За повечето хора разпадането на Съветския съюз през 1991 г. означаваше победа на самоопределилия се за Свободен свят. „Защо Западът не може да победи“ описва как събитията през трите десетилетия след този разпад доведоха до разклащане на световния баланс на силите, което ознаменува края на едно хилядолетие на западноевропейски експанзионизъм. Редица събития се развиват с шеметна бързина и имат потенциала да разтърсят целия свят: Западът/НАТО губят прокси войната в Украйна; на финансовия хоризонт се очертава дедоларизация, а страните от БРИКС стават алтернатива на съществуващите международни финансови и политически форуми.
Като се имат предвид горепосочените промени, сегашният глобален геополитически сблъсък по същество е борба между колониалните сили – чиято цел е да запазят системата Бретън Удс, позволяваща изсмукване на богатството на народите – и суверенните държави, които се стремят към независимост и прекратяване на хилядолетното потисничество. По този начин се очертава геополитическо разделяне на света на две части, като от едната страна са Западна Европа, Северна Америка, Австралия и Нова Зеландия, а от другата – Африка, Азия и Латинска Америка.
Книгата прави исторически преглед на финансовите системи, създадени на конференцията в Бретън Удс, които продължават да са определящи в световната икономика. Обсъжда се начинът, по който те се използват като мощен геополитически инструмент; прави се икономически анализ, основан на производството на реални стоки, глобалната енергийна динамика, съюзите и стратегиите на основните световни играчи. Като сравнява геополитическите сили от началото на хилядолетието и дава представа за тяхната относителна мощ, Фади Лама очертава вероятния изход от тази борба, която неизбежно ще засегне хората от целия свят.
За автора: Д-р Фади Лама е международен съветник на Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР). Той е консултант в областта на геоикономиката, промишлеността, малките и средни предприятия и академичните среди. Фади получава докторска степен по машиностроене от Технологичния институт на Джорджия, магистърска степен по производствени технологии от Градския университет в Лондон и бакалавърска степен по машиностроене от Американския университет в Бейрут.
Д-р Фади Лама: „След разпадането на Съветския съюз светът бе обхванат от геополитически сътресения. През 90-те години на ХХ в. геостратегическият фокус на Запада беше насочен към премахване на възможността за възраждане на Русия като велика сила; бяха възприети двойствени политически и икономически подходи.
В политическо отношение това се отнася по-специално до историческата сфера на влияние на Русия в Източна Европа, Кавказ и новосъздадените централноазиатски републики. Това доведе до асимилиране на страните от Варшавския договор в НАТО, две чеченски войни и до сближаване на политическите системи на централноазиатските републики със Запада.
Икономическото разграждане беше управлявано от „шоковата терапия на момчетата от Харвард“, която беше наречена „икономически геноцид“ и остави руските ресурси под контрола на няколко олигарси, свързани със Запада.
В края на 90-те години на ХХ в. Русия бе слаба, банкрутирала държава с незначително влияние в света. Положението ѝ в началото на хилядолетието бе обобщено най-добре от Джефри Тейлър през 2001 г:
Вътрешните противоречия в хилядолетната история на Русия са довели до това тя да се свие демографски, да отслабне икономически и вероятно да се разпадне териториално. Драмата наближава своя край и до няколко десетилетия Русия ще представлява интерес за останалия свят не повече от всяка страна от Третия свят с изобилие от ресурси, обеднял народ и корумпирано правителство. Накратко, като велика сила Русия е свършена.
След като „приключи“ с Русия, вниманието се насочи към Китай като потенциална жертва на глобалната хегемония на Запада. Тъй като енергията е жизненоважна за народите, а Китай е с енергиен дефицит, се смяташе, че възможността да се контролират световните енергийни ресурси, морските пътища и тесните проливи към Китай ще попречи на страната да оспори западната глобална хегемония. Затова през първите две десетилетия на хилядолетието Западът се съсредоточаваше върху контрола над енергийните ресурси на Западна Азия и Северна Африка и управляването на Ормузкия проток и пролива Баб ел Мандеб.
В тази книга се анализира геополитическата борба след разпадането на СССР, за да се даде представа за нейния край. Геополитическият анализ изискваше да се направи исторически преглед и анализ на финансовите системи, създадени на конференцията в Бретън Удс, които продължават да държат надмощие в световната икономика, и как тези финансови системи се използват като мощен геополитически инструмент. Необходим беше и икономически анализ, основан на производството на реални стоки, глобалната енергийна динамика и съюзите и стратегиите на ключовите световни играчи:
- Западна Европа и нейните разклонения в Северна Америка, Австралия и Нова Зеландия.
- Русия, Иран и Китай, противниците на западната хегемония, както и страните от Глобалния юг.
За повечето хора разпадането на Съветския съюз през 1991 г. означаваше поражение на комунизма и победа на свободния свят. Някои от тях изпаднаха в такава еуфория, че обявиха това за край на историята, както направи Франсис Фукуяма в прочутия си труд от 1992 г. „Краят на историята и последният човек“. Както ще бъде показано в този труд, събитията през трите десетилетия след разпадането на Съветския съюз доказаха, че те са били само частично прави; това бе сигнал за края на хилядолетна история, датираща от Първия кръстоносен поход.
Това хилядолетие е период на западноевропейски експанзионизъм, грабеж и потисничество първоначално под формата на кръстоносни походи, когато папите са олицетворявали политическата власт. По-късно той прераства в колониализъм, когато властта на папите намалява, преминава в Свободен свят, когато колониализмът излиза от мода след Втората световна война, за да се стигне до днешната „международна общност“ след разпадането на Съветския съюз. Сегашният глобален геополитически сблъсък по същество е борба между колониалните сили, желаещи да запазят Бретън-Удската система, която улеснява изсмукването на богатството на народите, и суверенните нации, стремящи се към независимост и прекратяване на хилядолетното си потисничество.
Книгата „Защо Западът не може да победи“, от Фади Лама, можете да закупите чрез сайта на "Издателство Изток - Запад".