Selector Lazy Face: Ямайската музика е бездънен кладенец и никога няма да спре да бълва!

Pinterest LinkedIn +

От известно време насам ямайската музика настъпателно се промъква на територията на страната и то по-осезаемо от обикновено, като това се дължи на усилията на един българин с джамайски убеждения, прикрил се за удобство зад псевдонима Lazy Face. Феновете на ямайската музика в България със сигурност са налетели случайно или напълно умишлено на някое от тематичните му партита и афтър партита из софийските клубове, докато проектът Jamaica Air Force в момента набира скорост и по онлайн радиото xraydio.net. За Avtora.com селектор Lazy Face разкри подробности около историята на ямайската музика, личния си романс с нея, както и новини около предстоящите му участия при джамайците от съседните балкански държави от Третия свят.

Стефан Стефанов: Как се запали по ямайската музика и то от периода преди Боб Марли?

Lazy Face: Всъщност, първата ми касетка беше на Боб Марли, когато може би съм бил на 8, беше домашно записана. Нямам точен спомен как се запалих по самата ямайска музика.  

Тогава живеех в чужбина и бях започнал да си купувам списания като в едно от тях, беше френско, всеки месец имаше по един диск. Случи се така, че в един от дисковете имаше пет  60-тарски парчета - The Skatalites, The Techniques и оттам нататък нещата си тръгнаха.  

60-тарската ямайска музика като цяло е моята музика. Разбира се, след това започнах да слушам и всичко останало - руутс реге и др. Този диск все още е някъде в дебрите на моето мазе.

.: Ямайската музика е много различна и самобитна, какви са предпоставките за това, според  теб?

Lazy Face: Тя винаги е била "do it yourself" музика. В началото ямайците започнали да смесват карибските стилове през 40-те и 50-те, после започнали да слушат радиата, които са от южните щати като Флорида, където пускали много соул и R'N'B, и така ямайските изпълнители силно се повлияват от американската музика.

После, в началото на 60-те е бурен период, защото Ямайка печели независимост от Великобритания през 1962 г. и музикантите, вече повлияни от американската музика, започват да оформят собствен стил. Винаги е било "do it yourself".

Още в края на 50-те започват да се развиват и саунд системите, които по това време са собственоръчно построени тонколони, като идеята е да забавляват. Например, саунд системата се установява на ъгъла на някоя улица и се организира парти.

Всеки си е имал собствен начин да прави нещата, примерно дъб музиката е разработена от King Tubby, който е бил саунд инженер и сам си е правил всичките миксери, пултове и т.н.

Впрочем, повечето неща на Lee "Scratch" Perry са записани на 4-пистов пулт, докато в наши дни се правят на 24 или 36-пистови.

Всичко е много самобитно, винаги е било така там. Ямайка е бедна държава, всичко по някакъв начин е "направи си сам". Както е и в България!

.: Какво е предизвикателството в това да си музикален селектор? Ръководиш ли се от някакви правила в подбора на музика?

Lazy Face: Не, нямам абсолютно никакви. Просто пускам това, което ми харесва. Подборът е малък - ако има тематично парти, тогава подбирам повече, но Jamaica Air Force партитата са по-общи и има музика от всички ямайски стилове. Правилото е - ако е хубаво, се пуска.

.: Предаването ти върви по онлайн радио. Как се роди идеята, какво представлява едно онлайн радиошоу и какви са разликите с другото радио?  

Lazy Face: Ако трябва да съм честен, предаването тръгна от срещата с един пловдивски агент, който се казва Здравко. Беше една мътна вечер, някъде на 2 юли на Шкорпиловци, тогава се запознахме, и на другия ден на трезва глава вече говорихме, като се оказа, че той прави онлайн радио.

Аз му казах, че пускам музика и можем да направим нещо заедно и оттам тръгна всичко. Решихме да кръстим предаването Jamaica Air Force, защото името е яко, а и имаше едно такова парти, което направихме преди година и половина и което беше доста успешно.

Иначе за радиото - аз първо записвам вкъщи, в домашното си студио, но като се замисля, разлика с обикновеното радио предаване няма, защото Jamaica Air Force върви на живо, просто редактирам разни малки неща.

Разликата е, че не съм в гъзарско студио, а съм си вкъщи. Записвам нещата и ги препращам нататък. Другата разлика е, че нямаме такава голяма аудитория, но пък аудиторията, която имаме, е специализирана и хората, които слушат предаването, са зарибени по тази музика или се зарибяват. 

.: Кое беше първото парче, което пусна в ефир?

Lazy Face: Първото парче, което пуснах, беше War Deh Round a John Shop на Wailing Souls, което е оригиналът на Pawn Shop на Sublime.

.: Как оценяваш реге/дъб/ска музиката към момента?

Lazy Face: Зависи дали говорим за музиката, която идва от Oстрова, или за музиката, която е повлияна. Лично аз денсхол не харесвам, няма какво да се лъжем.

Това е, защото прослушах ямайска музика с 60-тарски парчета, на ню руутс музиката също не съм голям фен...

В световен мащаб ямайската музика е на много добро ниво. Реге се прави от Аржентина до Япония, даже в България си имаме една малка сцена. Ямайската музика е бездънен кладенец и никога няма да спре да бълва.

.: Някои артисти като Боб Марли и Manu Chao обвързват музиката си със социални каузи, има ли място за политика в регето?

Lazy Face: Имало е и винаги ще има. 60-те години е нямало, тогава още е била еуфорията около независимостта и общо взето е била щастлива музика. През 70-те има много политически проблеми в Ямайка, почти се стига до гражданска война и положението е много напрегнато. 

Даже тогава Боб Марли събира лидерите на двете враждуващи политически партии на един концерт, който се казва One Love, и ги кара да си стиснат ръцете, за да се оправят нещата, което, разбира се, не се случва. Това е логично, това е политика.

Но винаги е имало място за политика в тази музика, защото регето си е rebel music. Ямайка е била колония, населението е било предимно от роби, така че няма начин да не е така.

Примерно, в песента 400 Years Боб Марли си пее за тези неща. Или в парчето War, което е реч на Хайле Селасие, преправена на песен (Хайле Селасие е император на Етиопия между 1930-1974 г., почитан като месия от растафарианската култура - бел.ред).  

.: Ти си единственият българин, който е на афиша на тазгодишния "Таксират" в Македония, как се случи  това?

Lazy Face: Ако не се бъркам, Уикеда и Хиподил са свирили там преди години, но тази година аз ще съм единственият българин на фестивала. Стана така, че сме приятели с хората от "Таксират", а и Jaya The Cat ще свирят там и покрай тях решиха да вземат и мен, просто ние си вървим в комплект (смее се).  

Бил съм там само миналата година за Manu Chao и беше яко. Като цяло самият фестивал е много готин, македонците са много отворени хора.

.: Освен в Македония, ще пускаш и на 17 декември в Букурещ с Mungo's Hi Fi. Има ли почва за ямайската музика на Балканите? 

Lazy Face: Да, най-малкото Босна е една малка държава, раздирана от проблеми. Там имаше война, но изкараха на европейска сцена някои от най-яките електро-дъб групи като Zoster, например. Имат и една банда Sopot - въобще много развита сцeна за тази музика. Хърватите също имат сцeна, гърците имат сцена от много години, както и румънците, така че има почва.

.: А какво свързва джамайците с балканците?

Lazy Face: Май, че... сме в Третия свят! (смее се)

.: Какво те мотивира да продължаваш да популяризираш ямайската музика у нас?

Lazy Face: Да видиш, че хората се кефят е много мотивиращо. Всъщност, тази музика е част от моя живот и го правя за удоволствие, а не за пари или слава.

Идеята е хората да се събират, да слушат готина музика и лека-полека да се случват нещата. Другото е някой, като дойде да ти каже: Евалата, братко, много яко пускаш!

.: Какво следва за теб?

Lazy Face: Сега следват дежурните партита, "Таксират", после Букурещ и след това през януари ще организирам под егидата на Jamaica Air Force едно много яко събитие, което ще се случи в Mixtape 5. Ще има чужди и местни изпълнители, но още е рано.

Дотогава движим партитата и радиото. Доста ми се насъбира в програмата за декември, но се радвам, че нещата се случват. 

Предаването Jamaica Air Force направи вече три месеца и продължава да набира почитатели. Доволен съм, защото има развитие и, живот и здраве, се надявам някой ден да тръгнем и като FM. Движат се нещата и съм много доволен от това, което се случва. Има развитие и явно хората се кефят.

.: Последни думи към реге феновете?

Lazy Face: Поддържайте местната сцена, защото без вас сме за никъде!

Можете да следите актуална информация за Selector Lazy Face на официалната му страница във Facebook.

Сподели.

Относно автора

Avtora.com е създаден през 2001 г. като поддържаща медия на популярния по това време клуб О!Шипка. Впоследствие платформата променя своя фокус и от музикален сайт разширява темите и начина за доставка на съдържание.