CES 2013: Бихте ли си купили "крив" телевизор?

Pinterest LinkedIn +

Ние определено. Даже повече от определено. Защото това, което показаха Samsung (всъщност една от многото революционни технологии, с които корейският гигант доминираше Експото), отива далеч отвъд помпането на резолюции (безсмислено за момента) или спорни екстри като 3D и Smart TV.

55-инчовото OLED бижу на компанията освен картина с недостижимо за LCD матриците от настоящо поколение качество, реализъм на цветовете, контраст и време за реакция ще предложи и уникално IMAX тип преживяване, с каквото никой друг телевизор не може да се похвали за момента.

Нещо повече: благодарение на един друг голям плюс на OLED технологията възможността за създаване на дисплеи с неправилна форма прототипът на Samsung е С-образен, т. е. леко вдлъбнат в средата.

От една страна този уникален дизайн гарантира значително по-големи зрителни ъгли от кой да е друг плосък панел, създаван някога. От друга визуалното преживяване, което предлага, е наистина единствено по рода си.

Едно от най-интригуващите приложения на подобен клас дисплеи ни се струва в сферата на видео гейминга. От известно време насам двете водещи компании, произвеждащи елитни РС геймърски видео решения – AMD и Nvidia агресивно налагат така наречената идея за "съраунд" визуализация, т. е. показване на изображение върху масив от дисплеи.

Макар и изключително впечатляваща, тази технология притежава куп недостатъци, най-същественият от които, разбира се, е цената на системата, тъй като изисква покупката на поне три еднотипни монитора, за да бъде реализирана. Поддържат се и монитори от различни марки, размери и резолюции, но при използването на такива ефектът просто не е същият.

Да не говорим, че финалният резултат пак си остава "накъсан", понеже е разделен между различните дисплеи.

OLED прототипът на Samsung предлага същото, но с несравнимо по-високо качество на картината и без да накъсва изображението.

Виж, въпросът с цената остава болезнен – подобно 55-инчово чудовище на пазара в момента вероятно ще струва не колкото 3, а колкото 30 класически LCD панела (OLED технологията все още е безумно скъпа).

Samsung обаче не твърдят, че идеята им е готова за масовия пазар – напротив, компанията подчерта, че това е визия за бъдещето. Но една такава визия ни кара да очакваме с нетърпение следващите 3-4 години, в които подобни дисплеи ще достигнат до статуса на комерсиален масово достъпен продукт.

Сподели.