартфони ще се замислят дали инвестицията си заслужава. Второ, и доста по-важно, нищо в него не изглежда супер необходимо. Когато се появиха за пръв път, смартфоните бяха голям технологичен скок спрямо обикновените телефони, давайки ни редица нови възможности. Смарт часовникът също е огромен напредък в технологично отношение спрямо обикновения такъв, но полезното действие е твърде малко.

В заключение можем да кажем, че Galaxy Gear 2 е супер джаджа, която си заслужава да вземете, ако цената не ви притеснява. Ако не сте направени от пачки, няма нужда да се стресирате – носимите технологии, за добро или за лошо, ще стават все по-масови, така че рано или късно и вие ще можете да се правите на идиот, говорейки на китката си.

Купи Samsung Galaxy Gear 2 черен ТУК

Купи Samsung Galaxy Gear 2 оранжев ТУК

Купи Samsung Galaxy Gear 2 златист ТУК

Сподели.