Walkman-а на Sony навърши 30 години!

Pinterest LinkedIn +

Този месец се навършват 30 години откакто Sony направи това, което извърши Apple през 2001 година с iPod – промени начина, по който слушаме музика завинаги.

Въпреки че светът в момента е пощурял по всичко носещо в заглавието си малко i, във всяка една класация за гаджети уолкменът би бил на по-предно място от iPhone. Защото предложението на Sony не просто ни позволи да носим любимата си музика навсякъде с нас, а нагледно ни демонстрира възможността по всяко време да разполагаме с определен вид технологии (мобилни телефони, нетбуци и прочее). 

Преди появата на уолкмена хората можеха да се наслаждават на любимата си музика единствено чрез услугите на неудобните за носене касетофони. Уолкменът провря музиката до нашите колани, чанти и джобове. Позволи ни тя да бъде навсякъде с нас без да се налага да изглеждаме като 80-тарски рапър от Бруклин.

Първият модел на Walkman се появява през 1979 година и се нарича TPS-L2. Цената му в Япония е 33 хиляди йени, докато тази в САЩ е 200 долара. Въпреки принципно доста високата цена новият продукт е посрещнат повече от радушно от масовия купувач. През 1980 година The Wall Street Journal нарича уолкмена „един от най-важните символи, изграждащи статуса на даден човек”.

Първият Walkman - TPS-L2


По време на излизането си на пазара устройството на Sony предлага няколко иновативни за времето си похвата като двоен жак за слушалки, независим контрол на звука за левия и десния аудиоканал и оранжевия бутон, включващ микрофона на уолкмена и позволяващ да се разговаря с човек в близост без да се налага да се свалят слушалките от ушите. 


След успеха на Walkman се създава цяла продуктова линия, която, както знаем, се превръща в един от най-известните брандове не само на Sony, но и на технологичния свят като цяло. В самото начало обаче нещата не са били толкова лесни за популярното дори днес наименование. Страхувайки се, че наименованието „Walkman” на практика не е на правилен английски, Sony променя името на продукта на “Soundabout” за американския пазар и “Stowaway” за Великобритания. Само година по-късно от компанията се връщат към своето първоначално решение и Walkman се превръща в глобален бранд, обхващащ всички големи пазари.

Моделът WM-2 със сменяеми панели


След въпросното решение на японския гигант продуктът започва да се развива с бесни темпове в технологично отношение. Моделът WM-2 например, представен през 1981 година, е запомнен с усъвършенствания си дизайн, който позволява смяна на панелите. Различните цветове за първи път предлагат на потребителя възможността да изпъква със свой личен цвят, а от там и модел Walkman. 

През 1983 година - четири години след премиерата на “ходещия човек” - Sony показва WM-20, който е с размери, равняващи се на пластмасовите кутийки на аудиокасетките.

Година по-късно линията от уолкмени се обогатява с появата на D-50 – първият CD Walkman.
Технологията на Walkman помага на Sony да се превърне в най-големият играч на музикалния пазар. Японците продават стотици милиони Walkmen плеъри, превръщайки технологията в една от най-успешните на всички времена.

Нещата обаче се променят с навлизането на дигиталната музика. Първият уолкмен на Sony, който приема дигитални файлове, е NW-MS7. Въпросният е показан за първи път в Япония през 2000 година, а влиза в продажба година по-късно. Новият модел използва единствено флаш картите на Sony задно с файловия формат ATRAC и защитата на MagicGame.

NW-MS7 - началото на края на хегемонията на Walkman

По това време Sony няма ни най-малка представа, че именно тази формула ще се окаже фатална за водещата позиция на Walkman.

Навлизането на дигиталната музика не означава само повече възможности за потребителя. На практика всяка компания, която до този момент не е притежавала ресурса да участва на мобилния музикален хардуерен пазар, има възможност да нареди няколко чипа, да прибави няколко бутона и да пусне евтино устройство на пазара. Десетки тайвански компанийки започват да подриват много осезателно изградените през годините позиции на Sony.

За повечето потребители предпочитан вариант за слушане на музика в дигитална опаковка се превръща този, при който те свалят своята музика директно от интернет или рипват такава от CD в MP3 формат. За сравнение - от Sony изискват от юзъра да конвертира своите MP3 файлове в ATRAC, за да могат въпросните да бъдат просвирени от Walkman. Сложен за масовия потребител процес, който постепенно бива отблъснат от Walkman идеята.

NW-X1000 - Walkman-ът днес...


Най-големият удар за Sony и тяхното легендарно устройство идва обаче през 2001 година, когато Apple пуска в продажба iPod. Настъпват времена, които променят изцяло пазарното статукво и iPhone на практика се превръща в реалния наследник на Walkman - следващата генерация портативно музикално устройство.

През последните няколко години под ръководството на новия президент на Sony Хауърд Стигнър компанията отново се опитва да съживи своята легенда. През 2008 година Sony успява да продаде седем милиона дигитални музикални плеъра с марката Walkman. Очакваните продажби за тази година са малко по-ниски – 6.3 милиона, но най-вече заради бушуващия все още финансов колапс, обхванал света.

Най-новият модел на компанията се нарича NW-X1000 и се отличава с филтър за намаляване на шума, ярък екран, реагиращ на допир, мобилна телевизия и възможност за сърфиране в интернет и гледане на видео от YouTube. Въпросният модел вече се продава и освен Sony стандарта ATRAC плеърът чете без особен проблем музика в MP3 формат, Windows Media и PCM.

Освен това възпроизвежда и видеофайлове във формати като AVC, MPEG4 и WMV9. Sony се опитва всячески да се пребори с Apple и налагайки Wallkman във серията си от мобилни телефони Sony Erricson. 

NW-X1000 до своя основен конкурент - iPod Touch на Apple

   
Въпреки че отдавна сме преминали на вълна слушане на музика в дигитален вид, Walkman на Sony е едно от малкото технически творения на изминалия век, към което можем да се обърнем и да съзрем колко много е променило начина, по който взаимодействаме с портативно електронно устройство. Почти сигурно е, че Walkman ще остане наименование с култов статут още поколения наред независимо от поддръжката на Sony и текущото пазарно статукво. Честита кръгла годишна, Walkman!

Автор: Ивайло Коралски

Сподели.